Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja Archiwisty:Jankes

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Jankes!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, DantE

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, DantE!

Kanon

Hej, to nie na tym polega! Nie można usuwać ze stron legendarnych info! Tworzysz potencjalny wygląd strony kanonicznej w brudnopisie i idziesz z tym do strażników, a oni Cię dalej pokierują. ~Mustafar29 (dyskusja) 15:25, 12 lut 2017 (CET)

Podział stron

Hej. Podział stron na kanon i legendy jest oczywiście potrzebny, ale nowe, kanoniczne artykuły powinny być pisane w miarę możliwości od nowa, w oparciu o dostępne źródła (książki, filmy, komiksy) z kanonu, nie poprzez samo usunięcie informacji oznaczonych jako pochodzące z EU. Ponadto już istniejące hasło traktujemy jako wersję legendarną, w nowym powinny znaleźć się informacje kanoniczne. Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  16:16, 12 lut 2017 (CET)

Iaco Stark

Witaj! Miałem do Ciebie pisać wiadomość, ale mnie ubiegłeś. Zacznijmy od tego, że cieszę się, że chcesz tworzyć w Bibliotece Ossus, ale żeby prawidłowo to robić musisz przeczytać wiadomość powitalną, która znajduje się na górze tej dyskusji, a zwłaszcza strony, które wchodzą w skład: stron pomocy. Po zapoznaniu się z zawartymi tam wskazówkami będziesz wiedział jak hasła powinny wyglądać. Jeśli chodzi o Iaco Starka to jest to na tyle ważna postać z perspektywy legend, a także na tyle rozbudowana, że artykuł o długości jaki napisałeś Ty, nie kwalifikuje się nawet na zalążek. Chcąc, aby hasło zostało na Ossusie, musi być zdecydowanie dłuższe i bardziej dokładne, gdyż jego potencjał zakrawa o esej. Musi posiadać odpowiednie kategorie i interwiki - rzeczy które Totus dodał, a Ty usunąłeś i zostawiłeś bez niczego. Dodatkowo każdy artykuł musi posiadać komplet źródeł, na których podstawie został napisany, a jak widać u Iaco tego brakuje. Zawarte tam informacje można wyciągnąć z innych haseł na Ossusie, więc nie ma pewności, że napisałeś je samodzielnie. Tak jak napisałem, przeczytaj strony pomocy, zastosuj do zawartych się tam instrukcji i rozbuduj artykuł, aby chociaż kwalifikował się na zalążek. Gdy to zrobisz szablon "do usunięcia" zostanie wycofany. Na tą chwilę nie ma sensu go usuwać, gdyż i tak go przywrócimy i w konsekwencji usuniemy hasło, gdyż nie spełnia ono naszych standardów. Osobiście uważam, że zaczynając pracę w Bibliotece Ossus lepiej pisać artykuły, które są stosunkowo krótkie przez wzgląd na udzielone informacje, pisanie długich haseł nieraz przerasta nawet doświadczonych archiwistów. Inna sprawa, jeśli piszesz do kogoś wiadomość to podpisuj się za pomocą ~~~~. Na koniec jeszcze bardzo ważna uwaga - nigdy nie kasujemy zawartości dyskusji, nie ważne czy naszej, czy kogoś innego. Wszelkie dyskusje zostają w celach archiwalnych, więc proszę abyś więcej nie czyścił swojej. Pozdrawiam, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  00:36, 24 lut 2017 (CET)

Twoja nowa edycja w haśle o Starku pozwoliła na usunięcie szablonu "do usunięcia". Bardzo dobra robota jak na początkującego. Zaraz przeczytam tekst i wprowadzę ewentualne poprawki, ale widziałem, że nie dodałeś jeszcze kategorii i interwiki, więc doczytaj proszę o nich. Tym razem Totus uzupełnił je za Ciebie, ale na przyszłość musisz robić to samodzielnie. Trzymam kciuki za Twoją dalszą pracę i życzę powodzenia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  21:21, 24 lut 2017 (CET)

