Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja Archiwisty:Dofine

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj. Na Ossusie nie ma miejsca na domysły i fanowskie spekulacje. Jeśli nie wiadomo co stało się z generałem po bitwie o Christopsis - to nie piszemy nic dalej. Dlaczego więc napisałeś że został zabity przez szturmowców Imperium? Bądźmy poważni :) I jeszcze mam drobne uwagi co do stylu i ogólnego wyglądu hasła - zobacz jak wyglądają inne, najlepiej polecane, a przykłady doskonałych krótszych haseł możesz znaleźć przeglądając wkład np. Szedała albo Jaro. Pamiętaj, że każde źródło traktujemy kursywą (drugi przycisk od lewej powyżej okna edycji). Każde hasło powinno też posiadać tzw. Interwiki. W przypadku postaci warto dodać tabelkę postaci - najłatwiej skopiować ją z innego hasła i podmienić dane oraz grafikę. Jak załadować grafikę na serwer i dodać do niej niezbędne informacje (o pochodzeniu itd.) oraz kategorię - dowiesz się z tych stron: Biblioteka Ossus:Zasady dołączania grafiki + Szablon:Grafika + Biblioteka Ossus:Drzewo kategorii grafik. No i pamiętaj, że staramy się pisać wyczerpująco na temat, dbamy o to by w tekście nie było powtórzeń itd. (po prostu aby się go dało szybko i ładnie przeczytać). Powodzenia :) Jakbyś miał jakieś pytania to wszyscy Strażnicy oraz Jedi a także inni aktywni Archiwiści służą pomocą! signstraznik.png Sky Dyskusja  21:01, 27 wrz 2008 (CEST)

Ponawiam prośbę o zapoznanie się z wszelkimi zasadami edycyjnymi - interwiki, kursywa w źródłach, przejrzenie przez zapisaniem hasła czy nie ma w nim błędów (często na końcu dodajesz "ę", nie wiem czemu). I przypominam, że hasła piszemy opierając się na dostępnych źródłach (to z czym sami mieliśmy okazję się zetknąć - filmy, książki, komiksy, gry itd.), nigdy nie korzystamy z Wookiee. Inne: "klon" z małej litery, "The Clone Wars" ma swój polski tytuł - Wojny klonów. Robimy tak: ''[[Wojny klonów (film)|Wojny klonów]]''. Pozdrawiam. signstraznik.png Sky Dyskusja  15:07, 28 wrz 2008 (CEST)

I jeszcze jedno, bardzo ważne: używamy opcji Pokaż podgląd! Przed zapisaniem hasła przeczytaj je i sprawdź czy nie ma błędów, zamiast zapisywać je 5 razy. signstraznik.png Sky Dyskusja  15:10, 28 wrz 2008 (CEST)

Zanim dodasz jakieś hasło sprawdzaj je obowiązkowo pod względem literówek i innych błędów, bo np. dzisiejsze hasła roją się od błędów. Zadaniem innych archiwistów nie jest poprawianie twoich błędów. signstraznik.png DantE Dyskusja  20:40, 22 paź 2008 (CEST)

Kolejny raz przypominam o sprawdzaniu haseł pod względem błędów przed ich zapisaniem. Jak sam ich nie widzisz sprawdź tekst np w Wordzie. Przypominam, że linkujemy tylko pierwsze wystąpienie danego wyrażenia w haśle. signstraznik.png DantE Dyskusja  20:29, 12 lis 2008 (CET)

Dzięki za informację ale nie miałem czasu i artykuł pisałem w małym pośpiechu. W najbliższym czasie postaram się go dopełnić. Windy 13:40, 7 lip 2009 (CEST)

Uwagi

Witaj. Weź sobie do serca kilka rad:

