Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja Archiwisty:Akuku13

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Akuku13!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Revais

Grafiki

Temple5.jpg

Witaj. Widzę, że nie radzisz sobie z obsługą grafik. Musisz wiedzieć, że istnieją strony pomocy, które opisują, jak należy postępować z plikami. Przeczytaj więc koniecznie:

Jeśli po lekturze masz dalsze pytania, zapytaj innych Archiwistów w Sali Zgromadzeń albo poproś o pomoc któregoś ze Strażników. Bardziej doświadczeni Archiwiści również przyjdą Ci z pomocą.

Bardzo proszę o zastosowanie się do tej informacji. Dalsze niewłaściwe postępowanie z wgrywaniem/opisem plików graficznych może przysporzyć niepotrzebnej pracy administratorom, a dla Ciebie skończyć się ograniczeniem możliwości edycji w Bibliotece Ossus.

Pozdrawiam, Mario

"System edycji"

Hej! Zauważyłem Twój wpis na stronie Archiwisty. Dlaczego system edytowania "doprowadza Cię do szału"? Jeśli będziesz potrzebować pomocy, napisz do mnie. ;) -Darth Plagueis the Wise 13:49, 4 sty 2016 (CET)

Szybki...? Po prostu przeglądałem ostatnie zmiany. :》 Edytor wizualny kiedyś istniał, ale został usunięty, bo powodował błędy w kodzie źródłowym. Ta strona powinna pomóc Ci z edycją. PS: Na koniec wypowiedzi dodawaj 4 tyldy (~~~~), które automatycznie wygenerują twój podpis. Pozdrawiam, ;) -Darth Plagueis the Wise 16:14, 4 sty 2016 (CET)

Grafiki

Czoem. Mam dwie drobne uwagi. Po pierwsze pamiętaj, aby przesyłając grafikę uzupełnić jej szablon:

  1. Opis tego co znajduje się na grafice
  2. Źródło grafiki (ale faktyczne źródło, gdzie ona się pojawiła, nie strona internetowa skąd została pobrana <nie dotyczy to starwars.com>)
  3. Autor grafiki (W przypadku seriali będzie to Lucasfilm Animation, w przypadku filmów po prostu Lucasfilm Ltd.)
  4. Licencja -> tu najczęściej wpisyjesz po prostu cytat
  5. Kategorie do elementów znajdujących się na grafice, autora oraz źródła. Tu masz drzewo ze wszystkimi istniejącymi kategoriami do grafik, ale w razie potrzeby zawsze możesz stworzyć nową.

Druga sprawa. zawsze podpisuj się za pomocą czterech tyld (~~~~) lub przez kliknięcie niedostatniego pola nad oknem edycji tekstu. Pozdro --Totus (dyskusja) 14:57, 4 sty 2016 (CET)

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, Totus!

Edycje Strażników.

Czoem. Jeżeli jakaś Twoja edycja została "wycofana" (nie "anulowana") znaczy, że robił to jeden ze Strażników. Zazwyczaj w takim przypadku miało to jakiś swój powód. Na Ossusie dawien dawno przyjęliśmy, że nazwy statków zostawiamy w oryginale. Było kilka powodów, przede wszystkim taki, że różne źródła często podawały różne tłumaczenia (co się nada zdarza, chociażby Upiór z Rebeliantów był też "Fantomem"). A że tyczy się to wszystkich, to również i Sokoła. Przy okazji. Szablon:N, który usunąłeś z linkowania do filmu służy po to, aby dopisek w nawiasie nie był w kursywie (bo nie powinien, nie stanowi części tytułu). Sama zaś zmiana wyświetlanego tytułu nie zastępuje przenoszenia stron. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  19:58, 12 cze 2018 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!