Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Forum:Pomysły i sugestie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Biblioteka Ossus:Sala Zgromadzeń > Pomysły i sugestieCóż, nie wiem czy pomysł się przyjmie, ale tworze ten topic, by każdy mógł tu przedstawić jakiś swój ... drobny (albo i wielki :)) pomysł, który pomógłby usprawnić Ossusa. Coś w rodzaju tematów z Bastionu Pomysły na ulepszenie Bastionu. Czyli mówiąc inaczej tak zwani "zwykli, szarzy" userzy mogliby tu zaproponować co tylko zechce i jeżeli pomysł się spodoba, mógłby zostać w jakiś sposób wprowadzony. Oczywiście można tu też zapisywać utrudnienia, lub rzeczy które po prostu wymagają zmiany. Co sądzi o takim temacie "starszyzna" Ossusa? :P Louie1449 22:45, 4 kwi 2008 (CEST)

Ja jestem jak najbardziej za spisywaniem takich pomysłów. Nie zawsze przecież to, co sobie wymyślimy jest zgodne z tym, czego oczekują odwiedzający, a tych jest z każdym dniem coraz więcej! Musicie jednak wiedzieć, że nie wszystko co wymyślone da się wprowadzić. Oprogramowanie MediaWiki daje nam ogromne możliwości, ale też nas nieco ogranicza... Słuchamy zatem pomysłów "na ulepszenie Ossusa"! --signstraznik.png Yako Dyskusja  01:04, 5 kwi 2008 (CEST)

Jeśli chodzi o same projekty, to ja dalej obstawiam za rozwijaniem stubów oraz haseł "filmowych", czyli teoretycznie najczęściej odwiedzanych. W pierwszej dziesiątce najchętniej oglądanych znajduje się niedokończony Anakin Skywalker oraz zalążek Dooku. Tragedia. A ze spraw bardziej... hmm... "projektowych"... to mam pewien IMHO bardzo dobry pomysł, ale na razie zbieram materiały i czekam aż Yako zainstaluje pewne rozszerzenie do Mediawiki, które pozwoli wcielić ideę w życie. Oprócz tego niedługo pojawi się kilka nowych skórek do wyboru, również są w produkcji. Z innych, zapomnianych przez odpowiedzialne za to osoby: sprawa infoboxów (podzielić infoboxy postaciowe na zwykłe, dla użytkowników Mocy itd. - Abe już się wielokrotnie o tym wypowiadał i w pełni popieram), usprawnić szablon DoPoszerzenia (na stronie dyskusji moje sugestie), zrobić coś z kolorami linków w szablonach (zadanie dla specjalistów), ostatecznie ustabilizować zasady dodawania cytatów oraz stron o cytatach jako takich (pisałem o tym, ale zero reakcji), wprowadzić nowe zasady do Słownika Ossus (ustalenie tłumaczenia - aby Słownik był jak najbardziej rzetelny i wiarygodny - o tym niedługo napiszę więcej), zakończyć sprawę list w artykułach o utworach (to już dla samej Kapituły, bo na forum do zgody nie doszło). Jest tego więcej, ale to według mnie najbardziej palące kwestie i szkoda, że zaniedbane. signstraznik.png Sky Dyskusja  03:02, 5 kwi 2008 (CEST)

Zgadzam się ze Sky'em, ale oprócz zalążka o Dooku i niedokńczonego Anakina jest przecież jeszcze Han Solo i Leia Organa ( no i parę innych)... Więc moim zdaniem następny konkurs mógłby się nazywać Projekt: Filmy II(lub coś w tym rodzaju). A tak w ogóle, to może zaistniałaby opcja taka sama jak na konkursie słownikowym w użytkowaniu codziennym (każdy chętny archiwista tworzyłby na swojej stronie podkategorię, w której umieszczałby "potencjalne" hasła do Słownika) ? --Archiwista:Mr.White,15:51, 17 sty 2008 (CET)

co do słownika, to już takie pomysły funkcjonowały. Kiedyś ja wysyłałem pomysły do Sky'a, później Jaro wysyłał do mnie, więc to jest bardzo zalecane. Co do sposobu zachęcenia do rozwijania stubów, to nie mam żadnego pomysłu, po prostu trzeba czekać, aż ktoś będzie w stanie rozwinąć dane hasło (ja nie mam na tyle czasu, żeby zajmować się tak wielkimi hasłami). Administracja Ossusa na pewno myśli nad kolejnym konkursem (tym razem powinna również zadbać o zachęcenie większej ilości archiwistów do udziału w nim). Co do innych pomysłów w sprawie rozwoju Ossusa, to myślę, że dobrym pomysłem byłoby zmienienie wyglądu strony głównej (nie musi być bardzo rewolucyjne). A poza tym cały czas zastanawiam się w jaki sposób przekonać Yako i innych Administratorów do zmiany zdania w sprawie umieszczania elementów fanowskich. A także zastanawiam się nad sposobem wprowadzenia grafik Star Wars Miniatures (oczywiście nie do hasła o nich), ale na razie są to zabiegi czysto teoretyczne. signjedi.png Darth petter Dyskusja  20:17, 5 kwi 2008 (CEST)