 • W źródłach - jeśli wpisujesz Databank, to podaj z niego konkretną stronę która posłużyła za źródło. Jeśli jest to np. hasło Obi-Wan Kenobi, to zobacz sobie jak należy to zrobić na przykładzie źródeł w haśle Christophsis (i daj "edytuj" żeby zobaczyć jak to wygląda od strony technicznej).
 • The Clone Wars ma polską nazwę - Wojny klonów. W przypadku filmu kinowego hasło nazywa się Wojny klonów (film). Hasło o serialu nazywa się Wojny klonów (serial 3D). Musisz precyzować. Jeśli chodzi Ci o konkretny odcinek, to wpisujesz jego nazwę.
 • Jeśli korzystałeś z rysunkowych Wojen klonów (Tartakowskiego), to nazwa hasła brzmi Wojny klonów (serial rysunkowy). Nie wpisuj samego "wojny klonów", bo taki link prowadzi do hasła o wojnie!
 • Unikaj angielskich nazw, większość rzeczy jest przetłumaczona na język polski! Nazwy myśliwców itd. Jeśli nie wiesz jaką dana jednostka ma nazwę w j.polskim to poproś o pomoc w Sali Zgromadzeń.
 • Interpunkcja - w zdaniu wstawiamy najpierw przecinek, a dopiero potem spację, nigdy odwrotnie. Dbaj o detale.
 • Nazwy konfliktów małą literą! Wszystko jest w zaleceniach edycyjnych, poczytaj je dokładnie. Rób interwiki, znaczki ery itd. Sprawdź hasło trzy razy przed zapisaniem.

Pzdr. signstraznik.png Sky Dyskusja  18:36, 25 paź 2008 (CEST)

 • Linkujemy tylko pierwsze wystąpienie w haśle, a nie każde jakie występuje. signstraznik.png DantE Dyskusja  22:02, 25 paź 2008 (CEST)
 • Proszę nie wrzucać takich malutkich grafik i to do tego bez szablonu-opisu... Bo bedę musiał skasować te obrazki... --signstraznik.png Yako Dyskusja  22:04, 10 lis 2008 (CET)

Albo uzupełnisz szablony dzisiejszych grafik albo grafiki trafią na śmietnik i to wkrótce. signstraznik.png DantE Dyskusja  22:38, 10 lis 2008 (CET)

Kategorie

Przed utworzeniem kategorii sprawdź czy taka w Bibliotece Ossus już nie istnieje. Ładuj też większe grafiki i dodawaj do nich informacje o źródle pochodzenia (Szablon:Grafika), inaczej zostaną skasowane. signstraznik.png Sky Dyskusja  00:57, 11 lis 2008 (CET)

A ja jeszcze dodam od siebie, że Wookieepedia lub jakiekolwiek inne strony internetowe nie są uznawane za źródła w kontkeście pochodzenia danych grafik ;). Dla przykładu, fotka przedstawiająca myśliwce V-19 pochodzi z Wojen klonów, więc jej autorami są ludzie z Lucasfilmu ;) Carth 12:39, 11 lis 2008 (CET)

Informacje do grafik - instrukcja

Oto jaki szablon wstawiamy na stronę grafiki i jak powinien być przykładowo wypełniony:

{{grafika
|opis = [[Bitwa o Coruscant (19 BBY)|Bitwa o Coruscant]]
|źródło = ''[[Zemsta Sithów]]''
|autor = [[Lucasfilm Ltd.]]
|licencja = cytat
|licencja2 =
|kategoria = Wojny klonów
|}}

Większość kategorii grafik znajdziesz w tym spisie - Biblioteka Ossus:Drzewo kategorii grafik. Pomyśl do jakiej przesłana przez Ciebie grafika najbardziej pasuje i wstaw jej nazwę w polu "kategoria =". A co do licencji to w 99% przypadków zawsze wstawiamy tam słówko cytat! Popatrz na opisy innych grafik jak nie jesteś pewien.

