Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja:Bitwa o Sundari

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Pytanie: czy wszystkie artykuły, dotyczące wspólnej działalności Maula i Vizsli nie powinny być przypisane do kategorii jako wydarzenia osobnej wojny? W tych odcinkach TCW podkreślane jest, że Mandalora jest planetą neutralną i wojna domowa na tejże nie jest częścią wojen klonów. W tamte działania nie angażowały się siły ani Republiki, ani KNS. Moim zdaniem powinniśmy potraktować te działania jak balithańską wojnę domową. Tam nawet interweniowała WAR, ale i tak nie jest ona częścią wojen klonów. Tak więc wszystkie artykuły o wydarzeniach na Mandalorze z tego sezonu TCW należy przenieść do nowej kategorii... Bartosz Bednarek (dyskusja) 21:02, 9 sie 2014 (UTC)

Nie oglądałem tych odcinków, ale w pewnym sensie masz rację. Zależy jak potraktujemy tę kategorię - czy jako wydarzenia bezpośrednio związane z wojną, które nie łapią się pod bitwy/kampanie czy wydarzenia, które po prostu miały miejsce w tym okresie. Jakby nie patrzeć bitwa ta była częścią pewnego ciągu wydarzeń na Mandalorze i nie były one bezpośrednio związane z konfliktem między Republiką a Separatystami. Z drugiej jednak strony we wspomnianej kategorii jest masa innych wydarzeń, które nie są bezpośrednio powiązane z samą wojną - inne wydarzenia z Mandalory, misje Jedi, które były związane z neutralnymi organizacjami czy planetami. A mimo wszystko te wydarzenia rozgrywają się w czasie ogólnogalaktycznego konfliktu i biorą w nich udział przedstawiciele Zakonu, Republiki, Konfederacji - to nie są jakieś zupełnie lokalne konflikty na końcu świata. Ja najwyżej zrobiłbym pośrednią kategorię w stylu "Wojna domowa na Mandalorze" i wrzucił ją do "wydarzeń wojen klonów". Przy czym to wszystko luźne sugestie, trudno mi dyskutować nad stopniem powiązania z wojnami klonów bez znajomości odcinków.--signstraznik.png Mario Dyskusja  17:20, 10 sie 2014 (UTC)
Zgodziłbym się, że te artykuły mogą pozostać w kategorii, gdyby nosiła nazwę Wydarzenia okresu wojen klonów. Coś takiego jednak jest... bezcelowe i bezsensowne. Uważam, że w tej kategorii powinny znajdować się artykuły bezpośrednio powiązane z wojnami klonów, opisujące ich części, a te, dotyczące działań na Mandalorze po 2 sezonie TCW należy przenieść do innej kategorii... Trzeba więc znaleźć nazwę konfliktu domowego na Mandalorze... Bartosz Bednarek (dyskusja) 17:25, 11 sie 2014 (UTC)
Rzeczywiście wydarzenia na Mandalorze nie były bezpośrednio powiązane z wojnami klonów. Pojawia się jednak problem, bo w komiksie Darth Maul: Son of Dathomir - mówiąc bez większych spoilerów - zaangażowanie Separatystów i Republiki jest większe, ale nadal jest to chyba kwestia interpretacji. Sugerowałabym, by Yuri się wypowiedział :). signstraznik.png Shaak Ti Dyskusja  13:24, 12 sie 2014 (UTC)
Doskonały pomysł! :) On na pewno pomoże znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Bartosz Bednarek (dyskusja) 16:53, 12 sie 2014 (UTC)
Jak już mnie wołacie, to na aktualnym/aktywnym koncie lepiej... ; d Znaczy XYuri bez myślnika. Ale to offtopic, do tematu... nie mam prawdę mówiąc pojęcia jak się ustosunkować i co zaproponować, przykro mi ; ) Te wydarzenia są z jednej strony ściśle związane z wojnami klonów (gdyby nie ten konflikt, nie było by ich na 99%^), z drugiej zaś strony są faktycznie mocno lokalne... wydaje mi się, że najlepiej byłoby jakby jakiś historyk podpowiedział jak to w naszym realnym świecie się podobne przypadki traktuje ; p (Tak, klasyczne przerzucanie się 'odpowiedzialnością' ; d) signstraznik.png XYuri Dyskusja  23:08, 12 sie 2014 (UTC)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!