Moje spostrzeżenia, bo raczej nie sugestie, gdyż recepty na szczęście nie zawierają ;)

  1. Informacje o StarCaście są/będą także i na TORze  ;) a i stamtąd można audycje ściągnąć ;)
  2. Podejrzewam, iż nic sie nie da z tym zrobić, ale cała procedura przy wstawianiu grafiki może być dla laika nieznośnie skomplikowana, dlatego osoba, która nie ma odwagi zapytać nikogo co i jak, a nie znalazła przepisu jak zareagować na poszczególne punkty (autor, tytuł, licencja...)zrezygnuje z dodawania grafiki albo załaduje na serwer bez tych "bzdur". Oczywiście rozumiem politykę, ale to, jak i odnajdywanie szablonów, jest pewnym utrudnieniem. Nie mam pretensji i nie czepiam się, tak tylko komunikuję :)
  3. Chciałam rzec, iż Ossus to kawał świetnej roboty zarówno pod względem merytorycznym, technicznym jak i estetycznym. Jak to mawiały OP'y na moim hubie osiedlowym hubie: Uczy, Bawi, Wychowuje xD Oby tak dalej, widać naprawdę duży skok jakościowy :) Życzę dalszego pomyślnego rozwoju i samych wyczerpujących haseł oraz nieprzerwanego strumienia nowych genialnych twórców :) MTFBWY! a co :P

Z poważaniem Taraissu 00:22, 29 kwi 2008 (CEST)

  1. Co do grafik - o tak, cała procedura (szablony, licencje, kategorie) może się wydawać dość skomplikowana, zwłaszcza dla nowych, więc już pracujemy nad rozwiązaniem tego problemu, tzn. uproszczeniem tego wszystkiego (i żeby te wszystkie szablony oraz spis kategorii były przy przesyłaniu pliku "pod ręką"). signstraznik.png Sky Dyskusja  00:52, 29 kwi 2008 (CEST)

Picture of the day

Tak ostatnio sobie pomyślałem, że skoro mamy losowy cytat, to przecież można by też umieścić losowy obrazek bądź to jakiejś postaci albo czegoś innego. Nie wiem, być może ktoś to już przedtem proponował, jeżeli tak to przepraszam, że niepotrzebnie zaśmiecam ten dział.

nie jest to głupi pomysł. Coś podobnego jest na wikipedii (tam występuje jako obrazek dnia, czy coś w tym stylu). U nas jest ten problem, że mamy mało ludzi i potrzebny by był ktoś do zmiany ich. chyba, że da się dać tak, żeby losowało np. raz dziennie. Ale to już pytanie do Yako lub N'L. W każdym razie jestem za. signjedi.png Darth petter Dyskusja  01:59, 16 mar 2008 (CET)
Ja też jestem za, może kogoś zainteresuje bardziej jakiś obraz niż sam tekst. Nom Anor 07:35, 16 mar 2008 (CET)
A ja jeszcze dodam, że to byłby dobry pomysł, w momencie gdy zabrakło by nam ciekawostek, bo jest ich coraz mniej, a nikt nie kwapi się by pisać nowe, a ja jakoś nie mam pomysłu. Ew. można dać to i to w przypadku gdy zjawią się nowe ciekawostki. Louie1449 11:13, 16 mar 2008 (CET)
Spokojnie, ciekawostek nigdy nie zabraknie. Może teraz jest mniej, ale jak sytuacja będzie krytyczna, to się skrzykniemy i narobimy trochę ;) signstraznik.png Sky Dyskusja  00:52, 29 kwi 2008 (CEST)

Linki w skórkach Naboo i Tatooine

Proponuje zmienić kolory linków do haseł których nie ma (jeszcze :D). Te które są teraz imo się mieszają z tymi aktywnymi, czyli np. w Naboo aktywne to ciemna zieleń, a nieaktywne to jasna... Proponuje zmienić po prostu - na czerwone. Wtedy wygląda przejrzyściej, przynajmniej w moim mniemaniu :) Ale ja tylko proponuje ;) Louie1449 21:54, 7 kwi 2008 (CEST)

