Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Działo przeciwpancerne AV-7

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LottDodZrodla.png
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

RepublicArtillery.jpg
Działo przeciwpancerne AV-7
Podstawowe dane
Producent: Taim & Bak
Model: AV-7
Cena:
  • 14 000 cr (nowe)
  • 8 000 cr (używane)
Cechy charakterystyczne
Wysokość: ok. 8 m (licząc z lufą)
Właściciele
Przynależność: Republika GalaktycznaDziało przeciwpancerne AV-7 (ang. AV-7 Antivehicle Cannon) to artyleria frontowa Wielkiej Armii Republiki, używana w okresie wojen klonów.

Historia

Republikańskie działa podczas bitwy o Christophsis.

Działa te zasłużyły się podczas wielu bitew z wojskami Separatystów. Z wielkim powodzeniem zostały użyte podczas bitwy o Christophsis, kiedy to sierżant Slick będący w zmowie z Asajj Ventress dokonał sabotażu republikańskiego arsenału, tuż przed generalną bitwą z siłami Konfederacji. W wyniku działań zdrajcy klony straciły wsparcie niemalże całego ciężkiego sprzętu. Z pożaru ocalały 4 działa typu AV-7. Obi-Wan Kenobi uznał, że broń ta odegra kluczowe znaczenie w batalii. Bateria została ustawiona na tyłach sił republikańskich. Podczas pierwszego szturmu Separatystów działa te wyrządziły ogromne szkody wśród czołgów Konfederacji - AAT, Minidroid-pająk DSD1 oraz NR-N99. Głównodowodzący armią droidów - generał Whorm Loathsom - nakazał odwrót swoim wojskom w skutek zmasowanego ostrzału. Jako że do republikańskiej baterii prowadziła tylko jedna droga, kerkoideński przywódca nakazał kolejny szturm, tym razem pod osłoną stopniowo posuwającego się pola energetycznego. W tym momencie republikańskie działa okazały się bezużyteczne i zaprzestały ostrzału do czasu zniszczenia wrogiego generatora przez Anakina Skywalkera i Ahsokę Tano. Gdy pole opadło, działa ponownie otworzyły ogień do wrogich jednostek i doprowadziły do zdziesiątkowania nieprzyjacielskich droidów.

Działa AV-7 zostały również użyte podczas drugiej bitwy o Geonosis podczas szturmu na fabrykę droidów. Podczas gdy Ahsoka Tano i Barrissa Offee infiltrowały wrogi zakład produkcyjny, Anakin Skywalker wraz z Luminarą Unduli i oddziałem klonów prowadził atak dywersyjny przez jedyny most prowadzący do placówki. Siły klonów były osłaniane właśnie przez działa AV-7. Starcie zostałoby niemal przegrane za sprawą superczołgów Separatystów. Republikańskie działa nie były w stanie spenetrować potężnego pancerza wrogich pojazdów. Dopiero zniszczenie mostu przez Skywalkera i Unduli spowodowało przerwanie kontrataku Konfederacji i dało wystarczająco dużo czasu Ahsoce i Barrissie do zniszczenia fabryki droidów. Podczas tej batalii republikańska bateria poniosła duże straty i wykazała swoją nieprzydatność wobec nowej broni Konfederacji.

Wygląd i charakterystyka

W przeciwieństwie do ogromnych i wolnych dział typu SPHA, te małe armaty mogły szybko się przemieszczać po polu walki dzięki silnikom repulsorowym. Była to wielka zaleta podczas dynamicznych bitew, kiedy to żołnierze Republiki mogli liczyć na stałe wsparcie artyleryjskie. W trakcie prowadzenia ostrzału AV-7 wspierało się natomiast na 4 podporach stabilizujących. Szybkostrzelność wynosiła ok. 2 strzałów na minutę i zapewniała potężne wsparcie dla walczących jednostek piechoty. Już kilka takich dział potrafiło bez przeszkód zatrzymać kolumnę czołgów Separatystów (co miało miejsce np. podczas bitwy o Christophsis). AV-7 było obsługiwane przez jednego klona-artylerzystę.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!