Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja Archiwisty:Ozze

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Ozze!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Mario

Grafiki

Czoem. Mam jedną ważną prośbę.No dobra, kilka. Nie dodawaj grafik z urządeń mobilnych. Opcja ta jest niedopracowana i sprawia problemy. Następnym razem prosiłym cię o skorzystanie z normalnej wersji strony, gdzie pokazuje się normalny szablon do wypełnienia. Drugą sprawą jest stosowanie przez Ciebie opcji podglądu. Im mniejsza ilość zbędnych, mniejszych edycji tym lepiej. Nie obciąża się wtedy niepotrzebnie baza danych, a i łatwiej jest przeglądać ostatnie wprowadzone zmiany. I ostatnia rzecz to źródła. Dopisując jakąkolwiek informacje musisz poprzeć ją wpisem do sekcji źródła (a jeśli nie znajduje się ona we "wstępniaku" to najlepiej od razu przypisem). Pozrd.--signstraznik.png Totus Dyskusja  15:58, 1 mar 2016 (CET)

Ponownie przypominam o konieczności podawania źródeł do artykułów. --signstraznik.png Totus Dyskusja  18:10, 7 mar 2016 (CET)
Ponawiam obie powyższe prośby, zwłaszcza tej o nie przesyłanie plików z urządzeń mobilnych (i ogólnego zapoznania się zasadami przesyłania grafik). Dodatkowo prosiłbym Cię o przyłożenie się do pisanych przez Ciebie artykułów. Zawierały one szczątkowe informacje względem tych, które istnieją, dodatkowo zapominasz o podstawowych zasadach tworzenia artykułów (źródła, interwiki, kategorie). Dlatego też usunięty został artykuł o Atollonie, zaś ten o Ketsu Onyo podzieli jego los, o ile nie zostaną w nim wprowadzone konieczne poprawki. Przed przystąpieniem do kolejnych edycji proszę Cię więc o zapoznanie się z zasadami, do których odsyła wiadomość powitalna. Pozdrawiam, --signstraznik.png Totus Dyskusja  23:06, 13 gru 2016 (CET)

Spoilery

Hej. Proszę byś wstrzymał się ze spoilerami z Łotra 1, zwłaszcza, jeżeli zamierasz pisać wyłącznie o tym kto i kiedy umarł. Film dopiero wyszedł, dajmy innym fanom nieco czasu na obejrzenie go. Poza tym biografie wypada zaczynać od początku, nie od końca. Druga sprawa to różnego rodzaju błędy językowe - postaraj się nad tym popracować, pojawia się ich u Ciebie sporo. Przy okazji, wydarzenia opisujemy w czasie przeszłym (z wyjątkiem streszczeń). Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  01:03, 15 gru 2016 (CET)

Łotr 1 (jednostka)

Hej! Super że rozszerzasz zasoby Biblioteki! Pamiętaj jednak, aby dodawać do swoich artykułów podstawowe szablony i części artykułów (źródła, era, kategorie, interwiki, etc.). Linki do stron o tych rzeczach znajdziesz w pomocy (link w powitaniu). Artykuły powinny być również jak najbardziej obszerne. Gdybyś potrzebował w czymś pomocy, napisz do mnie. ;) -Darth Plagueis the Wise 11:36, 21 gru 2016 (CET)

Styl

Czoem. Fajnie, że zacząłeś robić większe edycje na Ossusie, ale musisz popracować nad stylem i kompletnością informacji. Ossus to encyklopedia i dlatego też powinien mieć encyklopedyczny charakter, a nie wyglądać jak strona z ciekawostkami. Polecam przeczytać najpierw strony pomocy z wiadomości powitalnej, a w szczególności . Wszelkiego rodzaju wykrzykniki, wielokropki, czy inne sposoby na wyszczególnianie danych fragmentów tekstu nie mają u nas racji bytu, zwłaszcza, że w bibliotece powinny znajdować się tylko suche fakty, bez zbędnych upiększaczy, czy innych tego typu sformułowań. Druga sprawa, to kompletność Twoich edycji. Streszczenie całego odcinka serialu jednym zdaniem nie ma najmniejszego sensu. Wiadomo, nie każdy ma możliwości i zdolności, aby sensownie się rozpisywać jak Shaak Ti w haśle o Zebie, ale Twoje ostatnie edycje w Sabine czy Kallusie to całkowite przegięcie w drugą stronę. Nie jest to nawet blisko kompletu informacji, nie opisują one w najmniejszym wręcz stopniu tego co postać robiła i co się z nią działo. Trzecia sprawa to linkowania do haseł. Linki powinny prowadzić do odpowiednich artykułów, nie do przekierowań (czyli np. do Anakin Skywalker, a nie Darth Vader). I czwarta, ostatnia rzecz. Przyłóż się trochę do swoich edycji. Nawet najkrótsze wrzucane przez ciebie fragmenty tekstu są wręcz usiane błędami ortograficznymi i literówkami. Wiadomo, że każdy miał trudne początki, ale ważne jest żeby nad nimi pracować. Mam nadzieję, że weźmiesz sobie do serca moje uwagi i twoja dalsza praca na ossusie będzie przebiegać już bez takich problemów. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  13:28, 18 lut 2017 (CET)

Tak jak napisał wyżej Totus. Proszę abyś popracował nad stylem pisania i kompletnością informacji. Twoja edycja w haśle o Sawie została wycofana, gdyż jej styl był mało encyklopedyczny i ogólnikowy. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  01:44, 19 lut 2017 (CET)

Kanon/legendy

Witaj! Nie jestem pewien czy już ktoś o tym Ci wspominał, ale nie mieszamy informacji kanonicznych z tymi czysto legendarnymi. Hasło jakie posiadamy o Pondzie Babie jest typowo legendarne i umieszczanie tam informacji z Łotra 1 jest niewłaściwe. Artykuł należy podzielić na kanon i legendy, wtedy w kanonicznej wersji będzie można dodać szczegóły z najnowszego filmu. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  13:55, 18 lut 2017 (CET)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!