Kropki

Nie usuwaj kropek z ramek plików! --signstraznik.png Melethron Dyskusja  15:15, 11 mar 2017 (CET)

Infoboks w artykułach o komiksach

Witam. Zauważyłem, że tworzysz artykuły o komiksach nie wiem czy wiesz ale używamy teraz tego szablonu do infoboksu a stary, którego Ty używasz został wycofany i staramy się systematycznie zamieniać. --Kwazi93 (dyskusja) 19:00, 11 mar 2017 (CET)

Artykuły o komiksach

Witaj! Zacząłeś tworzyć artykuły o komiksach, które w przeszłości doczekały się u nas premiery i mam parę uwag co do tego. Proszę żebyś przejrzał zmiany jakie wprowadziłem w artykułach, które napisałeś: 1, 2, 3 i 4. Po przejrzeniu kodu przejdź do normalnego widoku haseł i zobacz jak prezentują się w chwili obecnej. W trzech na czterech poprawianych przeze mnie artykułach moje edycje "ratownicze" miały większą objętość niż edytowane w danej chwili hasło. Uważam, że jest niedopuszczalne, aby wstawić tylko infobox oraz nagłówek i uznać coś za gotowy materiał. Rozumiem, że jesteś stosunkowo nowy, ale jeśli coś jest nad Twoje siły to lepiej zostawić to komuś innemu, niż później zmuszać kogoś do wprowadzania poprawek. Nie chciałem usuwać artykułów, gdyż chciałem Ci pokazać jak powinny wyglądać, lecz dalsze efekty takiej pracy będą kasowane. Z tego co kojarzę Totus również poprawiał hasła utworzone przez Ciebie, więc anologicznie, zajrzyj również do nich i pobierz naukę. Pozdrawiam, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  05:23, 12 mar 2017 (CET)

Streszczenia

Czoem. Jedna sprawa. Streszczenia, w przeciwieństwie do artykułów, piszemy w czasie teraźniejszym, nie przeszłym. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  20:05, 24 mar 2017 (CET)

Informacja

Witam! Spraw kilka. W kanonicznych hasłach nie dodajemy do szablonu Era parametrów w stylu "rep", gdyż jest to domena legend. Szablon InfoTCW jest wycofany z użycia, nie dodajemy go do artykułów. Fakt, iż we własnej opinii uznajesz, że klon powinien być pod pseudonimem, a nie numerem co stanowi jego oficjalną nazwę, nie powoduje, że tak powinno być. Nade wszystko nie rozumiem jak można skopiować tekst napisany przez kogoś i skopiować go w inne miejsce i w opisie napisać "utworzyłem". W Bibliotece Ossus nie tolerujemy takiego zachowania, dlatego niech ta wiadomość stanowi ostrzeżenie, którego zignorowane - poskutkuje zablokowaniem Twojego konta. Skoro już do Ciebie piszę mam pytanie: czy streszczenie do odcinka Lot myśliwcem zostało przetłumaczone z Wookieepedii? Liczę na szybką odpowiedź. Pozdrawiam, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  03:51, 26 mar 2017 (CEST)

