Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja:Power of the Light Side

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Artykuł dotyczy fanowskiej strony netowej i organizacji. Długo leżał na Ossusie, ale chyba trzeba go skasować. --signstraznik.png Yako Dyskusja  23:18, 10 wrz 2007 (CEST)

  • To może od razu wszystkie organizacje fanowskie a nie tylko PotLS?

--Raith 14:01, 11 wrz 2007 (CEST)

    • Trzeba by ustalić jakieś kryteria "encyklopedyczności"... Bo i w jedną, i w drugą stronę niedobrze... signstraznik.png NLoriel Dyskusja  14:13, 11 wrz 2007 (CEST)

Kryteria:

  • Na Ossusie opisywane są organizacje:
  1. Mające poparcie Lucasfilmu, takie jak 501st (i polski oddział - PO) oraz Rebel Legion (i polski oddział - EO)
  2. Strony internetowe i organizacje biorące udział w tworzeniu Ossusa (m.in. "zaprzyjaźnione strony").

--signstraznik.png Yako Dyskusja  14:23, 11 wrz 2007 (CEST)

To w takim razie jaki wkład w Ossusa mają następujące organizacje i strony: Order of Knowledge, Sojusz Star Wars, Darkness Strike, Force Crusaders, Jedi Order (oprócz kilku haseł przeniesionych początkowo nielegalnie przez Pawcia)? Chciałbym też się dowiedzieć, jaki wkład mieli w Ossusa następujący Archiwiści, wymienieni tutaj - Anna FaultFett Hikiert, Łukasz DarkMiagi Młotkowski, Tomasz Merridius Steifer, Grzesiek SethBahl Adach, Łukasz Duran Grabczyński. Dlaczego są nazywani redaktorami i są w kapitule Biblioteki, a tak naprawdę nic nie robią? Żaden z nich nie ma nawet 50 edycji! Przecież to jest śmieszne... signjedi.png Sky Dyskusja  15:54, 11 wrz 2007 (CEST)


  • FC - jest naszą przyjacielską stroną
  • OOK i Sojusz SW - strony już nie istnieją, ale przyczyniły się dość istotnie do rozwoju fanostwa przez net w późnych latach 90.
  • Jedi Order - też chyba do wylotu.

Sprawy "personalne" to zupełnie inna zabawa i rozmowa - też coś z tym trzeba będzie zrobić wkrótce. :) --signstraznik.png Yako Dyskusja  16:29, 11 wrz 2007 (CEST)

Nie sadzicie ze to troche smieszne zostawiac tylko te organizacje, ktore z Wami wspolpracuja? To troche jak stalinowska propaganda... Oni nam nie pomagaja, to dla nas nie istnieja... Zreszta PotLS rozmawialo z Wami o wspolpracy i nie udalo nam sie dojsc z Wami do porozumienia... --Ainka 16:30, 11 wrz 2007 (CEST)

Nie Ainka, to nie jest tak jak stalinowska propaganda. Chodzi o to, żeby ustalić bardzo "restrykcyjne" zasady dodawania opisów stron, żeby nie było tak, że każdy kto zrobi pierwsza z brzegu i bylejaką stronkę o SW zasługuje na to, żeby mieć swoje hasło na Ossusie. Restrykcyjne traktowanie stron ma na celu odsianie "fanonu" - którym, jakby nie było, strony netowe i organizacje takie jak bractwa czy inne "zgrupowania" są. Oczywiście, możemy jescze raz przedyskutować te zasady. Nie twierdzę, ze te które są - są idealne.--signstraznik.png Yako Dyskusja  16:36, 11 wrz 2007 (CEST)