Racja. jutro postaram się z tym uporać. --signstraznik.png Yako Dyskusja  21:59, 7 kwi 2008 (CEST)
również jestem za. Z tego powodu właśnie zrezygnowałem z Naboo:( signjedi.png Darth petter Dyskusja  22:00, 7 kwi 2008 (CEST)
Ja właśnie zacząłem używać Naboo, bo lubię zielony kolor, ale właśnie te linki troche odpychają... Jeżeli Yako rzeczywiście by to zrobił, byłoby cudnie :) Louie1449 23:03, 7 kwi 2008 (CEST)
Zmienilem kolry linków nieistniejących stron w układach Noboo i Tatooine. Dajcie znać, czy jest oki :) --signstraznik.png Yako Dyskusja  20:16, 8 kwi 2008 (CEST)
juz jest ok:) dzieki:) signjedi.png Peteer Dyskusja  20:26, 8 kwi 2008 (CEST)
przydałoby się zmienić linki z brązowych na czerwone, bo jakoś lipnie wyglądają, a te czerwone żywe lepiej by się kontrastowały. signjedi.png Peteer Dyskusja  15:28, 17 kwi 2008 (CEST)
Ale jakie linki? Linki do stron, których nie ma już są czerwone... --signstraznik.png Yako Dyskusja  17:32, 17 kwi 2008 (CEST)
u mnie wyglądają na brązowe, lub bardzo ciemno czerwone, a fajne byłyby takie jak w Naboo i Tatooine. signjedi.png Peteer Dyskusja  19:03, 17 kwi 2008 (CEST)
Linki NIEDOSTĘPNYCH stron we wszystkich skórkach są takie same... i są czerwone.--signstraznik.png Yako Dyskusja  19:38, 17 kwi 2008 (CEST)
u mnie tak to wygląda. U góry jest Naboo, a na dole Coruscant. Chodzi mi o to, żeby czerwony w coruscant był równie czerwony jak w Nabbo, gdyż na razie jest mało czytelny i czasem można w tekście przegapić czerwone linki. signjedi.png Peteer Dyskusja  21:09, 17 kwi 2008 (CEST)

Polecany artykuł

Proponuję zmienić nazwę artykułu ze strony głównej. Na głównej wiki jest artykuł na medal, a na naszej proponuję MOCny Arytkuł Vol-Thrane 16:34, 30 kwi 2008 (CEST)

Ja bym został po prostu przy "Polecanym":)Louie1449 18:34, 30 kwi 2008 (CEST)

Dyskusja ciekawostek

Pierwsza sprawa. Obecnie ciekawostki wyglądają tak, że szablon to jest to co widać na stronie głównej, a dyskusja szablonu to propozycje nowych ciekawostek. Proponuję utworzyć nową stronę, najlepiej w Sali Zgromadzeń, ponieważ obecnie wygląda to tak, że nie można o proponowanych ciekawostkach podyskutować za dużo, bo i propozycje i dyskusja jest na jednej stronie. Sorki za powtórzenia, ale znajdźcie mi synonim do słowa "ciekawostki"  :P Abe 23:21, 6 maj 2008 (CEST)

Szablon:BrakNazwy

Chodzi o wszelkie artykuły z tym szablonem. Ten szablon nie pasuje do żadnego z nich. Brzmi bowiem "Jeśli znasz prawdziwą nazwę opisywanego obiektu, poproś któregoś ze Strażników lub Jedi o przeniesienie pod nią tego artykułu." Można sprawdzić w kategorii, że nie istnieje żaden artykuł gdzie ktoś mógłby nie znać nazwy. Wszystkie po prostu tej nazwy nie mają - Rasa Yody (nazwy rasy nie zna nikt, nawet Lucas nie wymyślił), Wygnana Jedi (na pewno nikt nie zna prawdziwego imienia :) itd. Więc proponuję zmienić treść tego szablonu na coś mniej więcej takiego: "Prawdziwa nazwa tego artykułu nie jest znana. Tytuł jest jedynie określeniem lub przydomkiem, gdyż właściwa nazwa nie została jeszcze nadana przez autorów świata Gwiezdnych wojen." Something like that :) (coś mądrzejszego, bo nie wyszedł mi ten tekst :P) Abe 23:21, 6 maj 2008 (CEST)

