Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Fauna i flora Felucji

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Felucja - dom wielu zwierząt, roślin i grzybów.

Fauna i flora Felucji była bogata w najróżniejsze rośliny i zwierzęta, które nawet nie zostały nazwane ze względu na mnogość gatunków. Ten artykuł opisuje niektóre z nich.

Fauna

Ptak (płaszczka) na Felucji.
 • Ptaki były powszechnie występującymi drapieżnikami zamieszkującymi planetę Felucja. Często przelatywały nad jej powierzchnią. Wyglądem przypominały płaszczki, miały dwie pary żółtych oczu osadzonych na przodzie "głowy", trzy małe ogony na końcu jednego grubego ogona. Posiadały wyrostek kostny umiejscowiony na końcu "głównego" ogona. Miały cały czas otwarte paszcze pełne zębów nawet na podniebieniu. Żyły na dużych wysokościach, ponad koronami drzew i szczytami gór. Wydawały wysokie, przeciągłe dźwięki. Ciała tych stworzeń mogły mieć do pięciu metrów długości. Podróżowały w parach i w większych grupach, lecąc w kluczu. Nie miały naturalnych wrogów n.p. spokojnie latały w zasięgu macek sarlacca. Kiedy na Felucję przylecieli Galen Marek, Juno Eclipse, PROXY i Rahm Kota, poszukujący Baila Organy, pilotka ze względów bezpieczeństwa udawała właśnie felucjańskiego ptaka, by imperialni żołnierze ich nie rozpoznali. Mimo, iż ptaki przeszkadzały myśliwcom TIE, piloci Imperium nie zabijali ich. Po śmierci mistrzyni Jedi Shaak Ti, prawie cała Felucja pogrążyła się w mroku, a stworzenia te stały się wolniejsze, zaczęły niżej latać i miały ciemniejszy kolor skóry.
 • Sarlacc był to potężny drapieżnik, który występował w wielu miejscach w galaktyce. Felucja mogła jednak poszczycić się tym, że była domem dla największego osobnika tego gatunku.
 • Ptaki pierzaste to zwierzęta żyjące na Felucji. Miały rozmiary naszych papug. Posiadały czerwone pióra w których można zobaczyć mniej zielonych. Latały bardzo nisko w parach i w pojedynkę, czasami tylko 1,5 metra na ziemią. Wydawały odgłosy przypominające kwakanie. Były bardzo często spotykane na planecie.
Prastara Czeluść lecący nad nią ptak (płaszczka).
 • Ptaki bagienne były zwierzętami żyjącymi na bagnach w wielkich trawach. Miały długie ogony, dłuższe od reszty ciała, mały tułów, równie małą głowę i parę skrzydeł. Były całe jasno zielone. Podróżowały w stadach liczących od 3 do 10 osobników w luźnym kluczu. Miały około od 1 do 3 metrów długości. Gdy na Felucji po raz pierwszy przybył Galen Marek, często widział na niebie te ptaki.
 • Acklay to jeden z licznych drapieżnych gatunków występujących na wilgotnej planecie Vendaxa, słynnej z jednego z najbogatszych ekosystemów w galaktyce. Z nie znanych powodów trafiły na Felucję, gdzie przystosowały się do nowego środowiska.
 • Ślimaki były zwierzętami lądowymi zamieszkującymi planetę Felucja. Ze względu na wygląd dzieliły się na dwie odmiany:
Ślimak skorupiasty
  • skorupiaste - osobniki do niej należące mierzyły około 2 metrów długości. Posiadały od 8 do 10 brązowych oczu na szypułkach powykrzywianych w każdym kierunku. Ich muszle mierzyły mniej więcej tyle, co one same. Na nich zaś żyły inne drobne pasożytnicze organizmy. Ślimaki były samotnikami, miały ogromne terytoria, a mimo to mało podróżowały. Można je było zmusić do ruchu tylko gdy padały na nie promienie słoneczne. Podczas poruszania się (co robiło jak widać z trudem) falowały całym ciałem. Mogły stać w bezruchu, tylko od czasu do czasu kiwając głową, przez dowolną ilość czasu. Zapewne zjadały roślinność. Były szaro-żółto-brązowej barwy.
  • nagie - występowały częściej niż pierwsza odmiana. Miały od dwóch do trzech metrów długości.Na grzbiecie miały około 30 żółto-różowych wyrostków, a na krańcach ciała organy przypominające włosy. Zapewne też jadły roślinność, lecz bardziej lubiły grzyby, co potwierdza ich zmasowaną obecność na Grzybowym Szczycie. Na żer przybywały tłumnie, w stadach liczących około 3 osobniki.
Gelagrub.
 • Gelagrub był gatunkiem dużego chrząszcza. Miał około 4 metry długości.
Tajny uczeń Vadera staje oko w oko z straszliwym rankorem.
 • Rankor był potężnym drapieżnikiem zamieszkującym różne światy Galaktyki, m. in. Felucję. Na tej planecie żyły jednak również dwie inne odmiany tego stwora:
 • Świetliki to rodzaj zwierząt żyjących na Felucji. Ze względu na kolor światła emitowanego przez nie dzielą się na kilka odmian:
  • Niebieskie żyły w znacznych ilościach na planecie. Świeciły jasnym nieprzerwanym niebieskim światłem.
  • Czerwone były o wiele rzadsze od innych świetlików. Świeciły raz pojawiającym się i znikającym czerwonym światłem.
  • Żółte żyły na większych wysokościach niż reszta świetlików. Występowały pojedynczo.
  • Czarne żyły tylko nad bąblami kwasu, w dużych gromadach, były znacznie większe od reszty świetlików.
  • Zielono-żółte żyły na Grzybowym Szczycie. Zmieniały kolor z zielonego na żółty.
  • Niebiesko-białe żyły na Grzybowym Szczycie. Zmieniały kolor