W przypadku kadrów z filmów (Epizody I-VI) w polu "autor" wstawiamy Lucasfilm Ltd.. W przypadku filmu kinowego Wojny klonów i serialu Wojny klonów 3D (The Clone Wars) w polu "autor" wstawiamy Lucasfilm Animation. Do grafik z serialu animowanego Tartakowskiego (Wojny klonów (serial rysunkowy)) wstawiamy Lucasfilm Ltd.. A jeśli chodzi o ilustracje z przewodników, okładek książek itd. - musisz znaleźc informację kto narysował dany obrazek i ją wstawic! Podobnie jak tytuł źródła w polu "źródło"! Np. New Essential Guide to.. itd. I pamiętaj proszę o poprawnym linkowaniu źródeł z okresu wojen klonów - tak to ma wyglądać (najlepiej sobie skopiuj):

 • ''[[Wojny klonów (serial 3D)|Wojny klonów 3D]]''
 • ''[[Wojny klonów (film)|Wojny klonów]]'' (film kinowy)
 • ''[[Wojny klonów (serial rysunkowy)|Wojny klonów]]'' (serial rysunkowy).

Nazwy grafik

Widzę, że już stosujesz się do powyższych uwag, ale pozostaje jeszcze sprawa nazw grafik. Nazwy powinny od razu móić o czym jest grafika i co przedstawia, przynajmniej w przybliżeniu, bo nazwy typu 1.jpg, 2.jpg, R.jpg nic nie mówią. Gdy dodajesz grafikę na serwer Biblioteki pod okienkiem gdzie wybierasz, który plik z dysku chcesz przesłać, jest okienko wpisywania nazwy - nazwa pliku na Ossusie nie musi być taka sama jak na dysku, więc np. w przypadku R.jpg, zamiast R.jpg trzeba było wpisać np. Bitwa_o_Mon_Calamari.jpg To tyle ;]--Mariobaryla 11:05, 15 lis 2008 (CET)

Bardzo proszę zastosuj się do tego co napisał powyżej Mariobaryla. W przeciwnym wypadku grafiki takie będą kasowane. Staraj się im nadawać polskie nazwy (czyli "Bitwa o Coruscant" a nie "Battle of Coruscant"), ale pamiętaj żeby pomijać polskie znaki. Nazwa grafiki musi być adekwatna do tego co przedstawia. signstraznik.png Sky Dyskusja  18:26, 16 lis 2008 (CET)
Do tej grafiki: Grafika:Space Battle.jpg trzeba dodać informacje, inaczej zostanie skasowana.

Czytaj

 • Unikaj angielskich nazw, większość rzeczy jest przetłumaczona na język polski! Nazwy myśliwców itd. Jeśli nie wiesz jaką dana jednostka ma nazwę w j.polskim to poproś o pomoc w Sali Zgromadzeń.
 • Interpunkcja - w zdaniu wstawiamy najpierw przecinek, a dopiero potem spację, nigdy odwrotnie. Dbaj o detale.
 • Nazwy konfliktów małą literą! Wszystko jest w zaleceniach edycyjnych, poczytaj je dokładnie. Rób interwiki, znaczki ery itd. Sprawdź hasło trzy razy przed zapisaniem.
 • Ogólnie: bardzo proszę przeczytać swoją dyskusję od góry do dołu i zastosować się do wszystkich rad, których udzielili Ci inni Archiwiści. Jest już dużo lepiej niż na początku. Pozdrawiam signstraznik.png Sky Dyskusja  18:31, 16 lis 2008 (CET)

Prośba: używaj interwiki, ery, pochylenia przy źródłach i pisz Padmé, a nie Padme. :) Pozdrawiam. Louie1449 19:54, 24 lis 2008 (CET)

Forum

Bardzo proszę: zajrzyj na forum, o tutaj: Forum:Kategorie do grafik! i zrób porządek ze swoimi grafikami. Dziękuję pięknie z góry i pozdrawiam :) signstraznik.png Sky Dyskusja  04:27, 30 lis 2008 (CET)

