Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja Biblioteka Ossus:Propozycje do polecanego artykułu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Strony archiwalne: 1 i 2.

Chciałem tylko napisać, że w związku z posuchą jeśli chodzi o nowe propozycje artykułów polecanych, a także ze względu na brak jakiejkolwiek dyskusji odnośnie tej sytuacji, od tego momentu trzeba będzie rozwiązać sprawę inaczej. W przypadku braku odzewu ze strony Archiwistów na stronie głosowania artykuł polecany będzie wybierać Strażnik zmieniający owy szablon (ostatnio to bardziej moja broszka, ale mówię o całym gronie) - podobnie jak w przypadku impasu podczas głosowania. Dodam, że wybór nie musi opierać się na propozycjach ze strony głosowania, zwłaszcza, jeśli jest ich tak mało jak teraz.

Mimo to zachęcam, abyście aktywniej szukali ciekawych haseł na Ossusie i doprowadzali je do stanu "polecanych" - i żebyście to Wy wszyscy decydowali, co z naszych zasobów powinno znajdować się na stronie głównej Biblioteki.

O tym, że czas przebywania artykułu polecanego na stronie głównej stał się bardziej nieokreślony niż kiedyś (względnie 3-4 tygodnie), chyba też nie muszę mówić. W przypadku takiej sytuacji należy pozbyć się sztywnych reguł. Jeśli kandydatów będzie kiedyś więcej - wtedy prawdopodobnie wrócimy do systemu ściśle 3-tygodniowego. signstraznik.png Sky Dyskusja  04:42, 21 paź 2009 (CEST)

Chciałem zauważyć, że na Ossusie jest co raz więcej haseł nadających się na polecany i niestety zbyt rzadko zmieniamy artykuły na medal. Ja byłbym za tym, by polecane zmieniać co 14 dni. Dzięki temu Ossus byłby częściej odwiedzany, gdyby ktoś widział, że mamy dużo dobrych haseł do poczytania. Wielu Archiwistów jest teraz aktywnych i głosuje na artykuły to czemu nie zmieniać częściej? Windy 08:10, 27 sty 2010 (CET)

W tej sprawie zgadzam się w Windy'm. Powinniśmy częściej zmieniać artykuły polecane, nie tylko raz w miesiącu. A tak apropo zmian, czy to nie dziś przypada czas na pojawienie się nowego artykułu na głównej ? ;]--Melethron 15:19, 28 lut 2010 (CET)
A mi się ten pomysł nie podoba. Z 2 lata temu też byłem za tym pomysłem, który przeszedł i artykułów które zostawały polecanymi było o wiele więcej na liście i szybko się wyczerpały i potem nie było co wrzucać na główną. Niestety, trzeba się pogodzić z tym, że nie mamy tylu archiwistów co Wookiee i naprawdę dobre hasła nie powstają tak często. Jeżeli już, to byłbym za tym, żeby artykuł zmieniano co 3 tygodnie, a i to może okazać się niewypałem. Louie1449 16:52, 28 lut 2010 (CET)

Jednak te artykuły, które mają być polecane nie muszą się ciągnąć kilometrami. Wystarczą hasła po 10 000 bajtów przedstawiajace określoną wartość. Poza tym nie wiem jak inni ale ja mógłbym odkładać mniejsze projekty, by artykuły na polecane się nie wyczerpały. I częściej mielibyśmy zmianę artykułu polecanego. Jeżeli już zaczęła się rozwijać ta sprawa to niech inni się wypowiedzą. Á propos wookie, nie potrzebujemy tylu archiwistów co oni wystarczy nam 10 czy 20 z ogromnym zapałem i wielkim doświadczeniem. Osób, które mogłyby rozwijać porządnie obecne hasła, by Ossus pokazywał poziom elity do którego się zalicza. Dużo nowych haseł oznacza dużo dobrych haseł, a to wiążę się z tym, że ludzie będą nam zwracać uwagi. To ode mnie tyle :) Windy 17:11, 28 lut 2010 (CET)

Ja to mam prośbę. Jak jest nieco wyżej artykuły polecane mają być zmieniane co 3-4 tygodnie. A Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy to siedzi już tygodni 6. Sugerowałbym zmianę polecanego. Mamy ich mnóstwo w poczekalni. Windy 06:49, 13 mar 2010 (CET)