z niebieskiego na biały.

 • Niebiesko-fioletowe żyły na Grzybowym Szczycie. Zmieniały kolor z niebieskiego na fioletowy.

Flora i grzyby

Flora i grzyby Felucji były niespotykane nigdzie indziej w galaktyce. Wiele gatunków w czasie nocy wytwarzało naturalne światło, dzięki czemu noce na planecie były bardzo jasne.

Rośliny

Felucjańskie drzewa i błękitne kwiaty.
 • Kwiaty były roślinami mierzącymi od około 1 metra do nawet 8. Wyrastały bezpośrednio z ziemi, miały mniej więcej 10 płatków i żółty pręcik podtrzymywany pięcioma naturalnymi rusztowaniami wyrastającymi a płatków. Były to rośliny ekstremalne, bo potrafiły rosnąć nawet w jaskiniach i tunelach, miały wtedy zamknięty kwiat i wystający z niego jedynie pręcik, a przy podstawie rosnących kilka błękitnych kulek.
 • Drzewa były roślinami należącymi to typowej szaty roślinnej Felucji. Osiągały wysokość od 10 do 30 metrów. Tworzyły je szare, przeźroczyste, brązowe lub niebieskie segmenty o kulistym kształcie, o średnicy do 5 metrów, zmniejszające się wraz z wysokością oraz oddzielające je drobne brązowe liście. Gdy rośliny były stosunkowo młode rosły pionowo w górę, jednak z czasem zaczynały się pochylać i opadać ku ziemi. Drzewa rosły zarówno na otwartym terenie jak też w jaskiniach i tunelach. Miały one odmianę jaskiniową, różniła się tylko ciemniejszym kolorem oraz świecącymi wypukłościami na liściach.
Zdrowotna roślina nysillin.
 • Nysillin tu uzdrawiająca roślina, którą uprawiano głównie na Felucji. Jej ceny na galaktycznych rynkach sięgały bardzo wysokich kwot.
Wybuchająca roślina podgatunku jaskiniowego na Grzybowym Szczycie.
 • Wybuchające rośliny miały około 3 metrów wysokości i posiadały owoce około dwa razy większe od ludzkiej głowy. Ich właściwością było to, że wybuchały przy nieco mocniejszym uderzeniu, a po chwili odrastały. Nie wiadomo, czy sok z owoców parzył, czy też truł, ale kilka takich pocisków było w stanie powalić nawet rankora. Galen Marek używał tych roślin do walki z przeciwnikami. Istniały trzy odmiany wybuchających roślin:
  • gronowa - wysoka na około 3 metry, składająca się z kilku łodyg zależnie od ilości owoców (jedna na każdy); gdy na Felucji zapanował mrok, rośliny te były szare z lekko pomarańczowymi owocami.
  • pojedyncza - rosła jedynie na Grzybowym Szczycie, miała jedną łodygę, a na niej owoc kształtem przypominający stożek.
  • jaskiniowa - rosła w ciemnych miejscach na planecie, a jej owoce przypominały wielkie kule, o kolorze zielono-granatowym.
Krwiożercza, półinteligętna roślina - Yerdua.
 • Yerdua, zwana również Yerdua plująca jadem była półinteligentną rośliną używaną przez Leśnych Felucjan do obrony przed dzikimi rankorami i ochroną świętych miejsc.
 • Krzewy to potocznie nazywane rośliny krzewiaste rosnące na Felucji. Były powykręcane, przeważnie skierowane ku niebu, a na krańcach łodyg widać było jeden jedyny listek. Przy ziemi miały ciemno niebieski kolor, lecz przechodził on w kierunku kremowych liści w jasną żółć.
Dzbaneczniki niebieskie i żółte (po obu stronach drogi) oraz świecenie roślinności.
 • Dzbaneczniki to potocznie nazywane rośliny rosnące na Felucji, wyróżniamy kilka odmian:
  • Niebieskie miały od 2 metrów do 3. Były pękate od ziemi, zwężające się ku górze. Na samym czubku umieszczone były dwa liście. Jak nazwa wskazuje były niebieskie.
  • Żółte miały od 3 do 6 metrów. Wyglądały podobnie jak odmiana niebieska ale z tą różnicą, że były cieńsze, a przy liściach miały organy zwisające ku ziemi. Były żółte.
  • Zwisająca miału od 1 do 5 metrów. Łodyga zaczynająca się na kamienistym podłożu kończyła się wybrzuszeniem. Miały kolor zielony z niebieskimi palmami.
 • Trawy bagienne to potocznie nazywane rośliny rosnące na Felucji. Miały przeważnie 3 metry. Z wybrzuszenia na ziemi wyrastało około 10 łodyg. Miały kolor jasno morski. Rosły w pobliżu wody.
 • Kwiaty bagienne to potocznie nazywane rośliny rosnące na Felucji. Miały jeden wyrastający z ziemi, kwiat przypominający odwrócony fioletowy dzbanek. Dookoła kwiatu wyrastały cztery łodygi ma których rosły liście, a na końcach mniejsze kwiaty. Rosły w pobliżu wody.
 • Krzewy bagienne to potocznie nazywane rośliny rosnące na Felucji. Miały około 1 metra. Wglądem przypominały grzyby. Od brzegów "kapelusza" do podstawy "nogi" wyrastały małe łodygi. Miały jasnomorski kolor. Rosły w pobliżu wody.