Grafiki

Hej. Ponownie przypominam o dodawaniu konkretnej i prawidłowej kategorii do przesyłanych grafik. Coś bardziej szczegółowego niż "Postacie" - potem to trzeba porządkować. Rozejrzyj się jakie mamy kategorie do grafik z postaciami i dopasuj przesyłany obraz do jednej z nich. signstraznik.png Sky Dyskusja  00:47, 5 sty 2009 (CET)

Nazwy statków

Ustaliliśmy, że statki winny być w Bibliotece umieszczane pod ich oryginalnymi imionami (Lapiz Cutter), a nie tłumaczeniami (z których można, a wręcz należy robić przekierowania lub disambigi). signstraznik.png NLoriel Dyskusja  09:14, 5 sty 2009 (CET)

UWAGI

Po raz ostatni przypominam o:

 • INTERWIKI
 • Nazwy konfliktów małą literą
 • W przypadku źródła pt. "Wojny klonów" należy doprecyzować, o jaki serial chodzi i JAKI ODCINEK
 • Linkowanie do hasła w Star Wars Databank prawidłowo wygląda tak, jak np. w tym haśle - Christophsis, a NIE TAK jak w tym Nelvaan

Dalsze olewanie tego typu uwag skutkować będzie co najmniej oznaczeniem takich nowopowstających haseł odpowiednimi szablonami, lub też ich całkowitym usunięciem. signstraznik.png Sky Dyskusja  00:29, 25 sty 2009 (CET)

Pisownia

Zanim wrzucisz coś do Ossusa sprawdź czy w tekście nie ma żadnych błędów, literówek. signstraznik.png DantE Dyskusja  18:57, 12 lut 2009 (CET)

Żołnierze-klony

Bardzo proszę o korzystanie z dokładnych źródeł podczas pisania tego hasła i o wykonanie przypisów w odpowiednich częściach tekstu. Kopiowanie informacji o szturmowcach z innego hasła nie jest dobrym pomysłem. Artykuł pod koniec Twoich edycji zostanie gruntownie sprawdzony, więc mam nadzieję, że weźmiesz sobie te uwagi do serca. Pamiętaj że im dłużej siedzisz nad danym hasłem i im więcej źródeł masz naprawdę pod ręką, tym hasło lepiej oceniane przez innych. To bardzo ważne. Zignorowanie tej wiadomości nie będzie mile widziane, a jakiekolwiek tłumaczenia z Wookieepedii albo z innych stron będą kasowane. To tak gwoli wyjaśnień. Pozdrawiam signstraznik.png Sky Dyskusja  21:04, 26 lut 2009 (CET)

Odpowiedź o Bly'u

Tak, zamierzam zrobić je do końca, chyba że zamierzasz edytować je sam, to usunę szablon. Makulski 14:14, 3 maj 2009 (CEST)

Przekonałeś mnie. Możemy je zrobić razem. Makulski 12:15, 20 maj 2009 (CEST)

Obi-Wan

Skontaktowałeś się z Taraissu przed zdjęciem szablonu WEdycji? signstraznik.png Sky Dyskusja  14:20, 3 maj 2009 (CEST)

Przypisy

Wszystko bardzo ładnie i gratuluję coraz większego obeznania w zasadach Biblioteki, ale jeszcze mała uwaga: jeśli chcemy przypisać jeden materiał do kilku miejsc w tekście, to zamiast robić kilkakrotnie np. <ref>''[[Republic 2: Cośtam]]''</ref> robimy coś takiego za pierwszym razem: <ref=name"R2">''[[Republic 2: Cośtam]]''</ref> a potem w każdym kolejnym miejscu wstawiamy tylko <ref=name"R2" /> (czyli lekko zmodyfikowany - bo dodajemy / na końcu - początek pierwszego głównego przypisu). Dobrze opisane jest to na tej stronie: Szablon:Przypisy. Zastosowane w hasłach jest np. w Tu'ala, Jadłodajnia Dexa, Ssi-ruukowie i w wielu innych. Prosiłbym o takie robienie przypisów, jeśli chcesz odnieść się do jednego źródła kilka razy. Swoją drogą świetnie, że robicie przypisy, to bardzo ważny element hasła i wzrasta jego wiarygodność w oczach postronnych czytelników. Pozdrawiam i życzę miłej pracy. signstraznik.png Sky Dyskusja  12:49, 1 lip 2009 (CEST)

eskadry

nie ma problemu. w takim razie zostawiam wszystko co rebelianckie Tobie;) signjedi.png Peteer Dyskusja  18:48, 11 lip 2009 (CEST)