zgadzam się. Obecny tekst szablonu faktycznie nie określa dobrze sensu jego istnienia. signjedi.png Peteer Dyskusja  23:46, 6 maj 2008 (CEST)
Rajt. Się zmieni. Abe, zaglądaj tu częściej, podobno znasz trochę wiki a więc miałbym do Ciebie interes (patrz na moją wypowiedź na początku tematu - jeśli coś z tego dałbyś radę zrobić, to daj znać), jakoś Yako i Bastion się nie palą do zrobienia tego :P signstraznik.png Sky Dyskusja  00:17, 7 maj 2008 (CEST)
Nie że się nie palą - tylko mają urwanie głowy :) Przynajmniej ja. Ale każda pomoc będzie miła. :) --signstraznik.png Yako Dyskusja  10:59, 7 maj 2008 (CEST)

Databank

Sprawa małej wagi, ale dobrze by było coś ustalić i trzymać się tego do końca. Często podajemy za źródło Star Wars Databank. Ustalmy jak to zapisujemy, najczęściej widzę coś takiego: Depa Billaba w Star Wars Databank, czyli linkowanie nazwy do starwars.com i Star Wars Databank do Ossusa. Niemniej jednak nie ma chyba zasad dotyczących tego, więc czasami spotykam takie zapisy:

I widziałem jeszcze gdzieś kiedyś linkowanie Star Wars Databank

Sky, dopiero przed chwilą przeczytałem tekst, który do mnie napisałeś 7 maja :P Sorki :) Powiedz mi tylko czy coś w sprawie kolorów linków ruszyło, widzę, że nic się nie zmieniło, ale czy ktoś próbował? Aha i na razie nie mogę tu często zaglądać, przynajmniej do maja przyszłego roku. A mój Yoda siedzi na dysku i gnije... ;) Abe 15:49, 23 lis 2008 (CET)

Z linkami nic. Bo to nie jest takie łatwe. Co do ustalenia linkowania do databanku - według mnie powinno być tak:

Depa Billaba w Star Wars Databank

Czyli link do artykułu w databanku i link do hasła o Databanku. --signstraznik.png Yako Dyskusja  17:10, 23 lis 2008 (CET)

Źródła

Chciałbym zaproponować małe zmiany w opisywaniu źródeł. Jako przykład podam hasło o hrabim Dooku (pomijam to, że jest w edycji, to tylko przykład). W "Źródłach" mamy podane kilka pozycji, gdzie Dooku się pojawił, ale na podstawie których w artykule nic nie ma. Chociażby Obsesja - jest wymieniona w źródłach, ale w haśle nie ma nic o wydarzeniach przedstawionych w tym komiksie. Nic o bitwie na Boz Pity. W czym problem? Otóż, sądzę, że powinniśmy jakoś wyszczególnić te dwa elementy - źródła, gdzie opisywana postać/planeta/statek itp. się pojawia i na podstawie których mamy już wszystko w haśle opisane (dla Dooku to będzie np. Zemsta Sithów) i źródła gdzie się pojawia, ale niestety nie mamy tego jeszcze opisane (np. wspomniana Obsesja). Takie rozróżnienie nie musiałoby istnieć w artykule, ale powiedzmy na stronie dyskusji. 3. kategorią mogłyby być źródła po części opisane, np. Yoda: Mroczne spotkanie, z której to książki jak widzę coś jest, ale nie wszystko (bardzo niewiele i nieszczegółowo). Teraz pytanie czy to by w czymś pomogło. Uważam, że tak. Obecnie, widzę takie hasło jak o Dooku, patrzę na źródła i kiedy czytam jakąś nową książkę, gdzie hrabia się pojawia to nie zwracam bardzo szczególnej uwagi na to co robi i nie jestem potem w stanie przenieść tego do hasła. A gdyby coś takiego istniało to ja widząc taką listę "brakujących źródeł" od razu zwracam większą uwagę na jego poczynania i mogę później coś w haśle dodać. Inną sprawą jest to, że takie coś co jest obecnie może być nieco mylące. Czytelnik, który wchodzi na Ossusa, a niekoniecznie zna się na SW (a nawet jak się zna to też) lepiej, gdy wie z jakich konkretnie źródeł korzystaliśmy pisząc to hasło. Kolejną argumentem za jest sama "idea wikipedii", że tak się wyrażę :P. Nie możemy napisać, że źródłem w tym haśle była Obsesja, bo przecież wcale nie była - nie ma nic opisane z tych wydarzeń. Inny argument, może go trochę niejasno wyrażę. Mamy hasło mało rozbudowane, ale z wypisanymi wszystkimi możliwymi pojawieniami/źródłami. Inny archiwista wchodząc do tego hasła mógłby je uzupełnić, ale nie do końca pamięta czego może brakować. Albo daruję sobie to wyjaśnienie, zilustruję je, będzie lepiej :P. Archiwista Tomek zna, przeczytał Obsesję. Wchodzi do hasła o hrabim Dooku i czyta je całe. Wie, że czegoś brakuje, ale nie do końca pamięta czego, bo w końcu nie jest w stanie znać na pamięć wszystkich pojawień Dooku, jeśli przeczytał masę książek i komiksów o nim. Więc zostawia hasło takie jakie jest, bo źródła mu nie wskazują czego może brakować (są uzupełnione na maksa, wszystkie pojawianie wypisane), ewentualnie coś tam uzupełnia, ale Obsesji sobie akurat nie przypomniał. Gdyby istniało coś takiego o czym wspomniałem to od razu zauważyłby np. na stronie dyskusji, że w haśle brakuje wydarzeń z Obsesji i uzupełnia je. Proste :). Ostatni argument ode mnie. Czasami ktoś się bierze za hasło i ma zamiar przeczytać wszystkie książki i komiksy gdzie Dooku się pojawił właśnie po to, żeby napisać dobry artykuł. W tym przypadku chyba oczywiste jest jak by to rozwiązanie pomogło. Wie co ma przeczytać, bo widzi jakich źródeł brakuje. Coś takiego zdarza się częściej w przypadku małych haseł, nie takich dużych jak Dooku, ale to tylko przykład.

