Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja:Finis Valorum/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Artykuł polecany!

To hasło zostało artykułem polecanym w wyniku głosowania z sierpnia 2011. Artykuł znajdował się na stronie głównej Biblioteki Ossus w dniach 23.08.2011 - 25.09.2011.

Rok urodzenia

W końcu urodził sie w 91 czy 92 BBY? Kaczor 23:30, 25 sie 2006 (CEST)

Rasa

Skąd informacja że Valorum należał do rasy Echani, bo wydaje mi sie że był on człowiekiem Bakuś 15:52, 11 lut 2007 (CET)

brakuje informacji z czasów wojny nadprzestrzennej Starka. Tam Valorum odegrał dużą rolę i za udział w wojnie i za pomoc w jej zakończeniu został wybrany wielkim kanclerzem. Darth petter 22:33, 11 lut 2007 (CET)

Prośba o pomoc

Witajcie, dostałem wiadomość od jednego z użytkowników Wookie, że dane u nas są nie aktualne. Ja się trochę w temacie TCW nie orientuję, więc zamieszczam tę wiadomość tutaj, może ktoś by obczaił co jest nie tak?

"Hello Anzelm12, I saw that Finis Valorum has long been an FA on Biblioteka Ossus, which you are a member of. As that site requires users to be registered to make any sort of edits, and I am not a native Polish speaker nor know the language (Chrome's automated translation is my friend) I would like to notify you that the Valorum article fails to include the info from TCW's The Lost One, which most notably makes his death from that comic obsolete in an issue that was never solved before the EU was declared non-canon. The article needs to either be updated, or lose its featured status based on lack of accuracy."

Pozdrawiam, --Anzelm (dyskusja) 13:04, 26 lut 2015 (CET)

Nie znam źródeł, więc nie wiem czego dokładnie brakuje i na czym polega problem. Jeśli faktycznie brakuje tu jakichś informacji z TCW, trzeba dodać szablon DoPoszerzenia albo Nieaktualne. Rangi polecanego nie usuniemy, bo na Ossusie się tego nie praktykuje - trudno, żeby każdy z niegdysiejszych polecanych był cały czas aktualny, to raczej wskazanie, żeby artykuł był polecany kiedyś. Poza tym po to mamy szablony informacyjne jak te wymienione :) Najpierw jednak przydałoby się, by ktoś zorientowany sprawdził o co dokładnie chodzi.--signstraznik.png Mario Dyskusja  16:58, 27 lut 2015 (CET)
Zapewne chodzi o wątek z serialu Wojny klonów z odcinka The Lost One, plus parę epizodycznych wystąpień w innych źródłach jak Darth Plagueis czy Qui-Gon & Obi-Wan: Last Stand on Ord Mantell.signstraznik.png Adakus Dyskusja 
This article is still problematic, for while Valorum's original death was in 21 BBY, quoting here, "The Official Star Wars Fact File Part 46 (20 BBY 61–64, Crisis on Scipio) dates "Crisis at the Heart" to 20 BBY, while The New Essential Chronology dates Star Wars: Episode III Revenge of the Sith to 19 BBY. Since Star Wars: The Clone Wars Chronological Episode Order on StarWars.com places "The Lost One" sometime after "Crisis at the Heart" but before Revenge of the Sith, it can be concluded that "The Lost One" takes place in circa 20 BBY." Because of that, Valorum's original 21 BBY death had to have been overwritten in Legends, and could not have just happened after that episode taking place about a year later. Hanzo (dyskusja) 20:53, 7 cze 2015 (CEST)
Adding on to this topic, The Official Star Wars Fact File Part 60 explicitly also states that "The Lost One" took place in 20 BBY, and I have already edited the article to reflect how Valorum's original death is no longer compatible with Legends, along with editing other elements that have since been canonized. Hanzo (dyskusja) 21:56, 11 sie 2015 (CEST)
Yes, we know about this. But before this information there is special headline. --Mustafar29 08:56, 12 sie 2015 (CEST)