Popieram, najwyższy czas zdjąć Komandosów i dać coś nowego. Louie1449 13:34, 15 mar 2010 (CET)

Problematyka braku artykułów

Patrząc po artykułach które obecnie są rozważane trudno nie odnieść wrażenia że niezależnie od ich poziomu na polecane próbuje się upychać artykuły budzące kontrowersje np. książką Droga Zagłady i td. Wiadomo że wynika to ze zmniejszonej pracy biblioteki za co odpowiadam również ja. Ale czy nie warto by całkiem poważnie rozważyć opcji zawieszenie kolejnych tytułów do momentu faktycznego pojawienia się artykułów w ogólnej większości godnych takiego tytułu w momencie nadania. Pytanie o tyle sensowne, ponieważ przypomina to sytuację z początków istnienia strony w 2006 roku, kidy z braku laku brano hasła według dzisiejszych standardów, ogólnie bardzo słabe. Całkiem poważne pytanie, otwarte dla innych do dyskusji o tym problemie. Piett 17:27, 12 lut 2012 (CET)

Mi się wydaje, że artykuły, które zostały polecanymi w ostatnim czasie nie były złe (co do Maladi się nie wypowiadam, bo sam ją napisałem i wypromowałem mimo, że chyba nie powinienem). A co do tego, że w propozycjach na polecanego znajdują się artykuły słabe, no to cóż. Po to jest cały system głosowania itd, aby właśnie takich słabych artykułów nie dopuścić do strony głównej. Ponadto, gdy jakiś niedopracowany artykuł wyląduje na liście propozycji, to jest większa szansa, że ktoś go poprawi i doprowadzi do wystarczającego poziomu. signjedi.png Theed Dyskusja  17:59, 12 lut 2012 (CET)

Propozycje nie zasługujące na... propozycję!

Nie będę się jakoś zbytnio rozpisywał, gdyż sprawa jest prosta. Mamy trochę zgłoszonych haseł, ale część z nich nie zasługuje by w ogóle się na tej liście znajdować, dlatego proponuję by zrobić czystkę. Dodam, że zainspirował mnie do tego Mario usuwając propozycję Przebudzenia Mocy.

Lista haseł, które według mnie natychmiast powinny zniknąć z propozycji:

 1. Dziedzictwo II - szablon do dopracowania, nieaktualne, niekompletne, niewłaściwe czasy, dużo czerwonych linków.
 2. Gial Ackbar - szablon do poszerzenia (można jeszcze sporooo napisać)
 3. Cad Bane - tak jak pisałem w dyskusji pod propozycją, króciutkie hasełko w porównaniu do DE i EN, niepodzielone na kanon i legendy, niekompletne
 4. Ashara Zavros - sama autorka, napisała 3 lata temu (!), że hasło nie nadaje się na główną choćby przez brak aktualizacji i dużą ilość czerwonych linków.

Żeby nie było, że tak mało to jeszcze lista haseł, które uważam, że po odpowiednim i nieodwleczonym w czasie dopracowaniu mogą pozostać w propozycjach i trafić na główną w przeciągu kilku miesięcy.:

 1. Hasła o Mandalorianach, gdyż są kompletne, ale każdy wymaga odpowiedniego doszlifowania pod względem języka, przypisów i czasami POV. Hasła: Etain Tur-Mukan, Mirta Gev, Kal Skirata, Bardan Jusik.
 2. Artoriański ruch oporu - hasło wygląda ładnie i zasługuje na propozycję, ale ze źródeł na Wookiee widzę, że powinno zostać uzupełnione o dwa zeszyty kolejnej historii Invasion - kto jest w temacie mógłby sprawdzić i odpowiednio poszerzyć artykuł.

Jest jeszcze kwestia hasła Zaginione Plemię Sithów, które chciałbym wypromować na przyszły miesiąc by nieco zmienić tematykę polecanych, jednakże wymaga uzupełnienia ogromnej ilości czerwonych linków.

