Darth Vich

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Darth Vich był młodym lordem Sithów, żyjącym w pierwszych latach wielkiej wojny pomiędzy Odrodzonym Imperium Sithów, a Republiką Galaktyczną. W początkowej fazie wojny podjął nieudaną próbę umocnienia swojej pozycji w Imperium, wykorzystując do tego osobistą armię rattatakańskich wojowników.

Biografia

Trzon armii Dartha Vicha stanowiła charakteryzująca się bladym kolorem skóry rasa Rattatakan.

W roku 3681 BBY, po niemal czternastu stuleciach odbudowy Imperium po jego upadku w wielkiej wojnie nadprzestrzennej, Imperator Sithów zdecydował się wysłać flotę do przestrzeni Republiki, wszczynając wojnę na galaktyczną skalę. W tym czasie młody lord Sithów, Darth Vich, natknął się na informacje o wojowniczej rasie zamieszkującej planetę Rattatak. Po latach spędzonych na bratobójczych walkach o przetrwanie w podziemiach planety, rasa ta została krótkotrwale zjednoczona, dzięki czemu odparła nękające ją bestie, osiedlając się na powierzchni i nawiązując kontakt z resztą galaktyki. Wieści o ich waleczności i wytrwałości, jak też sława ich brutalnych walk gladiatorów, szybko rozeszły się w innych systemach, zwracając tym uwagę Vicha.

Chcąc zdobyć sobie większą władzę i zapisać się na kartach historii Imperium, młody Sith złamał tysiącletnią tradycję niezawierania układów z obcymi siłami. Vich udał się na ojczystą planetę Rattatakan, tworząc z setki plemion swoją osobistą armię. Waleczność rattatakan, a także dziesiątki wrażliwych na Moc przedstawicieli tej rasy, którzy stali się osobistymi akolitami lorda Sithów, zaczęła stanowić poważne zagrożenie dla Imperium. Darth Vich postanowił to wykorzystać, próbując siłą wydrzeć dla siebie władzę i potęgę. Jednakże jego powstanie upadło, a Mroczna Rada uwięziła lub zabiła wszystkich jego popleczników. Wiele lat później, po zakończeniu wojny, krążyły plotki o grupce akolitów, którzy zdradzili Vicha, by po jego klęsce rozpocząć prawdziwe szkolenie Sithów, jednak informacje na ten temat pozostały jedynie w sferze domysłów.

Źródła