No ale właśnie co innego np. strona Quahsa Quang (dla przypomnienia - to taka nędzna strona o Yuuzhan Vongach, którą zrobił user Yun-Yuuzhan, już jej nawet chyba nie ma w sieci, była pełna błędów i w ogóle), a co innego Jedi Order, PotLS czy inne... dlatego może warto rozróżnić strony fanowskie poważne od byle jakich, bo to, co teraz piszesz, to trochę nadinterpretacja ossusowych ustaleń ;) IMHO strony i organizacje, które wnoszą coś do fandomu i są w nim znane, powinny zostać, tak samo jak wiele fanfilmów - to też jest część Gwiezdnych wojen, co prawda fanowska, ale jednak (btw - przydałby się szablon w stylu "To jest twórczość fanów i nie jest ona kanoniczna" - do fanfilmów). Acha, a fanon to raczej wydarzenia w świecie SW wymyślane przez fanów (w sensie - dopowiedziane do oficjalnej historii i bezczelnie wmawiane innym fanom, że są kanoniczne), natomiast organizacje itp. określiłbym raczej fandomem, a to co robią - nic nie szkodzącą twórczością fanów (niby fanon i twórczość fanów oznacza to samo, ja jednak troszkę odróżniam te pojęcia, nie wiem jak inni ;)) signjedi.png Sky Dyskusja  16:43, 11 wrz 2007 (CEST)
Podpisuje sie pod tym obiema rekami ! A z szablonem dobry pomysl, mozna by tez dodac jakis wlasnie o PotLs JO FC i tym podobnych "ten artykul dotyczy organizacji fanowskiej" lub cos podobnego. XYuri 16:50, 11 wrz 2007 (CEST)

Ok. W zasadzie się z Tobą zgadzam. Ale kto ma prawo oceniać która strona jest "już" dobra do umieszczenia na ossusie, a której "jeszcze trochę brakuje"? Postaw się w roli takiego chłopczyka, który właśnie stworzył swoją pierwszą stronę. Siedział nad nią miesiąc (hehe pamiętam jak ja robiłem swoją pierwszą - był to rok 1997 czyli miałem wtedy 14 albo 15 lat) i jest dla niego najpiękniejsza na świecie. Zrobił stronę dajmy na to o swojej ulubionej grze komputerowej, i chce zamieścić opis tej strony w Ossusie... Po niewielkiej chwili opis jego strony znika z Biblioteki skasowany przez "tych złych, wrednych itp." adminów Ossusa. Dlaczego strona X jest w Ossusie, a moją kasują? - Takie pytanie sobie zada. Ja wiem, ze marginalizuję. Nie zmienia to faktu, że jeśli "powołamy organ" (o fuuuj :P) do oceniania która strona się nadaje a która nie - to dyskusja taka jak ta będzie co chwilę powracać z naczelnym pytaniem: "A strona X jest, a moją wywalacie".--signstraznik.png Yako Dyskusja  16:55, 11 wrz 2007 (CEST)

Dlatego powinna powstać strona do głosowania nad usunięciem stron --signjedi.png Bastion_3557 Dyskusja  18:29, 11 wrz 2007 (CEST)

Ale jest jakaś różnica między 'stroną reprezentującą prężnie rozwijającą się organizację skupiającą fanów z całej Polski' a 'stroną franusia którom zrobił rzeby dostać 6 z informatki', prawda? :P Raith 20:54, 11 wrz 2007 (CEST)

Chodzi o to, żeby ustalić bardzo "restrykcyjne" zasady dodawania opisów stron, żeby nie było tak, że każdy kto zrobi pierwsza z brzegu i bylejaką stronkę o SW zasługuje na to, żeby mieć swoje hasło na Ossusie [Yako]

Yako, PotLS istnieje juz 9 lat wiec nie jest to organizacja, ktora ledwo sie pojawiala i nie wiadomo kiedy zniknie... Istnijemy tyle samo prawie co FC. A o szablon może warto sie pokusic. --Ainka 21:03, 11 wrz 2007 (CEST)

Raith - no właśnie jest różnica... i bez przesady, nie jesteśmy kółkiem wzajemnej adoracji! Będziemy się przejmować, że jakiś dzieciak załamie się, bo jego strony nie ma na Ossusie? No ludzie, przecież nie skoczy przez to z mostu :/ Jak strona będzie wyjątkowo dobra i wnosiła coś w fandom to wtedy się zrobi o niej hasło, jak nie to przykro mi... I co, właśnie ze względu na te dzieciaki mamy kasować takie hasła jak PotLS, Jedi Order itp? I może najlepiej skasujmy wszystkie hasła o fanfilmach, bo przecież ktoś mógł nakręcić walkę na miecze (bardzo kiepską), a potem się dziwić, że nie ma o jego "tfurczości" hasła na Ossusie i jeszcze się załamie... Idąc takim tokiem myślenia to najlepiej wszystko skasujmy. O. I nikt nie będzie poszkodowany. signjedi.png Sky Dyskusja  21:14, 11 wrz 2007 (CEST)

