Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Kalamar (wojny klonów)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaBitwa o Kalamar to starcie rozegrane pomiędzy Wielką Armią Republiki i wojskami Separatystów. Jej dokładna data nie jest znana. Rozegrała się ona w trakcie wojen klonów na Kalamarze i zakończyła się klęską Konfederacji.

Przyczyny

"Chcemy quarreńskiego króla! Władza dla Quarrenów!"
— Quarreńscy przedstawiciele podczas obrad.[2]
Przemówienie Nossora Ri.

Podczas wojen klonów na Kalamarze wybuchł spór pomiędzy mieszkańcami planety: Quarrenami i Kalamarianami. Ci pierwsi chcieli przyłączyć się do Separatystów. Po zabójstwie kalamariańskiego króla Yosa Kolina jego następcą miał zostać młody książę Lee-Char. Quarrenowie, którym przewodził Nossor Ri, żądali władcy-Quarrena, twierdząc, iż młody Lee-Char nie sprosta obowiązkom monarchy. W obradach na prośbę Quarrenów uczestniczył ambasador Separatystów, Karkarodon Riff Tamson, a na życzenie Kalamarian przedstawiciele Republiki: senator Padmé Amidala i Jedi Anakin Skywalker. W związku z narastającym napięciem na planecie, mistrz Windu obiecał wysłać na Kalamar kompanię klonów.

Przebieg

Początek bitwy

"Chodź, książę. Mamy wojnę do wygrania."
Kapitan Ackbar przed bitwą.[2]

Kiedy książę Lee-Char przemawiał do Kalamarian, twierdząc, że Quarrenowie nie wywołają wojny domowej, na Kalamar przybyły kanonierki typu Trident, przewożące droidy wodne. Za namową Riffa Tamsona armia Quarrenów i roboty Separatystów ruszyły do ataku.

Początek bitwy.

Armia Kalamarian szybko zajęła pozycje obronne. Wkrótce do walczących dołączyli przedstawiciele Republiki oraz kapitan Ackbar i książę Lee-Char. Anakin Skywalker zaproponował ukrycie Lee-Chara w bezpiecznym miejscu do czasu przybycia wojsk Republiki. Kiedy szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę Quarrenów, przybyły kanonierki z żołnierzami formacji SCUBA na pokładach. Klony dowodzone były przez Kita Fisto, Ahsokę Tano oraz komandora Monnka, desant nadzorował natomiast kapitan Rex. Atak oddziału klonów pomógł Kalamarianom odzyskać przewagę. W trakcie walki Tamson był bliski zabicia Lee-Chara, powstrzymała go jednak Ahsoka. Po pewnym czasie sprzymierzone siły Kalamarian i Republiki zdołały zmusić przeciwników do odwrotu.

Kontratak

"To w połowie maszyny, a w połowie potwory."
— Riff Tamson o droidach-meduzach.[2]

W obliczu przewagi przeciwnika Tamson podjął decyzję o użyciu sekretnej broni – droidów-meduz, sprowadzonych z jego ojczystej planety. Po wysłaniu potworów na linie obrony Republiki, Tamson poprowadził oddziały Separatystów do walki. Zaatakowani z dwóch stron i pozbawieni możliwości manewru Republikanie nie byli w stanie bronić się zbyt długo. Lee-Char i jego towarzysze schronili się w jaskiniach na dnie oceanu, podczas gdy Kit Fisto dowodził żołnierzami, odpierającymi atak wroga. Po krótkim czasie Jedi wycofał się, a obrona Kalamarian padła.

Wezwanie pomocy

"On nie może stać się symbolem dla mieszkańców Kalamaru."
Hrabia Dooku o Lee-Charze.[3]

Po bitwie Separatyści na rozkaz hrabiego Dooku postanowili odszukać Lee-Chara, aby nie stał się symbolem wolności dla Kalamarian. Ponadto rozgłosili plotkę o jego śmierci. Tymczasem Kit Fisto nawiązał połączenie z Radą Jedi i opisał sytuację na Kalamarze. Zanim kontakt został przerwany, mistrz Yoda obiecał przysłać wsparcie. Następnie Jedi podjęli decyzję o powrocie na swój statek. Aby ewakuacja przebiegła sprawnie, mistrz Fisto zobowiązał się zdobyć kilka minisubów. Przy okazji uwolnił komandora Monnka i kilku jego podwładnych, przewożonych do obozu jenieckiego. Kiedy Jedi zbliżali się do okrętu, uległ on eksplozji. Po chwili Republikanie zostali zaatakowani przez droidy wodne. Po pokonaniu przeciwników Jedi i ich towarzysze wykorzystali szczątki statku do transportu na dno oceanu. Tam się rozdzielili: Skywalker, Amidala, Ackbar i senator Tills wyruszyli do miasta, a pozostali ponownie schowali się w jaskiniach. Po krótkim czasie zauważyli pozostałych mieszkańców Kalamaru, prowadzonych do niewoli.

Przygotowania do dalszej walki

"To, co tu widzisz, to przyszłość wszystkich mieszkańców Kalamaru, jeżeli Separatyści odniosą zwycięstwo."
— Kit Fisto do Lee-Chara.[3]

Tymczasem mistrz Yoda, zdając sobie sprawę, że Republika nie posiadała oddziału klonów, który mógłby wyruszyć na Kalamar, zwrócił się o pomoc do Bossa Lyonie. Ten, za namową Jar Jara Binksa, zgodził się wysłać swoją armię na wodną planetę.

