Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja:Awizo dyplomatyczne typu Consular

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Nie powinno być awizo dyplomatyczne z małych, jak przy wszystkich podobnych przykładach? signstraznik.png Kasa Dyskusja  20:46, 7 lut 2012 (CET)

No chyba powinno. Ale co w takim wypadku z Gwiezdnym Niszczycielem? signjedi.png Theed Dyskusja  21:10, 7 lut 2012 (CET)
A od kiedy "awizo dyplomatyczne" to taka nazwa własna jak "Gwiezdny Niszczyciel"? Właściwie... to skąd się w ogóle wzięła ta nazwa, skoro wszędzie ten statek nazywany jest "krążownikiem Republiki" albo "krążownikiem typu Consular"? signstraznik.png Kasa Dyskusja  22:11, 7 lut 2012 (CET)
"Awizo dyplomatyczne typu Consular" to chyba taka nazwa własna jak np. "Gwiezdny Niszczyciel typu Imperial-I", albo jakiś inny. Ok, przyznaję, że za pierwszym razem nieprecyzyjnie się wyraziłem. signjedi.png Theed Dyskusja  22:34, 7 lut 2012 (CET)
Z tym, że Gwiezdny Niszczyciel to część oficjalnej nazwy, a nie dopisek informujący o tym, jakiej klasy jest dany okręt. A właśnie nie mogę dojść, skąd się wzięła nazwa "awizo dyplomatyczne". signstraznik.png Kasa Dyskusja  22:39, 7 lut 2012 (CET)
Taka nazwa jest na SluisVan, skąd pochodzi pierwowzór artykułu. Nie wiem jednak z jakiego jest źródła, albo z czego została przetłumaczona. signjedi.png Theed Dyskusja  22:43, 7 lut 2012 (CET)
"Awizo" dlatego, że po polsku to nie ma prawa być "krążownik" (bo w naszym pięknym języku określenie to jest dużo węższe i dotyczy jedynie ciężkiego, silnie uzbrojonego okrętu, podczas gdy w języku angielskim podobną nazwą obdarzane są jednostki w rodzaju jachtów pełnomorskich, małych jachtów motorowych i... awizo właśnie - i jest to źródło nieustannych problemów tłumaczeniowych). A ponieważ jakaś nazwa jest konieczna, to ktoś podpowiedział mi to właśnie awizo (w rozumieniu XIX w.). Oczywiście nie jest to nazwa własna, więc wielka litera jest zbędna. signstraznik.png NLoriel Dyskusja  08:57, 8 lut 2012 (CET)

Kategoria

Tak przy okazji, trzeba przenieść ten artykuł do jakiejś innej kategorii, bo w krążownikach to jakaś pomyłka. signstraznik.png NLoriel Dyskusja  09:01, 8 lut 2012 (CET)


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!