Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Doowan

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Doowan.png
Doowan
Data i miejsce śmierci: 0 ABY, Anthan Prime
Rasa: Nautolanin
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Czarne
Doowan był szaroskórym mężczyzną z rasy Nautolan, który w czasach galaktycznej wojny domowej pracował jako handlarz bronią dla Ortolanina o imieniu Smok.

Biografia

W pewnym momencie swojego życia Doowan, przebywając na Anthanie Prime, nawiązał kontakt z głównym handlarzem bronią w regionie, Smokiem, po czym zaczął z nim współpracować. Nieco później spotkał się z imperialnym inspektorem o imieniu Thanoth, który przymusił go do przekazania mu kilku informacji.

W roku 0 ABY, niedługo po bitwie o Yavin 4 doszło do kradzieży, której sprawców starali się wytropić Darth Vader oraz służący mu jako adiutant, Thanoth. Kierując się poszlakami zebranymi przez inspektora, imperialni trafili na Anthana Prime, gdzie postanowili spotkać się z Doowanem w celu zasięgnięcia języka. Gdy mężczyźni dotarli do miejsca, w którym Nautolanin prowadził swe interesy, byli świadkami zbrojnej interwencji szturmowców pod wodzą Aiolin i Morita Astarte.

We wnętrzu budynku, Doowan, podobnie jak reszta przebywających tam istot, prowadził walkę z agresorami. Gdy zjawili się Vader i Thanoth, śledczy zawołał handlarza, by podszedł do nich i odpowiedział na parę pytań. Doowan odmówił, gdyż krył się za prowizorycznym schronieniem i dzierżąc pistolet blasterowy uczestniczył w toczonym starciu. Jego słowa spowodowały, że Darth Vader użył Mocy, dzięki czemu pozbawił go broni. Gdy stał się bezbronny, Nautolanin nie opierał się imperialnym i dał się zaciągnąć do wnęki, która znajdowała się w budynku. Tam, Mroczny Lord Sithów zapytał go o lokalizację mieszkania Smoka. Zaskoczony pytaniem, handlarz udał, iż musiał pomyśleć, by podać prawidłową odpowiedź.

Doowan zmuszany do mówienia.
Widząc, że grał na czas, Vader zagroził mu co skłoniło Doowana do umiejscowienia lokalu Smoka na Anthanie 12. Sith natychmiast wyczuł, że to co usłyszał było kłamstwem, dlatego ponowił swoje pytanie. Zdając sobie sprawę z położenia w jakim się znalazł, Doowan wyjawił prawdziwe miejsce pobytu swego zwierzchnika, które było w innej części Anthana Prime. Słysząc ujawnione współrzędne, Thanoth zapewnił mężczyznę, iż zapewnił sobie ich wdzięczność.

Mając nadzieję, że inne posiadane przez handlarza informacje okazałyby się przydatne, Thanoth zaprowadził go przed oblicze Morita Astarte, informując, że Nautolanin był władny pomóc mu w przydzielonej mu misji. Młodzieniec przyjął jego słowa z zastanowieniem, po czym niespodziewanie sięgnął po miecz świetlny i jednym cięciem klingi pozbawił Doowana życia.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!