Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Desolator

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Planeta Uphrades po użyciu Desolatora

Desolator to superbroń należąca do Odrodzonego Imperium Sithów skonstruowana w 3643 BBY podczas zimnej wojny na zlecenie Dartha Angrala. Zniszczona została w tym samym roku nad Tythonem.

Opis

Desolator łączył w sobie plany trzech superbroni należących do Republiki Galaktycznej: planetarnego więzienia, lasera śmierci i Shock Druma. Pierwsza z superbroni jonizowała atmosferę planety tak, że uniemożliwiało to okrętom opuścić planetę lub na nią przylecieć, gdyż od razu zostałyby one wyłączone. Druga superbroń potrafiła z niezwykłą precyzją strzelać wiązką energii zdolną przeniknąć niemal każdy materiał. Zaś Shock Drum wywoływał tak silne wstrząsy sejsmiczne, że mogły one zdestabilizować jądro planety, na której się znajdowała co mogło doprowadzić do jej zagłady. Te trzy cechy Darth Angral zawarł w swoim projekcie Desolatora.

Historia

Darth Angral zdecydował się na stworzenie superbroni po tym, jak pewien Jedi zabił na Coruscant jego syna, Tarnisa. Rozwścieczony Angral poprzysiągł Zakonowi Jedi zemstę. Jego syn zdołał mu jednak przed śmiercią przekazać plany planetarnego więzienia, więc Angral postanowił wysłać swoich uczniów, lorda Sadica, Pravena i Nefarida, by zdobyli oni projekty pozostałych superbroni Republiki. Chociaż zarówno Praven jak i Nefarid przegrali z zabójcą Tarnisa, to plany lasera śmieci oraz Shock Druma trafiły w ręce Angrala.

Posiadając plany trzech superbroni Republiki, Angral skonstruował całkiem nową superbroń o nazwie Desolator, którą umieścił na pokładzie swojego okrętu. Aby ją przetestować, udał się nad planetę Uphrades, gdzie znajdowały się wielkie republikańskie magazyny z żywnością. Po dotarciu na miejsce superbroń została aktywowania, zaś próba udała się pozostawiając Uphrades zrujnowaną. Wiedząc już jak działa nowa superbroń Angral poleciał nad Tython, gdzie znajdowała się świątynia Jedi i tam chciał również użyć Desolatora, jednak jego plany ponownie pokrzyżował Jedi, który powstrzymał jego syna i który zniszczył statek Angrala wraz ze znajdującą się na nim superbronią.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!