Kwestia śmierci

Ok, dopiero teraz zauważyłem co zrobiono z napisanym przeze mnie artykułem. Można się dowiedzieć w jaki sposób pojawienie się przez chwilę w serialu TCW Valoruma koliduje z infem o śmierci na Coruscant która na logikę nie koliduje z tym. Nie widziałem w ogóle tzw. 6 sezonu czy jak tam nazywają obecnie ochłapy po skasowanym serialu, tym nie mniej zanim zobaczę proszę o wyjaśnienie tej kwestii, pozdr. Piett (dyskusja) 23:45, 27 gru 2015 (CET)

Prawdę mówiąc zajmował się tym z jakiegoś powodu jakiś zagraniczny użytkownik i chyba nikt nie miał po prostu okazji przyjrzeć się tym edycjom. Z tego co się orientuję chodzi chyba o to, że odcinek TCW jest w chronologii osadzony później niż źródło, w którym ukazano jego śmierć. Nie znam jednak tych źródeł, więc nie jestem w stanie tego zweryfikować.--signstraznik.png Mario Dyskusja  23:52, 27 gru 2015 (CET)
Niedługo obejrzę ten sezon choćby z tego powodu i ocenię. Tym nie mniej na teraz znana nieistniejąca precyzyjna chronologia TCW powoduje że ta drobna historyjka nie ma wpływu na 99 procent na fabułę Republic 61 i raczej wyszło ślepe małpowanie wzorców z wookie. Trza to przeanalizować. Piett (dyskusja) 00:04, 28 gru 2015 (CET)
I obejrzałem, definitywnie to że ktoś na wookie zmienił artykuł w kwestiach sprzeczności kanonów wynikł albo z nadpobudliwości jakiegoś usera,bądź też z fanatycznego zwalczania wszystkiego cozwiązane z kanonem Star Wars-Expanded Universe, w tym drugim wypadku zaszło by wręcz celowe kłamstwo. W owym odcinku co prawda Yoda rozmawia z nadal żyjącym Valorumem na Aldeeranie, tym nie mniej nawet przez chwilę NIE PRZECZY to zamachowi na Coruscant. W tym samym odcinku wyraźnie pada dialog że zlecenie na zbudowanie Armii klonów przez Tyranusa miało miejsce 10 LAT TEMU. Nieważnie czy nagniemy to do roku 22 albo początku 21 BBY, dalej jest oczywiste że 17 miesięcy po bitwie o Geonosis kiedy jest zamach na Valoruma to mamy więcej niż 1,5 roku od bitwy o Geonosis która miała miejsce 10 lat po bitwie o Naboo i po tym samym roku w którym zaczyna się sekwencja doprowadzająca do utworzenia Armii Klonów. Więle źródeł m.in pierwsza książka z serii Komandosi Republiki dziejąca się bodaj miesiąc po Geonosis stwierdza żeklony starzejącsię szybciej mają 20 lat, co zgadza się z tym że między 32/31 a 22 BBY mamy owe 10 lat. Wiem że rozwlokłem się z tym wywodem, ale udowadniam że z odcinka wynika jednoznacznie że dzieje się on na początku wojen klonów i przed zamachem na Valoruma co sprawia że nie ma sensu małpować każdej głupoty którą zrobią na Wookie i trzeba poprawić artykuł do stanu sprzed spaczenia go uwzględniając rozmowę Yody i Valoruma bezpośrednio przed częścią w której Valorum prowadzi śledztwo przeciw Palpatine'owi. Piett (dyskusja) 22:45, 23 sty 2016 (CET)
Mam prośbę za nim jakiś fan TCW oburzy się za lekką poprawkę mojej biografii Valoruma. Powołuję się na precedens z niemiecka Jedipedia będąca bardziej doświadczoną od nas wikipedią Star Wars też zachowała stary sposób opisu artykułu. Z tego wszystkiego to ja koniec końców dokonałem najbardziej liberalnego kroku który pogodził obie wersję nie ingerując w oddzielną wersję biografii Valoruma w świecie baśni Walta Disneya. Piett (dyskusja) 23:34, 23 sty 2016 (CET)
Per the message I have now just left on your talk page, your recent edits have only restored the article to its problematic state prior to my edit, as The Lost One had to have happened chronologically after Valorum's death. Hanzo (dyskusja) 01:04, 31 sty 2016 (CET)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!