Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Farnay

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Farnay.png
Farnay
Miejsce pochodzenia: Devaron
Rasa: Devaronianka
Kolor włosów: Biało-Brązowe
Kolor oczu: Czarne
Kolor skóry: Pomarańczowa
Profesja: Przewodniczka
Farnay była Devaronianką pochodzącą z macierzystej planety jej rasy i przyjaciółką Luke'a Skywalkera.

Biografia

Wczesne życie

Farnay była córką Kivasa i nieznanej Devaronianki. Zajmowała się pomaganiem ojcu w jego warsztacie. Gdy w 1 BBY zmarła jej matka, Farnay została przewodniczką mimo sprzeciwu ojca. Zrobiła to z konieczności, by zarobić na utrzymanie swoje i domu. Oprowadzała klientów po devaroniańskiej dżungli, położonej niedaleko miasta Tikaroo w którym mieszkała. Zajmowała się też polowaniem na pikhrony.

Poznanie Luke'a Skywalkera

Rok później, gdy Farnay była nastolatką, do warsztatu jej ojca w dwuosobowym Y-wingu przyleciał Luke Skywalker, który przedstawił się jako Korl Marcus. Gdy ten udał się do kwatery, Farnay poszła za nim i usłyszała jak wypytywał o budowlę w środku dżungli i został przez to zbesztany przez Porsta.

Następnego dnia, gdy Luke przechadzał się po Tikaroo, C-3PO zauważył śledzącą ich Farnay. Ta od razu im wyjaśniła, że słyszała jak wypytywał o Eedit. Powiedziała, że była to Świątynia czarnoksiężników z dawnej wojny, zanim próbowali zawładnąć galaktyką i trzeba było ich zniszczyć. Taka mowa u Farnay była skutkiem imperialnej propagandy. Wyjaśniła Skywalkerowi, że nikt tam nie chodzi, ponieważ Imperium tego zakazuje i z powodu nawiedzania tego miejsca przez demony. Farnay zaproponowała Luke'owi podwiezienie do Eedit, ponieważ sama nie wierzyła w duchy. Zmieniła gwałtownie podejście, gdy zauważyła przytwierdzony do paska Luke'a miecz świetlny. Wyciągnęła pistolet blasterowy i ostrzegała Skywalkera, by nie próbował kontrolować jej umysłu. Uspokoiła się, gdy ten wyjaśnił, że nie jest Jedi i przedstawił swoje prawdziwe imię oraz, że jest rebeliantem. Opanowana już całkowicie Farnay opowiedziała mu o historii Devarona po wojnach klonów i o swoim życiu. Po wszystkim, Luke i Farnay rozeszli się.

Gdy Luke Skywalker, C-3PO i R2-D2 ruszyli do Eedit w towarzystwie Sarco Planka, który jako przewodnik nie cieszył się najlepszą opinią, Farnay z ukrycia ich obserwowała. Podejrzewała bowiem, że Plank chce wykorzystać okazję do zrabowania Świątyni. Widziała jak Sarco został przy wejściu do jaskini prowadzącej do Eedit. Odtąd Farnay codziennie obserwowała obcego, podczas gdy Skywalker kilka kilometrów dalej odbywał trening na Jedi.

Pewnego dnia, wracając do domu, Farnay została złapana przez szturmowców i dowodzącego nimi porucznika, którzy zmusili ją, by zaprowadziła ich do ojca. Tam, po uprzednich oględzinach warsztatu, zmusili nastolatkę, by wyjawiła, dokąd poszedł poszukiwany przez nich rebeliant. Pod przymusem, oficer wziął Farnay jako przewodnika i nastolatka mimowolnie zaprowadziła imperialnych do Eedit.

Zamieszanie w Eedit

Po dotarciu na miejsce, oficer zażądał od Luke'a rzucenia broni, grożąc, że zrobi krzywdę Farnay. Nagle do zamieszania dołączył Sarco Plank, który oszołomił szturmowców impulsem elektromagnetycznym i wraz ze Skywalkerem zaczął walczyć przeciwko dziewięciu szturmowcom. Gdy imperialny porucznik wyciągnął broń, uwolniła się, uderzając go w brzuch. Ten wycelował w dziewczynę, ale Luke ją uratował, odbijając w pierś porucznika strzał szturmowca. Farnay ukryła się za fontanną.

Po zabiciu wszystkich szturmowców, gdy Luke i Sarco sprzątali pobojowisko, Farnay zauważyła jak Plank podnosi swoją elektropałkę na Skywalkera i ostrzegła przyjaciela. Obserwowała walkę Luke'a i Padlinożercy, jak nazywała obcego. Nagle Plank użył granatu oślepiającego, co pozbawiło młodego Skywalkera wzroku, który przez to zaczął przegrywać. Farnay próbowała mu pomóc. Wyciągnęła blaster Luke'a i strzeliła do Sarco, ale chybiła. Kazała mu zostawić jej przyjaciela. Padlinożerca zaczął bieg w jej kierunku. Nastolatka próbowała go zastrzelić, ale za każdym razem chybiała, aż w końcu została przez niego powalona i zakuta w kajdanki. Gdy Luke stanął w jej obronie, każąc mu zostawić Farnay. Sarco pogardliwie ją kopnął i ponownie zaatakował młodego Skywalkera. Już miał go zabić, gdy nagle Luke wbił swój miecz świetlny w klatkę piersiową przeciwnika, pokonując go. Chwilę później stracił przytomność. Artoo uwolnił Farnay z kajdanek, a ta ocuciła Luke'a i wyjaśniła mu, skąd się wzięła w Eedit. Następnie zaczęli powrót ze świątyni. Przy wejściu do tunelu prowadzącego do wyjścia, Luke Skywalker położył rękę na posągu Jedi. Obiecał Farnay, że kiedyś wróci na Devarona, gdy zostanie Jedi.

Powrót Luke'a

Jakiś czas po zakończeniu galaktycznej wojny domowej, Luke Skywalker już jako pełnoprawny Rycerz Jedi wrócił na Devarona i ponownie spotkał się z Farnay, wypełniając złożoną jej obietnicę. W 34 ABY Threepio powiedział Jessice Pavie, że Farnay wyrosła na bardzo zdolną, młodą kobietę.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Farnay.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!