Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Feniks 1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Tytuł jest jedynie określeniem lub przydomkiem, gdyż właściwa nazwa nie została jeszcze nadana przez autorów.
Jeśli pojawi się oficjalna nazwa, poproś o przeniesienie tego artykułu.

Feniks1.png
Feniks Jeden
Data i miejsce śmierci: 4 BBY
Rasa: Człowiek
Przynależność:
Profesja: Pilot
Ten nieznany z imienia pilot, który posługiwał się sygnałem wywoławczym Feniks Jeden, był członkiem Eskadry Feniksów około roku 4 BBY.

Biografia

Mężczyzna ten dołączył do rebelii przeciwko władzy Imperium Galaktycznego na jakiś czas przed rokiem 4 BBY. Został członkiem będącej częścią komórki Feniks Eskadry Feniksa, gdzie otrzymał sygnał wywoławczy Feniks Jeden i pilotował A-winga.

Gdy komórka Feniks połączyła swoje siły z grupą rebeliantów z planety Lothal, Feniks Jeden, wraz z pozostałymi pilotami, często współpracował z załogą Ghosta. Brał udział miedzy innymi w ataku na imperialny konwój z paliwem. W początkowej fazie walki ostrzelał myśliwce TIE zadokowane na krążowniku typu Gozanti, aby odwrócić uwagę imperialnych pilotów od frachtowca, a następnie poinformował kapitan Syndullę o oczyszczeniu im drogi. Gdy do akcji włączyły się posiłki Imperium, Feniks Jeden został zaatakowany przez myśliwce TIE, lecz pomogła mu, niszcząc je, Sabine Wren pilotująca Phantoma. Ostatecznie, po przejęciu ładunku przez Ghosta, pilot wycofał się wraz z resztą Eskadry.

Później, gdy Darth Vader, śledząc uciekającą grupę z Lothalu, namierzył położenie floty komórki i zaatakował, Feniks Jeden został wraz z pozostałymi pilotami wysłany przez Juna Sato, aby przejął pojedynczy wrogi TIE/x1. Mroczny Lord Sithów bez większych problemów pokonał rebelianckie A-wingi, zaś Feniks Jeden wraz z Feniksem Dwa zginęli na samym początku bitwy.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!