Atak Gungan.

Aby pomóc posiłkom, które miały zostać przysłane, Skywalker zamierzał zniszczyć budynek, w którym znajdował się radar. Osłaniany przez pozostałych członków grupy, młody Jedi użył Mocy do zniszczenia fundamentów budynku, który po chwili runął. Wszyscy zostali jednak otoczeni przez Separatystów.

W tym czasie Lee-Char zwrócił na siebie uwagę zniewolonych Kalamarian i udowodnił im, że żyje. Namówił ich również do wspólnej walki. Tymczasem na Kalamar przybyła armia Gungan.

Zmasowany atak żołnierzy, dowodzonych przez Jar Jara Binksa, pozwolił zniszczyć większość droidów-meduz. Przewaga znalazła się po stronie Republiki, jednak Separatyści wykorzystali wiertarki Trident do zmącenia wody oraz wywołania silnych kołowych prądów morskich, co utrudniło republikańskim żołnierzom walkę. Pomimo tego, że Skywalker zdołał zniszczyć jedną z wiertarek, bitwa była przegrana – żołnierze Republiki zostali otoczeni przez Separatystów. Wszyscy, którzy przeżyli, trafili do niewoli. Uciec zdołali tylko Lee-Char i Ahsoka Tano.

Dalsze losy

Aby odnaleźć Lee-Chara, Riff Tamson postanowił przesłuchać Jedi. Aby ci nie stawiali oporu, wykorzystał do ich przetrzymywania rażące prądem wodne potwory. W tym czasie na Kalamar przybyła czwórka pobratymców Tamsona. Przejęli oni władzę nad Kalamarem, zniżając Nossora Ri do rangi doradcy. Kiedy przesłuchania nie przynosiły rezultatu, Tamson postanowił uszkodzić hełm senator Amidali, aby zaczęła się topić. Karkarodon zamierzał w ten sposób zmusić Jedi do mówienia. W trakcie przesłuchania Tamson otrzymał wiadomość, iż Lee-Char został schwytany. Po chwili opuścił salę. Amidalę przed śmiercią ocalił Jar Jar, który splunął prosto w lukę w jej hełmie, przywracając mu szczelność.

Po bitwie Lee-Char ukrywał się wraz z Ahsoką. Książę zaproponował przeniknięcie do obozu jenieckiego, dzięki czemu mogliby podburzyć wszystkich jeńców do powstania. Po przedostaniu się do obozu zostali zauważeni przez Monnka, który zabrał ich w bezpieczne miejsce, aby nie zobaczyli ich strażnicy. Po spotkaniu Ackbara, Lee-Char przedstawił swój plan: zamierzał przekonać Nossora Ri, aby poprowadził Quarrenów przeciwko Separatystom i uzbroił więźniów, aby mogli wesprzeć atak. Po ustaleniu szczegółów, Lee-Char został otoczony przez droidy wodne. Zażądał od nich rozmowy z władcą Kalamaru.

Audiencja

"Moi ludzie są wolni, Tamson. I dotyczy to zarówno Kalamarian, co Quarrenów."
— Lee Char do Riffa Tamsona w sali tronowej.[4]

Na rozkaz Tamsona Lee-Char i Ahsoka Tano zostali przyprowadzeni do sali tronowej. Tam Karkarodon przyznał, iż złapanie księcia nie było łatwe. Lee-Char odparł, że to jeszcze nie koniec i stwierdził, że ludność Kalamaru, zarówno Kalamarianie, jak i Quarrenowie, będzie wolna. Zauważył też, iż w tej chwili Quarrenowie byli niewolnikami Separatystów, tylko nie zdawali sobie z tego sprawy. Tamson postanowił publicznie stracić Lee-Chara.

Egzekucja

Klon z blasterem wręczonym przez Quarrena.
"Gdzie nas zabieracie?"
"Na egzekucję księcia Lee-Chara."
— Jar Jar Binks i droid wodny.[4]

Aby ostatecznie odebrać jeńcom nadzieję na odzyskanie wolności, Tamson rozkazał przyprowadzić wszystkich więźniów na egzekucję Lee-Chara. Tuż przed wykonaniem wyroku Quarrenowie dyskretnie uzbroili jeńców. Kiedy Karkarodonowie rzucili się na księcia, uratował go Nossor Ri, który następnie wydał rozkaz do ataku. Pomimo silnej obrony Separatystów, Republikanie zyskali przewagę. Podczas walki Tamson i Lee-Char ponownie stanęli przeciwko sobie. Karkarodon wyznał, że to on zamordował króla Yosa Kolina. Lee-Char zdołał wbić w ramię przeciwnika detonator. Kiedy ten zdał sobie sprawę, że nie miał szans na przeżycie, ruszył w kierunku księcia, aby zginąć wraz z nim. Kalamarianin jednak strzelił prosto w ładunek wybuchowy, przyspieszając eksplozję. Tymczasem żołnierze Republiki pokonali droidy wodne.

Skutki

Koronacja Lee-Chara.
"Przedstawiam króla Lee-Chara!"
— Kalamariański mówca zgromadzenia.[4]

Separatyści zostali pokonani, a książę Lee-Char został koronowany na króla Kalamarian i Quarrenów. Kalamar pozostał lojalny wobec Republiki.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!