Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja:Ludzie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Skąd się wzieliśmy?

Ja słyszałem, że z Korelli ;) --Pafawag 20:24, 30 sie 2006 (CEST)

To i tak wszystko sprawka Architektów (także tych z Matrixa) :D Kaczor 20:56, 30 sie 2006 (CEST)
Korelia jest nieaktualna, a nawet jeśli, to jest jeszcze wersja, że Coruscant (stamtąd szły pierwsze statki kolonijne przed wynalezieniem hipernapędu). Tego bym się trzymał, ale okrasiłbym przysłówkiem najprawdopodobniej --Misiek 21:10, 30 sie 2006 (CEST)

Zgadzam się. Trzeba zaznaczyć, że to DOMNIEMANIE --Yako 22:35, 30 sie 2006 (CEST)

  • Przecież od samego początku jest napisane, że Podejrzewa się, że są stamtąd. Czytać ze zrozumieniem trzeba :] --Pafawag 00:27, 31 sie 2006 (CEST)

Nie zgadzam się z tym, że ludzie pochodzą z Coruscant. Z niej pochodzi rasa Taung. "Pierwsi szlachetni synowie Coruscant"!

A z kim się tam prali, zgodnie z Dha Werda...? NLoriel 11:44, 31 sie 2006 (CEST)

Dha Werda Verda (Szał Wojowników Cienia) opowiada o Wojnach Mandaloriańskich. Wystarczy spojrzec na pierwszą linijke: "Taungsarang broka jetiise ka'rta", co oznacza "Popiół Taung silnie uderza w serce Republiki".

Jest tylko jeden problem, gdzyż są 2 podobne teksty: Dha Werda Verda oraz Rage of the Shadow Warriors ;-) Czym się róznią oba utwory? Ano tym, że Jango Fett na potrzeby szkolenia klonów przekształcił pierwszy tekst w drugi zamieniając np "the Mandalorians" na "The Republic's" oraz "Mandalore" na "Coruscant". Fragment "Popiół Taung silnie uderza w serce Republiki" pochodzi własnie z tego drugiego --Pafawag 12:34, 31 sie 2006 (CEST)
The ash of the Taung beats strong within The Republic's heart. to akurat nie do końca znaczy "Popiół Taung silnie uderza w serce Republiki" ;) A ja miałem na myśli to, że "prawdziwa" Dha opowiada o walce między Taungami a Zhellami, przy czym, według New Essential, to ci ostatni mieliby być przodkami ludzi. Ale i to nie jest pewne, bo przecież Rakatanie, a przedtem... NLoriel 13:30, 31 sie 2006 (CEST)

Nie ma dowodów, że Rakatanie byli kiedykolwiek na Coruscant, po za tym Zhellowie w większości zostali wytępieni przez Taungów. Wątpie żeby to oni byli przodkami ludzi. Musze o tym porozmawiac z resztą Mandalorian. Mandalii Kote!--Daniel Skyfighter 15:48, 31 sie 2006 (CEST)

Tak jest - w niektórych miejscach na wookie jest wręcz napisane, że w ogóle zostali wybici ;) Ale ten wariant jest dość sprzeczny z The New Essential Chronology. NLoriel 15:58, 31 sie 2006 (CEST)

Uwagi

Mam kilka uwag, odnośnie ostatnich edycji tego artykułu przez Grace'a. Chodzi mi o to, że dodane informacje są w bardzo skromnej ilości, a ponadto i co najważniejsze, zalatuje mi to naszą ziemską biologią. Jako, że artykuł jest w edycji od stosunkowo niedługiego okresu, nie wypada mi nic tam zmieniać. Dlatego chcę wiedzieć co sądzicie o zmianach dodanych przez Grace'a ? Czy należy je zostawić, poprawić, usunąć czy też poczekać na dalszą działalność Archiwisty?--signjedi.png Melethron Dyskusja  20:01, 21 lip 2010 (CEST)

3/4 edycji polega na dodaniu szablonów oraz pojedynczych wyrazów i ich późniejszym usunięciu, lub poprawianiu pogrubienia na sekcje itd. Owszem, dodano kilka informacji, ale z błędami interpunkcyjnymi (poprawi się) i opisującymi ziemskiego homo sapiensa. Ja w ogóle proponuję, żeby przy jakiejś fizjologii itd. walnąć linki do wikipedii, bo nic nowego nie odkryjemy, mamy od tego naukowców, a tu opisać historie, zwyczaje, kulturę czy NAJBARDZIEJ znanych przedstawicieli ludzi pod kątem informacji z SW. Wygląda na to, że chociaż szablon edycji jest od niedawna, użytkownik "porzucił" hasło. Poczekamy do początku sierpnia i jeśli nic się nie zmieni, zdejmiemy szablon i przeprowadzimy stosowne poprawki, zwłaszcza, że nie zapowiada się na gruntowny edit, któremu mielibyśmy przeszkodzić. Ostatnio za często mamy blokowanie popularnych haseł przez długie miesiące, z czego niewiele wynika. Jeżeli ktoś nakłada szablon, zakładam, że przeprowadzi edycje w krótkim odstępie czasu, a nawet jeśli będzie trwało to 2 miesiące, to systematycznie będzie się coś ukazywać. Miesiąc to i tak sporo. Nie ma co się cackać, jak gdzieś jest szablon a dłużej jak miesiąc nie ma edycji, zdejmujemy i tyle :)--signstraznik.png Mario Dyskusja  20:16, 21 lip 2010 (CEST)

No dobra, skończył się dzień dziecka. Od 25 czerwca zero edycji, hasło nie nadaje się do niczego. Zdjąłem szablon i zamieniłem na "DoDopracowania". Jeśli ktoś czuje się na siłach to niech się nie krępuje i przystępuje do pracy.--signjedi.png Melethron Dyskusja  21:22, 14 sie 2010 (CEST)

Ludzie!

Inne rasy(np. Togrutanie, Sithowie...) piszecie z dużej litery! Ludzie to też rasa, więc czemu piszecie z małel?

Są dwa najprostsze wytłumaczenia, w sumie to trzy.
  • Ludzie nie są nazwą własną, w przeciwieństwie do innych ras
  • nawet w książkach jest z małej (co jest rzadkością)
  • w języku polskim ten wyraz pisze się z małej litery, bo... (patrz punkt 1)

Totus 15:20, 28 kwi 2013 (CEST)

Na dobrą sprawę, to wszystkie nazwy ras powinny być pisane małą literą (tak jest np. w uniwersum Mass Effecta, gdzie nawet w oryginale są małe litery). Przyjęło się jednak inaczej i nie ma sensu robić rewolucji, powiedzmy, że można to jakoś uzasadnić specyfiką świata - można przyjąć, że nazwy ras odnoszą się bardziej do przynależności, "narodowości", niż do rasy w znaczeniu biologicznym. W każdym razie pisanie słów "ludzie" czy "człowiek" z dużej litery byłoby już przesadą.--signstraznik.png Mario Dyskusja  15:31, 28 kwi 2013 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!