Zastosowanie szablonu Era jest wytłumaczone na jego stronie - tutaj. Ta sama zasada dotyczy wszystkich szablonów. Kwestie wprowadzania wszelkich zmian są sprawą o tyle kłopotliwą, że zasoby ludzkie mamy mocno ograniczone i niektóre sprawy zajmują dużo czasu, więc zmienienie czegoś w jeden dzień często jest niemożliwe. W celu zrozumienia sposobów działania Biblioteki najlepiej przeczytać strony pomocy. Propozycje użytkowników są oczywiście mile widziane i można je zgłaszać w Sali Zgromadzeń, do której link znajduje się w menu po lewej stronie. Nigdzie nie napisałem, że masz złe zamiary, dlatego też napisałem poprzednią wiadomość. Gdy uznajemy, że ktoś szkodzi Bibliotece blokujemy daną osobę, a nie wyjaśniamy co robi źle. Klony, które w bazie zapisane są z wykorzystaniem pseudonimów nie mają ujawnionych numerów seryjnych. Żaden klon nie posiadał imienia, a numer, dlatego domyślnie każdy żołnierz WAR o znanym numerze nie widnieje pod pseudonimem. Dziękuję za odpowiedź, dla jasności tłumaczenia są zakazane, gdyż stawiamy na pracę własną, dlatego musiałem zapytać. Pozdrawiam, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  04:33, 26 mar 2017 (CEST)
Jeśli jakiś klon ma znany numer, a artykuł o nim wciąż znajduje się pod pseudonimem to należy o tym poinformować Strażników i poprosić o przeniesienie. Edytuj śmiało, ale pamiętaj, że niektóre hasła to legendy, gdyż coś może je zdyskwalifikować z uznania za kanon. Jeśli czegoś nie będziesz wiedział albo będziesz chciał coś zaproponować zawsze warto napisać do któregoś z nas niż robić bez całkowitej pewności. Na koniec proszę, abyś podpisując się używał czterech tyld: --~~~~. Pozdrawiam, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  04:49, 26 mar 2017 (CEST)
Drobna uwaga. Jeśli Twoja edycja zostaje wycofywana przez Strażników jak dwa razy zrobiłem już w przypadku Sketcha to znaczy, że coś z nią było nie tak i nie należy jej wprowadzać na siłę. Jeśli zobaczysz na listę źródeł zobaczysz, że znajduje się tam The Clone Wars: Encyklopedia postaci - przewodnik należący do legend, więc hasło nie może być kanoniczne tylko musi być legendarne. Pozdrawiam, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  04:59, 26 mar 2017 (CEST)
Zapewne po to jak i większość pozycji z serii Gwiezdnych wojen - żeby zarabiać pieniądze. Ta sama sytuacja była z Rysem. Jeszcze taka sprawa: w ramach jednej dyskusji, nie musisz tworzyć nowych sekcji z każdą odpowiedzią. Wystarczy pisać w taki sposób w jaki ja piszę do Ciebie. --signstraznik.png Melethron Dyskusja  05:07, 26 mar 2017 (CEST)
To nie na tym polega żeby wciskać kanon gdzie się tylko da. Skoro w jakimś haśle znajduje się źródło z legend to artykuł jest legendarny i nic tego nie zmieni. Wersje kanoniczne piszemy w takich sytuacjach od nowa, samodzielnie, a następnie prosimy o przeniesienie danego artykułu na /Legendy. --signstraznik.png Melethron Dyskusja  05:26, 26 mar 2017 (CEST)
Jego postać jest nazwana w kanonie, więc jeśli napiszesz samodzielnie nową wersję to jak najbardziej. Uprzedzam, że skopiowanie i usunięcie niechcianej części nie przejdzie. --signstraznik.png Melethron Dyskusja  05:39, 26 mar 2017 (CEST)

Interwiki

Hej! Gratuluje artykułu o HELIOS-3E‎. Jest jednak kilka drobnych uwag. Szczegóły możesz zobaczyć w historii edycji, ja jednak chciałbym wspomnieć o interwiki. Jest to ważny element każdego artykułu. Używamy go, kiedy na stronach zagranicznych istnieje już artykuł o tej samej postaci/statku/broni czy czymkolwiek innym. Dając na dole artykułu np. [[en:(nazwa artykułu w angielskiej wersji)]], podlinkujemy wówczas do wersji Wookieepedi itp. Pojawia się to na dole paska niebieskich linków po lewej stronie. Więcej możesz poczytać o tym tutaj. Przy okazji dobrze byłoby, gdybyś dodawał do infoboxów grafiki. Do HELIOSa ja już dodałem. W razie problemu pisz śmiało. Pozdawiam--Darth Kwiatkowski (dyskusja) 19:09, 3 kwi 2017 (CEST)

