Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Działo przeciwpiechotne DF.9/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


DF9Cannon.jpg
Działo przeciwpiechotne DF.9
Podstawowe dane
Producent: Golan Arms
Model: DF.9
Cena: 10 000 cr
Cechy charakterystyczne
Zasięg: 16 km
Właściciele
Przynależność: Sojusz dla Przywrócenia RepublikiDziało przeciwpiechotne DF.9 to rodzaj artylerii blasterowej produkowanej przez firmę Golan Arms. Działa te były używane przez Sojusz dla Przywrócenia Republiki do obrony bazy Echo i zostały wykorzystane podczas bitwy o Hoth.

Charakterystyka

Działa DF.9 były przeznaczone do walki z piechotą i lekkimi pojazdami. Dzięki zaawansowanemu systemowi celowniczemu mogły trafić cel za pierwszym razem z odległości nawet kilkunastu kilometrów. Ich optymalny zasięg wynosił natomiast około 3 km. Było to jednak dostatecznie dużo, by niszczyć wrogich nacierających żołnierzy, na długo zanim byli zdolni oddać strzał w kierunku działa. Co ważniejsze, wiązki energii, którymi strzelały DF.9, mogły być tak skierowane, że wybuchały nad celem, rażąc obszar o promieniu 8 metrów, co było w stanie bez problemu zniszczyć cały oddział szturmowców. Szybkostrzelność działa wynosiła, mniej więcej, jeden strzał w ciągu trzech sekund. Podobnie jak inne tego typu bronie, DF.9 miały lekkie pancerze i osłony oraz mogły obracać się o 180 stopni.

Działa te miały jednak również poważne ograniczenia. Po pierwsze, aby mogły one operować, konieczne było zamontowanie ich na stabilnym podłożu. W tym momencie, artyleria stawała się całkowicie nieruchoma. Po drugie, aby działać z pełną wydajnością, konieczna była trzyosobowa załoga pojedynczego stanowiska: strzelec, specjalista obsługujący komputer celowniczy i technik odpowiedzialny za kontrolowanie ilości mocy przesyłanej do działa z generatora. Po trzecie, nawet z tym wszystkim, działo nie było w stanie zadać jakichkolwiek uszkodzeń lepiej opancerzonym pojazdom, takim jak AT-AT. Dlatego też, wiele tych dział zostało zniszczonych podczas bitwy o Hoth, gdyż nacierające wojska imperialne składały się głównie z tych ciężkich maszyn kroczących.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!