Grzyby

Las wielkich fioletowych grzybów na Felucji.
 • Fioletowe grzyby licznie pokrywały powierzchnię planety. Miały rozmiary dochodzące do 50 metrów wysokości i 20 średnicy kapelusza, były również bardzo wytrzymałe, gdyż mogły utrzymać statek. Grzyby tworzyły rozległe lasy, a na ich trzonach rosły drobne paprotniki. Leśni Felucjanie je hodowali. Gdy były już stare ich trzony wykręcały się i łatwo się łamały. Kiedy na planetę dwukrotnie przybywał okręt Rogue Shadow, kapitan statku Juno Eclipse lądowała właśnie na tych grzybach, gdyż były one jedynymi w miarę płaskimi miejscami na całej Felucji; uczynił tak również senator Bail Organa. Gdy Felucja pogrążyła się w mroku, po śmierci Shaak Ti, wielkie grzyby zaczęły umierać, z ich trzonów zaczęły wydzielać się gęste wydzieliny, a one same wykrzywiły się do dołu.
Pierzasty ptak na tle Grzybowego Szczytu - miejscu życia hubiaków i wielu innych grzybów.
 • Hubiaki to potocznie nazywane grzyby rosnące na Felucji. Ze względu na wygląd dzielimy je na odmiany:
  • Wielkie miały od 6 do 1 metra w kapeluszu (zależy od którego). Były wyjątkowe bo miały aż cztery kapelusze. Miały brązowozielony kolor. Rosły na Grzybowym Szczycie.
  • Zwyczajne miały od 3 do 1 metra w kapeluszu. Blaszki zajmowały pół ich "ciała". Miały kremowy lub fioletowy kolor.
 • Jaskiniowe liany to potocznie nazywane rośliny rosnące na Felucji. Z wyglądu przypominały trawy bagienne, ale z tą różnicą, że rosły łodygami (które były przeźroczyste) na dół i tylko w jaskiniach.

Ciemna strona

Gdy na Felucji zapanował mrok, mimo na pierwszy rzut oka krajobraz zmienił się drastycznie, to tak naprawdę ucierpiały tylko niektóre gatunki zwierząt, roślin i grzybów: ptaki (płaszczki) szczątkowo, kwiaty (błękitne) i fioletowe grzyby. Oczywiście najbardziej zmienili się Leśni Felucjanie, nie wiadomo natomiast co działo się z Felucjanami, Gossamami i innymi inteligentnymi mieszkańcami planety.

Skutki wojen

Na skutki bitew, śmierci Shaak Ti i wkroczenia Imperium na powierzchnię Felucji, planeta bardzo ucierpiała. Lecz nawet po tylu klęskach naturalnych przyroda dalej potrafiła przeżyć.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!