Niech Moc będzie z Wami!Grogu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Dziecko)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
WEdycji.png
Nie. Zostaw ich mnie. Sam się z nimi rozprawię.

Ktoś właśnie przeprowadza gruntowną edycję tego artykułu.


Aby zapobiec konfliktom edycji inni użytkownicy proszeni są o niedokonywanie w nim zmian do czasu usunięcia tego komunikatu lub skontaktowanie się z archiwistą GoodBear2600.

Vaderprzez125.png
Nie! To ja jestem twoim ojcem!

Ten artykuł zawiera spoilery!


Treść artykułu zdradza informacje z ostatnio wydanych materiałów. Jeżeli nie chcesz popsuć sobie niespodzianki, nie czytaj!

Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

TheChild-Fathead.png
Grogu
Data i miejsce narodzin: Około 41 BBY
Rasa: Nieznana
Wzrost: 42 cm[1]
Kolor włosów: Białe
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Zielona
Przynależność: Zakon Jedi[2]
Grogu był wrażliwym na Moc mężczyzną z rasy Yody, poszukiwanym przez Imperium Galaktyczne około 9 ABY.

Historia

Wczesne życie

W czasie wojen klonów Grogu odbywał szkolenie Jedi w świątyni na Coruscant pod okiem wielu mistrzów. W czasie rozkazu 66 został on zabrany z planety i ukryty przed nowo powstałym Imperium Galaktycznym. Był zmuszony ukrywać wrażliwość na Moc, aby nie zostać odnalezionym.

Spotkanie z Dinem Djarinem

Około roku 9 ABY dzieciak znajdował się na planecie Arvala-7, pilnowany przez wielu strażników. W tym czasie pewien imperialny watażka wynajął mandaloriańskiego łowcę nagród Dina Djarina, aby ten dostarczył mu Grogu oraz droida IG-11, który miał je zabić. Obaj łowcy pokonali strażników, uniemożliwiających im dostanie się do dziecka, lecz gdy droid chciał wykonać swoje zadanie, Mandalorianin zniszczył go. Gdy wracał z Grogu do swojego statku, zostali zaatakowani przez Trandoshan, lecz dziecku nic się nie stało. Kiedy dotarli na miejsce, statek ten był rabowany przez Jawów. Ponieważ łowcy nie udało się odzyskać zrabowanych części, zabrał niemowlę do Kuiila, Ugnaughta, który pomógł mu wcześniej. Wkrótce cała trójka udała się do Jawów w celu negocjacji o oddanie części. Jawowie chcieli wymienić je za beskar lub dziecko, lecz ostatecznie Mandalorianin musiał przynieść im jajo bagnorożca. Zabrał Grogu ze sobą i pozostawił go przed jaskinią, w której ukrywało się zwierzę. Gdy stworzenie chciało zabić wycieńczonego walką łowcę nagród, dziecko, które obserwowało całe zdarzenie użyło Mocy, by unieść bestię i umożliwić Mandalorianinowi zabicie jej, jednak po chwili Grogu stracił siły i zapadł w długi sen. Obudził się dopiero po dłuższym czasie na pokładzie naprawionego już Razor Cresta.

Grogu używa Mocy.

Wkrótce Mandalorianin dostarczył dziecko klientowi. Wystraszone, okazało się być okazem zdrowia. Mandalorianin chciał dowiedzieć się co się stanie z Grogu, lecz nie otrzymał odpowiedzi ani od klienta, ani od Greefa Kargi, od którego dowiedział się o zleceniu. Wkrótce jednak dręczony wyrzutami sumienia wrócił i porwał je. W tym momencie trakery innych łowców zaczęły dzwonić. Idąc przez miasto z dzieckiem został otoczony przez wielu łowców nagród. Nie chciał oddać dziecka, więc rozpętała się uliczna walka. Gdy byli jednak w niebezpiecznej sytuacji, na pomoc przybyli inni Mandalorianie, pozwalając im uciec.

Pobyt na Sorgan

Niedługo później dwójka trafiła na planetę Sorgan, którą Djarin uznał za idealną do ukrycia się. Udali się tam do baru, gdzie Din zamówił zupę dla swojego podopiecznego. Zapytał on również właścicielkę kantyny o tożsamość podejrzanej postaci, która w niej przebywała. Gdy ta zniknęła mu z pola widzenia wyszedł on za nią na zewnątrz, wcześniej prosząc kobietę, aby zaopiekowała się dzieciakiem. Temu jednak udało się wyjść za swoim opiekunem i zastał go w trakcie pojedynku z kobietą, którą zaprosił na zupę. W barze przedstawiła się ona jako Cara Dune - była żołnierz w sojuszu rebeliantów. Oznajmiła ona, że rozpoznała w Mandalorianinie łowcę z gildii i myślała, iż dostał on na nią zlecenie, po czym opuściła bar. Wieczorną porą, łowca i dziecko spotkali podróżujących po lesie rybaków, którzy poprosili Mando o pomoc w uwolnieniu ich osady od bandytów. Ten początkowo nie był chętny do przyjęcia zlecenia, jednak został przekonany, gdy usłyszał, że wioska położona jest na odludziu. Udał się on więc z dzieckiem poprosić o pomoc Carę, po czym wyruszyli do osady. Po dotarciu na miejsce Grogu został radośnie przywitany przez dzieci zamieszkujące wioskę. Jedna z farmerek, Omera zapewniła jemu oraz łowcy schronienie. W budynku, zamieszkiwanym przez Dina i dzieciaka zjawiła się wtedy Winta - córka Omery - chcąc pobawić się z dzieckiem, na co Mandalorianin się zgodził. Niedługo później Dune wraz z Dinem udali się na zwiad do lasu, gdzie znaleźli ślady maszyny AT-ST i zrozumieli, że w dwójkę nie poradzą sobie z takimi siłami wroga. Próbowali więc nakłonić mieszkańców osady do przesiedlenia się, jednak ci byli stanowczo przeciw. Djarin zaproponował więc przeszkolenie ich w walce. Niedługo później Cara i Mando sprowokowali bandytów do ataku i po ciężkiej walce udało się zniszczyć ich broń oraz zabić przywódcę. Djarin postanowił zostawić na planecie dzieciaka, myśląc, iż będzie on tam bezpieczny. Omera próbowała nakłonić Dina do zamieszkania na planecie, jednak okazało się, że łowcy nagród wytropili ich nawet w osadzie, co zmusiło dwójkę do opuszczenia planety.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Postać Grogu została stworzona na potrzeby serialu The Mandalorian, w którym był on jedną z głównych postaci. Początkowo nie otrzymał on imienia, więc fani zaczęli używać w odniesieniu do niego określenia „Baby Yoda”.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!