Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja szablonu:Postać

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przynależność

Proszę o opinie innych czy są za tym aby z szablonu usunąć pozycję "Przynależność". Osobiście uważam, iż jest to dość przydatna pozycja, gdyż w jednym miejscu znaleźć można informacje do jakich organizacji należała dana postać. Usunięcie na stałe tej pozycji wymagać będzie aktualizacji wszystkich artykułów, w których użyty został szablon. DantE 21:51, 5 gru 2006 (CET)

To jest niepotrzebne zajmowanie miejsca i pomoc dla analfabetów - jeśli grupą docelową Ossusa są osoby, które nie są w stanie przeczytać i zrozumieć tekstu na tyle, że muszą mieć napisane "Przynależność: Jedi", to ja dziękuję za taką robotę. --Shedao 22:03, 5 gru 2006 (CET)
Niekoniecznie. Shed patrzysz jednostronnie. Takie "resume" jak szablony umieszcza się po to, żeby można było sprawdzić najważniejsze informacje o postaci jednym rzutem oka, a nie mozolnie czytając hasło. Bardzo często kiedy zaglądasz do "normalnej", zwykłej encyklopedii potrzebujesz coś sprawdzić szybko, a nie przebijać się przez całe hasło... --Yako 22:11, 5 gru 2006 (CET)
Ale na co komu taka informacja? Jak to się w ogóle ma do postaci? --Shedao 22:12, 5 gru 2006 (CET)
Np. gość bierze nową książkę i pojawia się tam nowa postać. Gość wchodzi na ossus i wstukuje imię tej postaci w wyszukiwarce. I od razu wie, coś niecoś o postaci, a niekoniecznie ma zamiar czytać całą treść hasła - bo może się okazać, że są tam spoilery... --Yako 22:14, 5 gru 2006 (CET)
I dlatego rozumiem podstawowe dane w infoboxie (no, powiedzmy...). Ale przynależność, na litość boską? --Shedao 22:16, 5 gru 2006 (CET)
Przydatna byłaby płeć, kolor skóry, i zamiast daty urodzenia i daty śmieci - lata życia, lub okres życia, bo często znamy tylko jedno bądź drugie, albo żadne. I stoją 2 miejsca puste.--sali 22:21, 5 gru 2006 (CET)
Shedao zapominasz o jednej rzeczy. Ta encyklopedia jest przede wszystkim dla osób, które nie mają dużej wiedzy na temat Gwiezdnych wojen. Ma pomagać głównie osobom mniej zorientowanym w temacie i głównie dla nich są takie infoboxy, które zawierają podstawowe informacje i nie zmuszają do czytania całego, niekiedy dość długiego hasła. DantE 22:39, 5 gru 2006 (CET)
Owszem, zapominam, bo to marginalne przypadki, IMO. Zresztą - róbcie jak chcecie, bylebyście decyzję podjęli szybko. --Shedao 22:51, 5 gru 2006 (CET)
Hm, nie zauważyłem żeby gdzieś podano argumenty przeważajace na ZA, w związku z cyzm nie wiem, czemu przywrócono tą podpowiedź dla analfabetów. --Shedao 16:10, 16 gru 2006 (CET)

Zmiany?

Nie chcę się wtrącać, ale miałbym taką propozycję :). Wiem, że nie powinno się zżynać z wookie, ale uważam, że tam infoboxy są świetne, nie tylko pod względem treści, ale i wyglądu. Nie twierdzę przy tym, że my mamy złe. Na ossusie nie podoba mi się zwłaszcza "Postać" (nie chodzi mi o wygląd). Uważam, że powinno się dodać wg mnie przydatne rzeczy, czyli (a najlepiej jakby do postaci istniały 2 infoboxy - dla "zwykłych" i dla "wrażliwych na Moc", choć wiem, że w niektórych przypadkach mogłoby być to niemożliwe):

  • Znani mistrzowie
  • Znani uczniowie
  • Miecz świetlny (ew. inna broń, chodzi mi o informacje o typie miecza - czy pojedyńczy, czy podwójny itp. oraz o jego kolor - chodź wiem, że to też może być uciążliwe z racji tego, że często jedna postać używała wielu mieczy, ale tak szczerze mówiąc, to co przeszkadza duży infobox)
  • Forma walki mieczem świetlnym (wg mnie przydatna rzecz dla ludzi odwiedzających ossusa, które mają podobne zaisnteresowania do mnie - czyli sztuki walki w świecie Gwiezdbych Wojen)
  • ew. jeszcze "płeć" ale to zazwyczaj widać :P

PSX. W ogóle to moje zdanie jest takie, że w infoboxie powinny być właśnie inf. tego typu, czyli takie które można wyczytać z artykułu, ale dla lepszej orientacji powinny zostać tam umieszczone.

