Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Fontanna Przedwiecznych

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Fontanna Przedwiecznych, nazywana również Fontanną Przedwiecznych Huttów, to naturalna formacja skalna znajdująca się na Pustyni Derelkoos na Klatooine. Przez większość gatunków w galaktyce uważana była za piękną.

Powstanie

Fontanna zbudowana była w całości z wintrium, niezwykle twardego materiału przypominającego szkło, który występował jedynie na Klatooine. Minerał powstał w jądrze planety, a gdy doszło do pęknięcia skorupy, wytrysnął i natychmiast zastygł w zetknięciu z powietrzem. Z upływem lat stwardniał.

Znaczenie i ochrona

Fontanna Przedwiecznych była niezwykle ważna dla kultury Klatooinian. To właśnie chęć jej ochrony nakłoniła Baradę M'Beg do zawarcia z Huttami Traktatu Vontorskiego. Na jego mocy Huttowie zobligowali się do ochrony Fontanny przed każdym zagrożeniem.

Fontanna była otoczona strefą o promieniu jednego kilometra, wewnątrz której zakazane było używanie jakiejkolwiek technologi. Nawet jednostki porządkowe mogły używać jedynie prymitywnej broni, jak np. łuki.

Próby uszkodzenia Fontanny

W roku 44 ABY ogarnięty Psychozą Mocy Dyon Stadd próbował przedostać się przez granicę strefy ochronnej na śmigaczu, został jednak powstrzymany przez Bena Skywalkera i Vestarę Khai.

Niewiele później, gdy Jade Shadow oraz flota Sithów pod powództwem Sarasu Taalona opuścili planetę, jedna z dwóch pozostawionych tam fregat Sithów, Starstalker, dowodzona przez Vyna Holpura przekroczyła strefę ochronną. Grupa desantowa zdołała uszkodzić Fontannę, lecz zostali złapani przez jednostki Huttów, które pojawiły się w systemie w odpowiedzi na wezwanie Klatooinian. Sithowie zostali złapani i skazani za naruszenie świętego miejsca na śmierć.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!