Bitwa powietrzna (wojny klonów)

Proszę dopisać konkretny odcinek CW w którym pojawia się ta bitwa. No i jakaś bardziej adekwatna nazwa by się przydała. Szerszy opis mógłby rozjaśnić sytuację. W każdym razie: głównie o ten konkretny odcinek mi chodzi. I proszę nie zdejmować szablonu "BrakNazwy" tak jak ostatnim razem. signstraznik.png Sky Dyskusja  05:01, 25 lip 2009 (CEST)

Dzięki. signstraznik.png Sky Dyskusja  16:13, 28 lip 2009 (CEST)

Grafika:Patrick Blaine.jpg

Wiem że w przypadku takich grafik ciężko o autora, ale chociaż źródło trzeba podać. No i proszę nie wpisywać "Autor: autor zdjęcia" - to chyba oczywiste że chodzi o konkretną osobę? Męczymy o ten szablon informacyjny w grafikach po to żeby w przyszłości nie mieć problemów z prawami autorskimi - różnie to w życiu bywa. signstraznik.png Sky Dyskusja  16:13, 28 lip 2009 (CEST)

WEdycji

Tak. Zwłaszcza jeśli potem nie miał żadnych innych edycji. W każdym razie załóżmy, że 3-4 miesiące to taka maksymalna granica. signstraznik.png Sky Dyskusja  00:20, 11 sie 2009 (CEST)

Bothawui

Jakbyś mógł zerknąć: Dyskusja:Bitwa o Bothawui (22 BBY). Dzięki z góry za uwzględnienie uwag. signstraznik.png Sky Dyskusja  00:33, 11 sie 2009 (CEST)

Interwiki

Dostosuje się do twoich uwag. Mam tylko jedno pytanie, czy możesz mi powiedzieć gdzie znajdę coś o interwiki ? Darth Vader 15:36, 25 sie 2009 (CEST)

Format źródeł

Hej. Gdy wypisujesz kolejne nazwy odcinków TCW pod nazwą Wojny klonów, to wypunktowujesz je "dalej" nie systemem :* (dwukropek-gwiazdka), a systemem dwóch gwiazdek (**) signstraznik.png Sky Dyskusja  04:42, 29 sie 2009 (CEST)

Grievous

Griev jest wolny --signstraznik.png Yako Dyskusja  19:04, 7 paź 2009 (CEST)

Przenoszenie artykułów

Jeżeli uważasz, że jakieś hasło należy przenieść użyj szablonu {{DoPrzeniesienia|nazwa pod jaką ma być przeniesione}} i wstaw go na górze hasła. Wtedy nie będziesz musiał pisać na stronach dyskusji, bo od razu przydzieli do kategorii stron do przeniesienia ;]--Mario 22:34, 10 paź 2009 (CEST)

Riyo Chuchi

Skąd masz informację, że Riyo Chuchi urodziła się w 32 BBY? Na razie to wycofałem, czekam na odpowiedź. signstraznik.png Sky Dyskusja  05:36, 22 paź 2009 (CEST)

Anakin

No niby tak... tylko dokładnie nie pamiętam, gdzie ma być lewa, a gdzie prawa :D BartW 20:24, 1 lis 2009 (CET)

Pomysł nowej kategorii

Zastanawiam się nad wprowadzeniem nowej kategorii - Postacie według filmów. Wewnątrz były by kategorie np. Postacie z Mrocznego Widma.

Proszę o opinię na ten temat.