Przesyłanie grafik również mi sprawiło na początku problem, lecz teraz nie jest to dla mnie nic trudnego. Aby upewnić się, czy jakiś plik istnieje, najlepiej jest zrobić to z użyciem drzewka kategorii, za którego pomocą można odpowiednio odnaleźć dany element na grafice. Przykładowo, jeśli plik pochodzi z danego odcinku Clone Wars, wystarczy odnaleźć kategorię do grafik pochodzących z danego odcinka i przejrzeć, czy aby nasza grafika nie została przesłana. Wypełnienie szablonu jest dość problematyczne, ale z czasem idzie się nauczyć. Wstawiam więc poniżej tabelę ze standardową informacją dotyczącą pomocy w przesyłaniu grafik. Czasem strony pomocy bywają jednak niezrozumiałe, więc w razie jak byś nie wiedział, jak wypełnić dany parametr przy przesyłaniu grafiki, pisz do mnie śmiało, a kiedy już prześlesz jakiś plik, koniecznie przeglądaj wszystkie dokonane w nim zmiany, aby nie popełniać kilkukrotnie tych samych błędów, a w ten sposób powinieneś szybko nauczyć się tego elementu działalności na Ossusie. A oto ramka z pomocą:

Grafiki

Temple5.jpg

Witaj. Widzę, że nie radzisz sobie z obsługą grafik. Musisz wiedzieć, że istnieją strony pomocy, które opisują, jak należy postępować z plikami. Przeczytaj więc koniecznie:

Jeśli po lekturze masz dalsze pytania, zapytaj innych Archiwistów w Sali Zgromadzeń albo poproś o pomoc któregoś ze Strażników. Bardziej doświadczeni Archiwiści również przyjdą Ci z pomocą.

Bardzo proszę o zastosowanie się do tej informacji. Dalsze niewłaściwe postępowanie z wgrywaniem/opisem plików graficznych może przysporzyć niepotrzebnej pracy administratorom, a dla Ciebie skończyć się ograniczeniem możliwości edycji w Bibliotece Ossus.

Pozdrawiam, Darth Kwiatkowski

Całkiem nieźle, w porównaniu z moim pierwszy przesłanym plikiem powinienem bić ci pokłony :) Pamiętaj jednak, że nazwy opowiadań, książek, filmów itp. muszą być pochylone i zawsze musi znaleźć się kategoria dotycząca pochodzenia grafiki, czyli nazwa źródła.--Darth Kwiatkowski (dyskusja) 23:50, 3 kwi 2017 (CEST)

Infoboxy, usuwanie źródeł, tłumaczenie

Witam! Piszę do Ciebie w trzech sprawach. Pierwsza z nich dotyczy stosowania infoboxów. Kiedy tworzysz artykuł nie usuwaj pustych parametrów z infoboxów, gdyż przez brak wypełnienia pozostaną domyślnie ukryte, a gdyby w przyszłości pojawiły się jakieś nowe informacje trzeba dodawać je od nowa. Druga kwestia dotyczy usilnego kanonizowania artykułów, o które miałeś zwracaną uwagę wcześniej. Jeśli w jakimś haśle znajdują się źródła należące do Legend to ich nie usuwamy tylko po to, aby dodać na górze "kanon", gdyż istnieje inny sposób na dostarczenie kanonicznych artykułów, którym jest napisanie ich od nowa. Trzecia sprawa to kolejne podejrzenie o tłumaczenie z Wookieepedii. Jak już kiedyś pisałem w kwestii streszczenia do Lotu myśliwcem, tak teraz przy sprawdzaniu hasła o C9-RX0 zauważyłem, że jest niemal identyczne z tym na Wookieepedii. Dodatkowo wystąpił tam zwrot, który wyglądał na źle przetłumaczony przez co powodował bełkot. Jeśli mimo poprzednich zapewnień tłumaczysz całość haseł lub ich część z wersji angielskiej to jest to odpowiednia chwila, aby temu zaprzestać, gdyż nie akceptujemy takiej działalności. Pozdrawiam, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  03:12, 4 kwi 2017 (CEST)