To chyba tyle, proszę byście wypowiedzieli się na temat propozycji do usunięcia, a także tych z ultimatum - czy powinno zostać przydzielone i w jakim czasie, a także czy nie lepiej skierować ich do usunięcia. --signstraznik.png Melethron Dyskusja  02:02, 8 cze 2016 (CEST)

Cieszę się, że ktoś się tym w końcu zajął :) Zgadzam się, że Acbar, Bane, Zavros i Dziedzictwo II powinny zniknąć z listy nominacji (m.in. za braki itp. - to co napisał Malethron). Do usunięcia IMO jeszcze Mirta Gev, która ma szablon DoDopracowania i przy której było najwięcej uwag. Skirate, Justika i Tur-Mukan możemy zostawić, bo nie wymagają jakiś szczególnych poprawek (przypisy, literówki można zrobić szybko). Proponowałbym wprowadzić zasadę, żeby głosy, które mają więcej niż 2 lata (lub rok) były usuwane, ponieważ są nieaktualne i ich autorzy nie edytują już na Ossusie np. głos Fivesa u nominacji Etain, który zagłosował przeciw, ponieważ ciągle są hasła z Komandosów (teraz już nieaktualne). Artoriański ruch oporu możemy zostawić przez tydzień i zobaczyć czy ktoś z Archiwistów ma odpowiednie źródła. Jak nikt się nie zgłosi to proponuje, żeby i tą nominacje usunięto. Zaginione Plemię Sithów chyba zasługuje na nominacje, tylko te czerwone linki trzeba pouzupełniać - ja się nie czuję na siłach ;) Lord Kenobi 15:38, 8 cze 2016 (CEST)
Po kolei:
 • Dziedzictwo II to ciekawa propozycja na polecany, mało mamy haseł o źródłach z rozbudowaną sekcją out-universe, zwykle jest samo streszczenie - jest jednak sporo czerwonych linków, w tym do haseł o głównych bohaterach. Problem z takimi hasłami jest tego typu, że czytelnik nie ma możliwości w jakikolwiek wyjść poza taki artykuł i poszerzyć swojej wiedzy o czymś, co zostało w nim wspomniane. Nie mamy chyba żadnych artykułów o postaciach czy wydarzeniach z tej serii, więc IMO odpada, plus trzeba by było to trochę przejrzeć.
 • Cad Bane odpada - brak podziału (chociaż na polecany powinna pójść IMO wersja legendarna - więcej treści), do tego hasło trzeba zweryfikować. Pamiętam, że kiedyś zamieniałem tam kolejnością całe akapity i sekcje, bo były opisane w złej kolejności, bez uwzględnienia faktycznej chronologii odcinków, coś tam z komiksami itp. Ktoś musiałby to wszystko po prostu porządnie uporządkować i zredagować.
 • Ashara - to samo co z Dziedzictwem, jest po prostu za dużo czerwonych linków i, jak wspomniał Melethron, jest chyba niekompletne.
 • Ackbar - nie przeglądałem dokładnie tego hasła, średnio znam kanoniczne źródła, ale wydaje mi się, że da się to wszystko opisać bardziej szczegółowo.
 • Mandalorianie - bardzo dobre hasła, ale tam problemem była zawsze konieczność redakcji (a są dosyć długie) i specyficzny styl, który sprawia, że czasem ciężko dojść o co chodzi, bo miejscami brakuje szerszego kontekstu opisu. Jest jednak baza porządnych haseł, więc można je dodawać co parę kolejek, przeplatając je czymś innym, żeby nie było monotonnie - a w tym czasie je redagować. Z drugiej strony nie wiem czy wszystkie muszą zostać polecanymi, bo kilka już było, a w sporej części opisują te same wydarzenia, więc najlepiej, gdyby te odstępy czasowe były spore.
 • Ruch oporu - trzeba zweryfikować czy nie ma nic nowego, poza tym jest troszkę krótki, może da się tam jeszcze coś rozwinąć. Dodatkowo zastanawia mnie nazwa - nazwa planety to Artorias, więc artoriański średnio pasuje.
 • Zdecydowanie zgadzam się z usuwaniem przedawnionych głosów (i propozycji). Fakt, że są takie okresy, że rzadko zmieniamy, więc to wszystko się rozjeżdża, ale trzeba trochę przeczyścić co jakiś czas. Mamy głosy sprzed 3-4 lat.--signstraznik.png Mario Dyskusja  23:06, 25 cze 2016 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!