Sky, W tym momencie już nie rozpatrujemy konkretnych przypadków - bo Ainka m.in. wróciła do początku dyskusji. "PotLS istnieje 9 lat". Ok, świetnie. Ale teraz już nie rozpatrujemy kwestii tego czy zostawić hasło PotLS czy nie, ale raczej zastanawiamy się jakie kryteria obrać dla haseł o stronach/klubach/organizacjach i KTO ma decydować ostatecznie o tym, jakie hasło zostaje a jakie nie. Zatem argument, że PotLS istnieje X lat nie jest tutaj, że tak powiem, rzeczowy. Proponujesz, Sky decydować o tym, które strony zostają a które nie. Wtedy dopiero może się zrobić kółko wzajemnej adoracji... A kto ma decydować o tym, które osoby decydują o tym, które strony zostają?:)

Poza tym, pozwólcie, że wrócę do korzeni Ossusa. Dawno temu możliwość "posiadania hasła" w Ossusie była jednym z argumentów marketingowych. "Jeśli twoja strona wesprze Ossus możesz dostać X,Y,Z, Hasło w encyklopedii". --signstraznik.png Yako Dyskusja  22:21, 11 wrz 2007 (CEST)

Z wracaniem do korzeni jest ten problem, że z definicji jest ono antytezą rozwoju. O jakim rozwoju mowa? Rozwoju Ossusa, rzecz jasna, i polskiego fandomu przy okazji. Dlatego uważam, że organizacje (podkreślam: organizacje, nie strony), takie jak FC, PotLS, JO, ale także Utapau, S.W.A.T. czy Outlander, powinny mieć swoje artykuły na Ossusie, bo zaznaczają swoją obecność w polskim fandomie i faktycznie przyczyniaja się do jego rozwoju. Często też koncentrują fanów, którzy na stałe nie są przypisani forom ogólnym, i gdybyśmy to wszystko podliczyli, okazałoby się, że stanowią nie tylko większość zaktywizowanego fandomu, ale przy okazji spory odsetek odwiedzających Ossusa. Myślę, że nietrudno rozpoznać stronkę amatorską albo zrzeszającą kolegów z podwórka od organizacji, która nie dość, że ściąga ludzi z całej Polski, to jeszcze ma na koncie jakieś osiągnięcia dla fandomu. Wyżej wymienione mają, więc myślę, że powinny zostać. Czysto informacyjnie.
A jak chcą mieć reklamę, to niech piszą hasełka, to dostaną bannerek ;-)

--signstraznik.png Misiek Dyskusja  00:19, 15 wrz 2007 (CEST)

Myślę, że Misiek ma sporo racji :) Dzięki za ten głos. Naprawdę fajnie ostudziłeś emocje jakie chyba się spiętrzyły w tej dyskusji. Masz rację. Jutro widzę się z DantE i mając na uwadze Biblioteka Ossus:FAQ zastanowimy się nad najlepszym rozwiązaniem. :) --signstraznik.png Yako Dyskusja  00:36, 15 wrz 2007 (CEST)

Problem rozwiązany. Po długiej (i namiętnej :) dyskusji z DantE ustaliliśmy, co następuje: Hasła dotyczące stron fanowskich i organizacji powinny znaleźć się na Ossusie. Jednak o tym które zostają a które nie - decydują Strażnicy. Aby hasło o stronie / stowarzyszeniu mogła się znaleźć w Ossusie powinna się ona wykazać albo długą działalnością, albo wykazaniem się czymś szczególnym. Decyzja należy jednak do Strażników. :) --signstraznik.png Yako Dyskusja  16:25, 17 wrz 2007 (CEST)

Czy w koncu mozecie zdjac ten szablon? --Ainka 21:01, 25 lis 2007 (CET)


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!