Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Evac One

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten fragment artykułu wymaga poszerzenia o: Vulnerable Areas.
Transportowiec 63378 nad Mustafar.png
Transportowiec 63378
Podstawowe dane
Producent: Corellian Engineering Corporation
Rodzaj: Krążownik
Specyfikacja techniczna
Długość: 63,8 m
Wysokość: 14,7 m
Szerokość: 32 m
Uzbrojenie:
  • 1 grzbietowa wieżyczka z podwójnym działkiem laserowym
  • 1 spodnia wieżyczka z ciężkim działkiem laserowym
Różne
Rola:
  • Pojazd transportowy
Przynależność:Evac One, początkowo nazwany Transportowiec 63378, był krążownikiem typu Gozanti będącym częścią floty Marynarki Imperialnej stacjonującej na planecie Lothal kilka lat przed bitwą o Yavin 4.

Historia

W roku 4 BBY krążownik ten znajdował się w bazie myśliwców TIE na Lothalu należącej do Imperium Galaktycznego, gdy ta została zaatakowana przez buntowników. Gdy jedna z nich, Sabine Wren, odciągnęła uwagę szturmowców pilnujących obiekt, dwóch pozostałych, Ezra Bridger oraz Garazeb Orrelios, dostali się na pokład transportowca i przejęli nad nim kontrolę. Następnie cała trójka uciekła na jego pokładzie, aby spotkać się z kolejną buntowniczką, Herą Syndullą przebywającą na pokładzie frachtowca Ghost.

Po obmyśleniu planu uratowania złapanego przez Imperium Kanana Jarrusa, rebelianci udali się na pokładzie transportowca do układu Mustafar, gdzie przetrzymywany był ich przywódca. Rebelianci zbliżyli się do głównego okrętu floty, gwiezdnego niszczyciela typu Imperial-I należącego do wielkiego moffa Tarkina. Po upewnieniu się za pomocą Mocy, że Jarrus jest na pokładzie, kapitan Syndulla przesłała kod transpondera do niszczyciela, a następnie wysłała transportowany przez ich statek myśliwiec. Po unieszkodliwieniu obrony większego okrętu za pomocą ładunku elektromagnetycznego, transportowiec przybił do burty niszczyciela, zaś jego załoga wdarła się na pokład pozostawiając droida astromechanicznego C1-10P na pokładzie. Gdy astromech zauważył zbliżające się imperialne posiłki skontaktował się z Ahsoką Tano i opuścił układ, aby powrócić po jakimś czasie wraz z siłami komórki Feniks. Uciekający na pokładach myśliwców TIE buntownicy z Lothalu zadokowali na transportowcu, a następnie wszystkie rebelianckie statki skoczył w nadprzestrzeń.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!