PS2. Jak się nie zgadzacie to nie bijcie, to tylko taka nieśmiała propozycja :P

PS3. A jeśli chodzi o te infoboxy to porównajcie Bitwy na ossusie i wookie - jak dla mnie o wiele czytelniejsza i ładniejsza przy okazji ta na wookie. Pod względem informacyjnym to samo - i chwała za to polskim archiwistom, bo bardzo dobry infobox mamy, ale zawsze to przyjemniej by się czytało, gdyby było to "ładniejsze"

Abe 20:40, 26 maj 2007 (CEST)

Mi się pomysł podoba, byłoby to ciekawe urozmaicenie :) Bakuś 21:27, 26 maj 2007 (CEST)
To jak, mogę poprawić szablon? Zobaczylibyśmy jak się sprawdzi ;) Abe 12:30, 27 maj 2007 (CEST)
Przeciw - nie dla kalk z Wookieepedii --signjedi.png Bastion_3557 Dyskusja  13:26, 27 maj 2007 (CEST)
IMHO zdanie "nie dla kalk z Wookiepedii" powinno określać rzeczy kiepskie, np. niektóre artykuły, które rzeczywiście często są nierzetelne (jacyś nadgorliwi fani, czy co?). Jeśli coś jest dobre to powinniśmy się wzorować (co Ossus przecież robi), bo to będzie dla nas tylko z korzyścią. Bastion - mam rozumieć, że gdyby czegoś takiego nie było na wookie, tylko np. sam bym na to wpadł (:P) to byłoby wszystko w porządku? Jesteś Przeciwnikiem Zmian, Które Proponuję, czy Przeciwnikiem Wszystkiego Co Pochodzi Z Wookipedii, Nawet Dobrych Rzeczy? Jeśli to drugie to myślę, że zachowujesz się jak politycy opozycji, którzy protestują nawet jeśli partia rządząca chce podjąć jakąś słuszną decyzję (wiem, rzadko chcą, ale jednak...) - tak dla zasady, tylko po to żeby się im sprzeciwstawić, bo ich nie lubią. Jeśli to pierwsze to przepraszam.
PS. To tylko szablon, nie artykuł (poza tym na wookie nie ma czegoś takiego jak "Miecz świetlny")
Abe 13:46, 27 maj 2007 (CEST)


Wiem, że odnawiam dyskusję sprzed pół roku, ale to dlatego, że nie została ona dokończona :) W dalszym ciągu jestem za zmianami (choć kilka "poglądów" mi się troszkę zmieniło, o tym zaraz ;)) i proszę, może niech ktoś jeszcze wypowie swoje zdanie, a nie tylko ja, Bakuś i Bastion. Po pierwsze to nie zgadzam się ze zdaniem Bastiona "Przeciw - nie dla kalk z Wookieepedii", co już wyjaśniłem. Wookiepedia jest wiki jak każda inna, więc skoro niektóre pomysły bierzemy z Wikipedii, to z Wookie też coś można, zwłaszcza jeśli coś jest dobre. Przecież nie chcę robić kalek (w sensie kopii, a nie "niepełnosprawnych" artykułów :P) z artykułów z Wookie, tylko coś poprawić w infoboxach. Najgorzej jest w infoboxach rozbudowanych postaci i bitwach.

Przykład: Revan (choć widziałem gdzieś dużo większy infobox, nie mogę sobie teraz przypomnieć). Wg mnie, o wiele ładniej, a przede wszystkim o wiele czytelniej byłoby, gdyby np. każda przynależność zaczynała sie w nowej linijce. Dlatego mówię, że najlepiej byłoby zmniejszyć czcionkę oraz w informacjach gdzie się coś wymienia (np. przynależność, rozpoczynać od podpunktów (dwie najważniejsze zmiany), ew. delikatnie zmienić kolorystykę poszczególnych "typów danych "(na wookie Revan - np. Affiliation na biało, a Known masters na delikatny błękit), dodać sekcje i wyróżnić je kolorystycznie (wookie - Biographical information, Physical description) (dwie pomniejsze). Teraz bitwy. W sprawie czytelności niestety moim zdaniem kulejemy, w infoboxach bitwach wymienia się czasem bardzo dużo informacji, więc jeśli jest zły szablon to wszystko jest nieczytelne. Bitwa o Yavin - popatrzcie na dowódców - czy nie lepiej by wyglądało z małą czcionką, a kolejni dowódcy zaczynali by się od podpunktów? Wtedy każde nazwisko zmieściło by się w jednej linijce, a dzięki tym podpunktom byłoby też czytelniejsze. Sądzę, że w tym miejscu Bastion mnie oskarży o jakieś "zafascynowanie wookiepedią" (broń Boże :)), ale muszę powiedzieć - infobox w Battle of Yavin] jest nieporównywalnie czytelniejszy (to się tyczy wszystkich bitew). Osobiście cieszę się, że nie ma infoboxu w bitwie o Geonosis, bo była by masakra....

