Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja:Pole promieniowe

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Kiedy myślałem nad tworzeniem tego hasła, długo się zastanawiałem, ale doszedłem do wniosku, że opisujemy tu inne pole niż tarcze energetyczne. Podstawową różnicą jest to, że tarcze energetyczne (jak zauważamy w Mrocznym widmie) nie powstrzymywały maszyn i żywych organizmów przez przechodzenie przez siebie, a pole promieniowe tak! Przy okazji - to dlatego były lepszą wersją osłon - wniosek, wynikający z niemal każdego źródła. Przypis można dodać choćby z Cloak of Darkness, gdyż w tym odcinku Ahsoka jest odbijana przez pole w celi Nute'a Gunray'a. Moim zdaniem więc fuzja byłaby błędem. Bartosz Bednarek (dyskusja) 10:01, 23 cze 2014 (UTC)

Zapomniałem. W związku z powyższym nie mam pojęcia, o jakich źródłach mogłem zapomnieć. Nie twierdzę, że tak się nie stało, po prostu nie przypominam sobie niczego więcej. Byłbym wdzięczny za sugestię od Theeda - on najwyraźniej takie niedopatrzenie zauważył. Bartosz Bednarek (dyskusja) 10:16, 23 cze 2014 (UTC)

Ze wszelkimi polami, osłonami i tarczami w Gwiezdnych wojnach są jaja. Nic do niczego nie pasuje. A czemu? Każde źródło póki co, które znam (a przede wszystkim The Complete Star Wars Encyclopedia i The New Essential Guide to Weapons and Technology) podawało, że:
  • particle shielding - czyli tarcze cząsteczkowe; zatrzymują obiekty
  • ray shielding - czyli tarcze energetyczne; zatrzymują bronie energetyczne
  • shields - czyli osłony; określenie stosowane albo na jeden z powyższych rodzajów, albo na oba jeżeli mówiono o statku kosmicznym
Nagle natomiast pojawia się, że tarcze promienne to ray shields i działają one jak tarcze cząsteczkowe. No to dałem szablon źródła, bo nijak nie wiedziałem skąd takie cuda się wzięły. ;)
Co do filmu Zemsta Sithów i tego, że w nim pojawiają się tarcze promienne (albo lepiej używajmy języka angielskiego, czyli ray shields), to też sprawa nie jest pewna. No bo nikt nie powiedział, że te tarcze zatrzymują obiekty. Mogą to być zwykłe tarcze energetyczne, które nie zatrzymują obiektów, ale ich dotknięcie może być zabójcze dla żywych organizmów. signstraznik.png Theed Dyskusja  10:55, 23 cze 2014 (UTC)
Rozumiem więc, że rezygnujemy z fuzji i jakoś modyfikujemy ten artykuł w kontekście powstrzymywania przedmiotów? Ma to jakiś sens... można by zawrzeć to w ciekawostkach... Co do źródła, to właśnie pole promieniowe ray shields pojawia się w Zemście Sithów i poprzez analogie w innych źródłach. można więc zdjąć szablon Źródła - z nimi wszystko jest w porządku ;) Bartosz Bednarek (dyskusja) 13:22, 23 cze 2014 (UTC)
OK, a czy w jakichś źródłach mamy opisane te tarcze na Naboo które przerywają walkę Maula Obiego i Qui-Gona? Bo one wydają się połączeniem obydwu tarcz - nie można przez nie przejść i powstrzymują wiązki energii - miecz świetlny. Poza tym, w rocznym wismie, podczas bitwy na Naboo widzimy jak droidy przechodzą przez tarcze energetyczne. Nie widzimy, aby np. Gunganie przez nie przechodzili. więc może naprawdę tarcze energetyczne są zabójcze dla żywych organizmów?--signstraznik.png Yako Dyskusja  08:36, 26 cze 2014 (UTC)
Wisi tak od trzech lat, ktoś zna się na tyle, żeby to jakoś uporządkować?--signstraznik.png Mario Dyskusja  22:28, 23 lis 2017 (CET)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!