Jak na razie jedynym kanonicznym hasłem utworzonym przez Ciebie jest artykuł o HELIOS-3E i tutaj nie mam żadnych zastrzeżeń. Pisałem odnośnie haseł gdzie wstawiasz {{Era|kanon}}, a żeby tego dokonać zdarza Ci się usuwać jakieś legendarne elementy haseł co jest zabronione. --signstraznik.png Melethron Dyskusja  14:55, 4 kwi 2017 (CEST)
No tak, rozmawialiśmy o tym, ale póki co nie przygotowałeś żadnej kanonicznej wersji istniejącego artykułu i nie przenosiliśmy nic pod "/Legendy", więc ta kwestia w tym momencie jest nieistotna. Rozmawiamy o modyfikowaniu legendarnych haseł tylko po to żeby wstawić na ich górze znaczek "kanon" czego nie praktykują żadne zagraniczne wikie, ani również my. Kanoniczne hasła tworzymy od nowa, koniec i kropka. Pisząc, że coś Cię razi gdy pozostaje w Legendach, poruszasz bardzo delikatną kwestię w świecie fanów Gwiezdnych wojen. W społeczności fanowskiej są zwolennicy zarówno Legend jak i kanonu i jestem pewien, że przedstawiciele obu stron mogą się kłócić całymi dniami na temat tego co jest lepsze. Ja jako fan wychowałem się na Legendach i zdecydowanie bardziej doceniam ponad trzydziestoletnie dziedzictwo oryginalnego SW niż istniejące niecałe trzy lata bajki Disneya, dlatego też sensowność Legend niech pozostanie poza tematem naszej dyskusji. Tak będzie lepiej. Jeśli chodzi o HELIOS-3E to tak jak każdy inny artykuł ma być kompletny, na temat i spełniać standardy to czy się komuś podoba czy nie to już nie ma żadnego znaczenia. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  00:55, 5 kwi 2017 (CEST)

Kanoniczna Shaak Ti

Czoem. Widzę, że zabrałeś się za kanoniczną wersję artykułu o Shaak Ti. Musze Cię jednak przestrzec. Sposób w jaki się za to zabrałeś nie przejdzie. O ile jeszcze na początku przymykaliśmy na coś takiego oko, to teraz stanowczo zwalczamy takie działanie. Artykuł kanoniczny musi być napisany od zera. Nie może powstać poprzez usunięcie legendarnych informacji z już istniejącej strony. Pomijając już fakt "przywłaszczania" sobie czyjeś pracy, to przede wszystkim wkracza tu kwestia braku pewności co do zawartych tam informacji. Jeśli jesteś pewien co jest kanoniczne, a co nie, bo masz dostęp do źródeł, to nie powinno być problemu z napisaniem hasła od zera. Jeszcze do teraz borykamy się z owocami pierwszych takich "podziałów", gdzie w stronach kanonicznych pozostają drobne informacje z legend. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  16:23, 16 kwi 2017 (CEST)

Jak pisałem wyżej. Napisać ją od początku samemu. Potem dać dać znać któremuś ze strażników o chęci wrzucenia wersji kanonicznej (lub oznaczyć legendarną stronę jako do przeniesienia na Shaak Ti/Legendy), wtedy my istniejącą przerzucamy pod nazwę z dopiskiem, a Ty wrzucasz kanoniczną pod nazwą bez dopisku. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  16:27, 16 kwi 2017 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!