(To co teraz napiszę będzie miało znaczenie tylko w przypadku jeśli to co napisłem powyżej zostanie w całości lub chociaż w pewnej części zaakceptowane przez grona Jedi i Strażników ;)) A propos zmian w poglądach (chodzi o to co napisałem w maju) to już nie sądzę, że pasowałoby zrobić oddzielny infobox dla wrażliwych na Moc i oddzielny dla niewrażliwych (chociaż można, ale niekoniecznie). Z tym mieczem świetlnym to mógłby być problem, bo np. Anakin miał mnóstwo mieczy (min. 4, tak sądzę). Ale np. takie Wolf Sazen, czy ktoś podobny: jeden miecz, zielony - łatwo lekko i przyjemnie :). I jeśli chodzi o moje zdanie "co przeszkadza duży infobox" to uważam, że czasami może przeszkadzać, ale jeśli jest zrobiony czytelnie to nie raczej nie będzie, czego mimo wszystko są infoboxy ma wookie.

PS. Bastion, wiem, że Ty się zajmujesz infoboxami i w żadnym wypadku nie chciałem Cię urazić, że nasze (Twoje) infoboxy są złe. Po prostu chciałem powiedzieć, że nie są idealne i mogą być lepsze.

PS2. Jeszcze jedna rzecz. Zauważyłem taką tendencję, że na polskich wiki (Ossus i sama plwiki) stosuje się w infoboxach duże czcionki (Napoleon Bonaparte), a w angielskich (Wookie i angielska wikiepdia małe (Napoleon Bonaparte). Jakieś różnice kulturowe, czy co? :P Abe 22:42, 18 lis 2007 (CET)

Ja tam jestem za. I proponuję zdecydować się szybko, bo już mamy bardzo dużo haseł na temat Jedi - jakiś czas temu podzieliłem ich na kategorie i wierzcie, to wcale nie było takie łatwe, przedrzeć się przez X haseł. Ale nikomu innemu się nie chciało, więc cóż :D A za rok wszyscy by płakali, że chcą podzielić, ale jest ich tak dużo i to w ogóle bez sensu ruszac itp. Więc jestem zarówno za mniejszą czcionką w infoboxach, innym podziale informacji (tak, żeby było czytelniej) i za wymienianiem znanych mistrzów/uczniów, mieczy świetlnych itp. Sam zauważyłem ten problem w infoboxach do filmów, w Nowej nadziei musiałem wstawiać jakieś śmieszne znaczki wiki, żeby ładnie pooddzielać od siebie daty premier. Pytanie - kto przerobi tych wszystkich Jedi? Jeśli zmiany się przyjmą, to proponuję stworzyć jakąś grupę i podzielić pracę - np. jedna osoba do kategorii Starożytni Jedi i Jedi ery Revana, jedna do postaci NEJowych, dwie albo trzy inne do Jedi z okresu upadku Republiki (ich było najwięcej) itp. I jeśli macie jakieś inne pomysły na ulepszenie Ossusa, to lepiej je jak najszybciej przedstawiać, póki mamy na tyle haseł, że jest jeszcze możliwe by to przerobić. Bo potem może być za ciężko. signjedi.png Sky Dyskusja  23:03, 18 lis 2007 (CET)


Proponuję zmienić "Planeta pochodzenia" na Miejsce urodzenia i dodać Miejsce wychowania, lub coś takiego, to by był chyba lepsze niż to co jest teraz, przykład: Luke Skywalker, Ben Skywalker Mini 16:39, 19 cze 2008 (CEST)

Nowe pole

Według mnie przydałoby się jeszcze dodać pole Płeć w tym szablonie. Power of the Light Side (dyskusja) 13:36, 6 wrz 2016 (CEST)

Dla mnie to zbędne. Takie pole ma sens na wikiach, gdzie nie ma różnicy w odmianach czasowników ze względu na płeć. Tam nie widać czy opisywana postac jest kobietą, czy mężczyzną. U nas jest to oczywiste od razu.--signstraznik.png Totus Dyskusja  13:43, 6 wrz 2016 (CEST)
Zgadzam się z Totusem, w języku polskim odmiana jest tak rozwinięta, że nie ma potrzeby wstawiać pola, które nic nie wniesie. --signstraznik.png Melethron Dyskusja  16:51, 6 wrz 2016 (CEST)