Ostatnio wprawdzie nie za często odwiedzam Ossusa, ale wcześniej taki proceder był częsty. Nawet jeśli teraz się pod tym względem poprawiło, to takie rozwiązanie dużo nie kosztuje, a zawsze może się przydać. Poza tym zawsze warto wypisać źródła na podstawie których jeszcze nic nie mamy. Na wookiepedii nie potrzebują czegoś takiego, bo tam uzupełniają wszystko na bieżąco (liczby userów bez porównania). A jeżeli pojawia się nowe źródło, np. nowa książka, ale archiwiści nie nadążają/nie chce im się pisać/nie mają ochoty lub czasu czytać to mogą dopisać tę książkę do "brakujących źródeł", szablon to inna rzecz, nie zawsze wystarczy.

(skopiowane z Bastionu :P) Abe 19:51, 28 lis 2008 (CET)

"Chwalenie się" grafikami

Ja tylko mam jedno pytanie do userów, którzy w swoich profilach mają dział, w którym są umieszczane grafiki które dodali na Ossus. Po co to? :P Ja rozumiem, że można się pochwalić fajnie napisanym hasłem, ale... dodaną grafiką? no bez przesady, jaki w tym jest sens? To jest imo zwykłe, niepotrzebne zapychanie bazy. I podobnie się ma sprawa ze spisywaniem każdej dokonanej zmiany. To wkrótce się przerodzi w taką paranoje, że ktoś będzie zapisywał np. "Poprawiłem literówki w haśle Anakin Skywalker". Moim zdaniem warto to przemyśleć. Dziękuje. :P Louie1449 23:07, 15 gru 2008 (CET)

Zgadzam się. Nie chciałem sam o tym pisać, bo bałem się, że ktoś powie, że "ograniczam swobody" :P. Ale nie bardzo wiem co z tym zrobić. --signstraznik.png Yako Dyskusja  23:52, 15 gru 2008 (CET)
Ja mam coś takiego na swojej stronie archiwisty, ale zrobiłem to głównie, żeby mieć grafiki pod ręką. Skoro jednak uważacie, że za bardzo zapycha to bazę, to zaraz zrobię porządki ;] --Mariobaryla 12:19, 16 gru 2008 (CET)
Też mam taką galerię, ale już sobie zostawię, tylko nie będę jej poszerzał o kolejne grafiki. A propos literówek, jedynie DantE mógłby umieścić na swojej stronie dumną informację - "Poprawiam literówki po prawie każdej edycji innych użytkowników." Całkiem na to zasłużył. Darth Novak 08:32, 17 gru 2008 (CET)
Dobrze, że ktoś poruszył ten temat. Osobiście jestem przeciwnikiem galerii obrazków na stronach archiwistów. Listy zmian także powinny być ograniczone do większych samodzielnie napisanych haseł a nie do każdego hasła w którym się coś edytowało. signstraznik.png DantE Dyskusja  11:50, 17 gru 2008 (CET)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!