Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


David Prowse

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
David Prowse (z lewej) i Alec Guinness na planie filmowym.

David Prowse to urodzony 1 lipca 1935 roku brytyjski aktor, atleta i ciężarowiec. Charakteryzuje go bardzo wysoki wzrost - nieco ponad 2 metry. Jest kawalerem orderu MBE (The Most Excellent Order of the British Empire).

Role

Dave Prowse jest chyba najbardziej znany z wcielenia się w rolę Dartha Vadera w Oryginalnej trylogii. To on założył zbroję Lorda, choć jego głos został podmieniony - z Ekranu Darth Vader przemawia głosem Jamesa Earla Jonesa.

Inne Role Prowse'a nie były tak znane. Dwa razy wcielił się w potwora doktora Frankensteina - w filmie The Horror of Frankenstein i Frankenstein and the Monster from Hell. Poza tym występował w kilku epizodach seriali telewizyjnych.

Ciekawostki

  • Prowse przygotował się starannie do roli Dartha Vadera i dokładnie nauczył się dialogów. Nic nie wiedział o tym, że jego głos nie zostanie wykorzystany. Zmartwiło go to, ale potem obrócił to wszystko w żart. W kolejnych filmach żartobliwie wypowiadał swoje dialogi.
  • Podczas filmowania Imperium kontratakuje starano się, aby publiczność nie dowiedziała się przed premierą, że Vader jest ojcem Luke'a. W tym celu podczas pamiętnej sceny w Mieście w Chmurach aktor wypowiedział inne słowa: Obi-Wan zabił twojego ojca (Obi-Wan killed your father zamiast I am your father). I rzeczywiście, wkrótce jedna z gazet bulwarowych napisała, że w Imperium... dowiemy się, że to Kenobi jest zabójcą Anakina.
  • Prowse starał się o rolę w Zemście Sithów - jako Vadera w pełnej zbroi. Lucas powierzył tę rolę jednak Haydenowi Christensenowi.
  • David Prowse podpisuje autografy David Prowse is Darth Vader.
  • Prowse został pominięty w dokumencie znajdującym się na DVD z Trylogią - Empire of Dreams.
  • W 1999 nieznani sprawcy włamali się do domu Davida Prowse'a i skradli m.in. rekwizyt - rękojeść miecza świetlnego Dartha Vadera.

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!