Forum:Źródła

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

mam złe przeczucia...

a tak na prawdę, to mam wątpliwości co do nagłówków w artykułach (prawie wszystkich z kategorii świat SW). Co ma się znaleźć w sekcji źródła: komiksy, książki, gry, filmy, etc, czy może tak jak jest na wookie: przewodniki, databank, etc. Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest to pierwsze, gdyż możemy szybko zobaczyć artykuł o danym źródle, w którym występuje postać i przeczytać dokładniej co się tam stało. I po drugie właśnie komiksy i książki powinny być źródłami, bo dzięki nim w szczegółach dowiadujemy się co się działo z daną postacią, lokacją, pojazdem, etc.

i właśnie pod tym względem mam zastrzeżenia do haseł Polts'a. Nie daje źródeł takich jakie powinny być. Szybki przykład: Olana Chion. Skąd mam wiedzieć w jakiej książce, komiksie szukać wydarzeń z nią związanych???

Trzeba to jakoś dokładnie unormować. Moja propozycja:

Źródła

  • jakaś książka, część 1
  • jakaś książka, część 2
  • jakiś komiks
  • jakiś film

tak chyba będzie najlepiej:) signjedi.png Darth petter Dyskusja  18:02, 17 gru 2007 (CET)

Generalnie masz rację, że książki, komiksy i filmy powinny być podstawowymi źródłami. Ale niektóre hasła wymagają odwołania się do przewodników, chociażby te dotyczące pojazdów. W książkach raczej nie podają prędkości atmosferycznej czy szczegółów konstrukcji np. promu typu Sentinel, czy też producentów i dokładnej nazwy komputera nawigacyjnego w TIE Interceptorze. Poza tym nie zawsze da się dotrzeć do wszystkich źródeł nie wydanych w Polsce - wtedy może przydać się Databank. Tiglatpilesar 18:22, 17 gru 2007 (CET)

tak, to jest racja, ale można wpisać wtedy i książki, komiksy oraz Databank i przewodniki. Nic nie przeszkadza, żeby były razem. Sam w hasłach o KotORze komiksach daje jako źródło handbook (czyli przewodnik) i komiksy. signjedi.png Darth petter Dyskusja  18:36, 17 gru 2007 (CET)

Hmm, chyba nie za bardzo rozumiem o co chodzi w tym podziale powyżej :P źródła się daje takie, jakie są, a nie wybiórcze. Ważne, aby o postaci było wszystko. Więc jak to rozwiązać, może zrobić tak jak na Wookiee, czyli pojawienia? Taki przesuwany szablon (bo w niektórych postaciach było tego sporo)? Bo innego wyjścia nie widzę. Sam, pisząc teraz Jacena, mam to o czym mówi petter - tzn. wydarzenia z serii Najmłodsi rycerze Jedi i Młodzi rycerze Jedi czerpię wyłącznie ze starego przewodnika po chronologii oraz starego i nowego po postaciach [tyle mam] i niedługo być może pożyczę od kogoś nową chronologię. Więc nie wypisuję poszczególnych tomów. Ale już NEJ tak, bo to mam i czytałem, podobnie jak Mroczne Gniazdo, którego poszczególne tomy już wypisałem. A może taka mała kombinacja tego z Wookiee? Tzn:

Źródła

{{Tutaj ZAWSZE pierwszy [rozwijany?] szablon typu "pojawienia", z tekstem w stylu: Postac pojawiała się w następujących pozycjach: [i wymieniamy wszystkie, w jakich kiedykolwiek była] }}

  • a potem
  • już tradycyjnie
  • wszelkie podręczniki, starwars.com, databanki
  • albumy itp.

signstraznik.png Sky Dyskusja  18:47, 17 gru 2007 (CET)

Zawsze traktowałem akapit źródła "po historycznemu" - wypisuję z czego JA KORZYSTAŁEM dokonując edycji. To pozwala czytelnikowi na zweryfikowanie czy zamieszczone przeze mnie informacje są ścisłe. Natomiast nie dopisuję publikacji, w których są informacje o danej postaci/wydarzeniu itd. z których nie korzystałem, ponieważ nie zamieszczam treści, które one zawierają. Gdybym tak zrobił, to ostatecznie artykuł zawierałby odwołania do źródeł, z których informacji nie ma w danym haśle - a to wprowadza czytelnika w błąd. Na tym zresztą chyba polega idea Wookiee źródła/pojawienia (choć te ostatnie dotyczą raczej fabuł). Oczywiście może pojawić się zarzut, że przez pominięcie pewnych publikacji tym samym ograniczam czytelnikowi dostęp do informacji i artykuł jest niekompletny. Ale przecież każdy może później dorzucić swoją porcję treści i źródeł, co w ostateczności wyczerpie temat, a więc i wypełni listę źródeł. Jeśli natomiast w danej książce czy komiksie nie ma kluczowych informacji na dany temat to można je wpisać do pojawień, co nie sugeruje, że autor(zy) artykułu korzystał/korzystali z nich przy pisaniu. Tiglatpilesar 19:56, 17 gru 2007 (CET)