Miejsce pochodzenie

Nie lepiej po prostu "Pochodzenie"? Miejsce brzmi głupio, poza tym im krócej, tym komórka w tabelce jest mniej rozszerzana. Pozdr. ~Mustafar29 14:21, 11 lut 2017 (CET)

Nowe pola

Fajnie, że pojawiły się nowe pola, ale ja bym "Profesję" i "Przynależność" zamienił miejscami, ponieważ to drugie z wymienionych pól zazwyczaj jest najobszerniejsze w tym szablonie i dlatego powinno być na końcu, a w dodatku w innych szablonach "Przynależność" również jest umieszczona na końcu, więc trzeba przenieść żeby się nie myliło. Power of the Light Side (dyskusja) 22:13, 7 gru 2017 (CET)

Przeniesienie pod nazwe Szablon:Postać-infoboks

Jeżeli nikt nie zamierza dodawać kolejnych parametrów do tego szablonu w najbliższym czasie proponował bym przenieść go tak jak to zrobiono do szablonów książka, komiks itd. by łatwiej było podmieniać oraz uporządkować ten szablon bo w wielu miejscach są starsze jeszcze wersje. --signjedi.png Kwazi93 Dyskusja  01:09, 25 gru 2017 (CET)

Chyba nie bardzo rozumiem. Szablony książka i infoboks mają dopisek w nazwie dla odróżnienia od tych starych. Dla postaci mamy tylko jeden infoboks, więc nie jestem pewny co dałoby przeniesienie.--signstraznik.png Mario Dyskusja  02:03, 25 gru 2017 (CET)
Chodzi o to, że ten szablon pare razy był już przemodelowywany i w wielu artykułach występują różne wersje z różną ilością punktów do uzupełniania jak i w różnych kolejnościach (przestawienie np: koloru włosów z oczami/planety pochodzenia z datami) stworzenie tego szablonu osobno i zamknięcie starego może ułatwić prace. Poza tym zauważyłem, że niektórzy dodają tylko jeden z dwóch nowyc parametrów. --signjedi.png Kwazi93 Dyskusja  02:21, 25 gru 2017 (CET)
Według mnie to jest raczej niepotrzebne zamieszanie, parametry można poprawiać w artykułach podczas innych edycji, lub ewentualnie zrobić to botem lub jakimś skryptem (jezeli taki istnieje). ;) -Darth Plagueis the Wise (dyskusja) 11:29, 25 gru 2017 (CET)

Płeć

Można by też dodać parametr płeć. W przypadku wielu postaci, zwłaszcza z przewodników, nie jest to do końca takie jasne. Mustafar29 (dyskusja) 19:42, 28 gru 2017 (CET)

Jest on raczej nie potrzebny, płeć raczej jest określona w pierwszym zdaniu artykułu w języku polskim. Darth Plagueis the Wise (dyskusja) 19:45, 28 gru 2017 (CET)
Zgadza się. Zastanawialiśmy się nad tym przy planowaniu poprawek w tym szablonie ale doszliśmy do wniosku, że nie jest to aż tak potrzebne, ponieważ w znacznej większości jest oczywiste, a w pozostałych nielicznych przypadkach wynika ze wstępniaka.--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  19:50, 28 gru 2017 (CET)

Dokładnie. Mieliśmy już dyskusję na ten temat i ustaliśmy, że ten parametr akurat jest zbędny u nas. Co innego w językach, które nie mają odmiany czasowników i przymiotników ze względu na rodzaje, u nas jest to od razu wiadome. A jak jest coś niejasne w źródłach, to parametr nic nie pomoże. W części artykułów masz zaznaczone, że płeć jest nieznana w treści, zaznaczanie jego odrębnie w infoboksie mija się z celem.--signstraznik.png Totus Dyskusja  19:51, 28 gru 2017 (CET)

Propozycje zmian

Uważam, że możnaby wprowadzić następujące zmiany w tym infoboxie celem uproszczenia go:
1. Pola Data i miejsce narodzin, Data i miejsce śmierci oraz Miejsce pochodzenia powinny zostać zamienione odpowiednio na Narodziny, Śmierć i Pochodzenie, żeby te nazwy zajmowały mniej miejsca.
2. Pola Przynależność i Profesja zamieniłbym miejscami, ponieważ w infoboxach Ossusa przyjęło się, że to Przynależność jest na końcu, więc ta zmiana jest konieczna, by wszystko było uporządkowane.
3. No i pole Płeć mogłoby jednak się pojawić, gdyż czytelnik zazwyczaj zerka wpierw na infobox, a dopiero potem przechodzi do treści. Power of the Light Side (dyskusja) 16:56, 17 sty 2018 (CET)

