Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja:Zakon Jedi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Wielki Mistrz Zakonu

Czy informacje o Wielkim Mistrzu Zakonu (i innych rangach w ostatnich edycjach w ogóle, ale to już tak przy okazji) dodawane są na podstawie jakichś źródeł, czy są to zwykłe fanowskie interpretacje i dopowiedzenia? Skąd informacja, że Mistrz Zakonu był prawą ręką Wielkiego Mistrza, skoro w Zakonie nie zawsze w ogóle był Wielki Mistrz? Te rangi są różne, ale skad pewność, że jedna podlega w jakikolwiek sposób drugiej? Oczywiście nie wiadomo jak jest w kanonie, ale np. w Legendach jest podane, że najpierw Mistrzem Zakonu był Windu, a Wielkim Mistrzem Yoda, później Yoda pełnił obie funkcje jednocześnie - co gryzłoby się z tym, co jest w artykule. Proponuję dokładnie to zweryfikować. Z innych kwestii to w sumie poza Ossusem w obu tytułach nie występuje "Jedi" - jest Grand Master i Master of the Order, ale to też przydałoby się sprawdzić w źródłach. Po prostu czasem patrząc na edycje już naprawdę nie wiem czy podawane jest to co jest w źródłach czy każdy coś przekręca na zasadzie głuchego telefonu. Nie mam tych źródeł, więc sam tego nie zweryfikuję, ale po prostu widzę, że informacje się rozjeżdżają.--signstraznik.png Mario Dyskusja  19:23, 12 lut 2017 (CET)

W legendarnej wersji było z Jedi, więc kanoniczną też z robiłem z Jedi, ale jestem za przeniesieniem pod bez Jedi. ~Mustafar29 (dyskusja) 19:47, 12 lut 2017 (CET)
W mojej opinii hasła o obydwu rangach są własną interpretacją, gdyż w podanych źródłach, których jest bardzo dużo, a informacji mało, nie ma konkretnych danych na te tematy. Kwestia "Jedi" też mi wpadła w oko, ale jak widać Mustafar już wyjaśnił skąd się to słowo wzięło w nazwie... --signstraznik.png Melethron Dyskusja  20:39, 12 lut 2017 (CET)
Myślałem, że jeżeli jest w legendarne, to ma być w kanonicznej. Na Legendach się nie znam aż tak, na Wookiee nie mieli Jedi (w Legends) a my mieliśmy, więc myślałem, że w kanonie zrobić tak samo. Przepraszam. ~Mustafar29 (dyskusja) 21:05, 12 lut 2017 (CET)
Całkiem spora liczna nowokanonicznych wersji ma u nas inne nazwy niż legendarne, właśnie ze względu na to, że bardziej pilnujemy faktycznych nazw, niż to było na początku działania ossusa, skąd większość ty interpretacji pochodzi. Musimy się przede wszystkim trzymać źródeł i oficjalne nazwy dawać.--signstraznik.png Totus Dyskusja  21:07, 12 lut 2017 (CET)
Ale mnie zarzucano wcześniej zabawę nazwami toteż myślałem, że tak będzie najlepiej. ~Mustafar29 (dyskusja) 21:09, 12 lut 2017 (CET)
Dokładnej sytuacji nie kojarzę, więc trudno się wypowiedzieć. Ale we wszystkim trzeba znać umiar i głowę. Jeżeli coś ma w nowym kanonie kilka nazw, to powinna pójść ta najbardziej oficjalna/pełna/techniczna, a jednocześnie rozpoznawalna/pojawiająca się w jakimś sensowym źródle. (faktonaklejki, książeczki dla dzieci, wszelkiego rodzaju interaktywne książeczki trzeba czasem traktować z przymrużeniem oka, bo publikacje dla najmłodszych rządzą się własnymi prawami i autorzy na więcej sobie mogą pozwolić, żeby czytelnika zainteresować chwytliwą nazwą. Stąd zbroja Dartha Vadera, a nie Mroczna zbroja) Gdy nazwa oficjalna nie jest znana, to artykuł powinien mieć nazwę jak najprostszą, jednocześnie opisującą dobrze zagadnienie. --signstraznik.png Totus Dyskusja  21:17, 12 lut 2017 (CET)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!