Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Desantowiec typu Meteor

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
3 Desantowce klasy Meteor w otoczeniu innych pojazdów Mandalorian

Desantowiec typu Meteor, czasem zwany po prostu mandaloriańskim desantowcem, to maszyna produkowana przez MandalMotors i używana przez Mandalorian.

Frakcja Prawdziwych Mandalorian używała tych jednostek w sile co najmniej ośmiu sztuk podczas bitwy o Kordę 6. Po zakończeniu mandaloriańskiej wojny domowej jego produkcja została zakończona, a rozmaici Mandalorianie, do pewnego stopnia, zaczęli jako głównego desantowca używać międzygwiezdnych bojowych amfibii transportowo-desantowych produkcji Kuat Drive Yards. Jednak te jednostki wciąż pozostawały w służbie; siły Boby Fetta walcząc z Yuuzhan Vongami używały ich, miedzy innymi podczas wyzwalania Gyndine.

Desantowiec ten, wzorowany na wyglądzie twarzy antycznych Mandalorian, Taungów, był ciężko opancerzony i na powierzchnię planety dostawał się z dużą szybkością. Po obu bokach miał po jednym podwójnym obrotowym działku, mającym zapewnić osłonę desantującym żołnierzom.

Statek ten był niezwykle podobny do desantowców używanych przez Neo-Konkwistadorów. Możliwe więc, że stanowił ich zmodyfikowaną wersję, bądź był na nich ideowo wzorowany.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!