Skrócenie też proponowałem, ale nikt nie zareagował. Mustafar29 (dyskusja) 16:59, 17 sty 2018 (CET)
Co do płci to dalej jestem na nie, powody dalej te same. Polski język ma odmianę ze względu na rodzaj i dodatkowe wyróżnianie tego w infoboxie jest zbędne (IMHO ofc). Jeśli zaś chodzi o kwestę skrócenia, to osobiście byłbym za powrotem do tego co było kiedyś. Data oddzielne, miejsce pochodzenia/urodzenia oddzielnie, aktualnie ta druga informacja jest powielona. Miejsce pochodzenia powinno zostać, bo samo pochodzenie ma więcej dla mnie znaczeń.--signstraznik.png Totus Dyskusja  17:12, 17 sty 2018 (CET)
W kwestii płci wypowiadano się kilkukrotnie wyżej i wydaje mi się że ten temat został zamknięty. Również uważam że jest to bez sensu, bo płeć jest za bardzo oczywistą rzeczą aby istniała potrzeba wyjaśniania tej kwestii względem każdej z postaci. W kwestii reszty nie mam większego zdania, bo aktualna wersja nie wydaje mi się wymagać poprawek, ale jeśli ktoś uważa, że jest coś co można zmienić na lepsze, to nie będę oponował.--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  11:45, 18 sty 2018 (CET)

Nowe propozycje

Po ostatnich dyskusjach odnośnie zmian w szablonie o mieczu świetlnym przyszedł mi do głowy pomysł na zmiany również i w tym infoboxie. Moja propozycja wygląda następująco:

{{Postać
|foto.jpg = 
|Imię = 
|Data urodzenia = 
|Miejsce urodzenia =
|Pochodzenie =
|Data śmierci = 
|Miejsce śmierci = 
|Rasa = 
|Wzrost = 
|Kolor włosów = 
|Kolor oczu = 
|Kolor skóry = 
|Profesja = 
|Przynależność =
}}
Power of the Light Side (dyskusja) 12:33, 27 kwi 2020 (CEST)
Z tego co widzę dodaje on tylko miejsca urodzenia i śmierci plus zamienia kolejność profesji i przynależności?--signstraznik.png Melethron Dyskusja  13:03, 27 kwi 2020 (CEST)
A co jeszcze moglibyśmy tu dodać? Już zostało uzgodnione, że parametr "Płeć" jest zbędny, a miejsca urodzenia i śmierci dałem, by nie robić przecinków po datach, a w przypadku, gdy planeta urodzenia i pochodzenia będą takie same, to "Miejsce urodzenia" będzie można odpuścić. Co do zamiany dwóch ostatnich parametrów: w infoboxach Ossusa przyjęło się, iż "Przynależność" jest na samym końcu. Power of the Light Side (dyskusja) 13:29, 27 kwi 2020 (CEST)
Generalnie te zmiany nic nie wprowadzają. Według mnie daty urodzin i śmierci powinny pozostać w dotychczasowej formie, gdzie właśnie po przecinku dodajemy miejsce, gdzie takowe nastąpiły. Na każdej encyklopedii tak jest i nie widzę podstaw, abyśmy mieli to zmieniać. Jeśli ktoś chce użyć argumentu "ale przecież nie musimy być tacy jak wszystkie encyklopedie SW" to polecam zajrzeć na Wikipedię. Tam jest dokładnie tak samo. Sam fakt zamieniania kolejności profesji i przynależności też jest IMO bez sensu. Tak, przynależność jest zawsze na końcu, ale do żadnego innego infoboxu nie wstawimy parametru profesja bo zwyczajnie nie pasuje. Uważam, że infbox postać powinien zostać w takiej formie w jakiej jest teraz. --signstraznik.png Melethron Dyskusja  14:29, 27 kwi 2020 (CEST)
Jak dla mnie data + miejsce po przecinku jest ok i nie ma sensu tego zmieniać. Jedyna rzecz, którą moglibyśmy usunąć to profesja, bo według mnie trochę jej nadużywamy. Ale to tylko moja opinia. Darth Plagueis the Wise (dyskusja) 15:20, 27 kwi 2020 (CEST)
Jak dla mnie obecny szablon jest ok i nie ma sensu go zmieniać. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  15:51, 27 kwi 2020 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!