Lkan

Re:WEdycji

Trzymam tylko trzy artykuły. Ziro zajmę sie jutro. Nie wiedziałem, że 3 i 8 grudnia to październik i wcześniej. Dziś mocno ruszę artykuł Druga bitwa o Jabiim (21 BBY) i to wszystko więc nie wiem o co Ci chodzi. Windy 18:54, 16 gru 2009 (CET)

Interwiki

Przypominam o używaniu interwiki. Louie1449 17:05, 22 gru 2009 (CET)

Dzięki

Dzięki za rady. Nic nie szkodzi, że tak szybko mnie upominasz, ponieważ chcę wszystkiego się jak najszybciej nauczyć. Także życzę ci Wesołych Świąt. Jakby co podam Ci moje gg : 1224753. Archiwista:Lucas

Odp.

Dzięki za czujność, haseł już nie ma, bo i tak o tych klonach było napisane zbyt ogólnikowo. Skoro nie mają nawet nadanych numerów to chyba nie przesadzajmy... A co do Cade'a - spokojnie, właśnie piszę, bo zapomniałem na dość długo o tym haśle (skleroza nie boli) i jakoś tydzień temu sobie o nim znowu przypomniałem, więc na dniach powinien być update :) signstraznik.png Sky Dyskusja  07:21, 5 sty 2010 (CET)

Portal TCW

Siemano :) spoko, jak tylko chcesz mi pomóc to ja bardzo chętnie ; ) we dwóch raźniej i szybciej, mam też nadzieje, że dokładniej :) pozdro Melethron 11:10, 16 sty 2010 (CET)

InterWikis

Hello Dofine,

I'm Boss from the german Star Wars Wiki Jedipedia. There are some problems with the InterWikis: There are wrong names and sometimes, I see De, but de is the right form. Boss 13:28, 20 sty 2010 (CET)

Ok!

Ok, oczywiście dostosuje się do Twoich uwag Dofine ! Dzięki za zwrócenie uwagi. PenCaster 18:37, 1 lut 2010 (CET)

Re:Linki do Databanku

Sorry, ale nie patrzyłem zbytnio do tych artykułów, które poprawiałeś. Jeżeli coś robię źle to trzeba sie do mnie od razu z tym zwracać. Postaram się pamiętać o poprawnych linkach. Pozdrawiam Windy 17:02, 16 kwi 2010 (CEST)

Kategorie 2

Mam takie dwie sprawy. Po pierwsze, Kategoria:Piloci rebelianccy - dlaczego uważasz, że nie powinna być w kat. Rebelianci? Skoro byli pilotami rebelianckimi... Po drugie zaś, nieco bardziej skomplikowana sprawa. Nie wszyscy piloci Eskadry Łotrów byli pilotami rebelianckimi, bo istniała ona długo po przekształceniu Rebelii w NR. signjedi.png Kasa Dyskusja  21:53, 24 kwi 2011 (CEST)

Ostatnie artykuły

Hej. W nie wszystkich przypadkach poprawnie stosujesz apostrofy (właściwie to trochę ich nadużywasz) - tutaj możesz zobaczyć, jak wygląda prawidłowa odmiana. Pamiętaj, aby przy dodawaniu linków do Databanku podawać też adresy do zarchiwizowanej strony. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  23:59, 8 maj 2012 (CEST)

Teraz, jak mi odpisałeś, zorientowałem się, że podałem Ci nie najlepszy przykład - bo nazwy z Y na końcu odmieniają się na różne sposoby. Jeżeli przed Y jest samogłoska (Gunray), wygląda to inaczej:
D. (kogo, czego) Gunraya
C. (komu, czemu) Gunrayowi
B. (kogo, co) Gunraya
N. (z kim, z czym) Gunrayem
Msc. (o kim, o czym) Gunrayu
W. Gunrayu
Czyli tu apostrofów nie ma wcale. Wynika to chyba z tego, że czyta się to inaczej (Y jako J w Gunrayu, ale jako I w McNallym). Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  15:05, 9 maj 2012 (CEST)


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!