Niech Moc będzie z Wami!Fregata szturmowa Mk.II

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Fregata szturmowa mk. II.jpg
Fregata szturmowa Mk.II
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Rendili/Rebel Assault Frigate Mk.II
Producent: Rendili StarDrive
Rodzaj: Okręt kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 700 m
Hipernapęd: Klasy 2
Uzbrojenie:
  • 15 poczwórnych turbolaserów
  • 15 lekkich turbolaserów
  • 15 turbolaserów
Różne
Załoga: 4820 (strzelcy: 45)
Pasażerowie: 100
Ładowność: 7500 t
Przynależność: Sojusz dla Przywrócenia RepublikiFregata szturmowa Mk.II, to kontynuacja udanego projektu jakim była Fregata szturmowa Mk.I.

Charakterystyka

Geneza powstania

Pomysł stworzenia fregaty szturmowej Mk.II pojawił się w grupce sympatyzujących z Rebelią inżynierów zatrudnionych w Rendili StarDrive, zainspirowany informacjami o pojawiających się w akcji jednostkach typu Mk.I. Projektanci postanowili wykorzystać swój warsztat pracy, by stworzyć projekt jednostki alternatywnej, która mogłaby być budowana w podobnych warunkach, jak model oryginalny i przy zastosowaniu identycznych metod i zbliżonych komponentów.

W rezultacie tych zamierzeń otrzymano okręt o niemal identycznych parametrach bojowych, jednak o zupełnie innym wyglądzie i proporcjach. Udało się nieco zmniejszyć wymaganą przez niego załogę oraz dodać generatory osłon kalamariańskiego projektu, charakteryzujący się dwukrotnie krótszym czasem regeneracji i pozwalający tej jednostce na krótki czas znacząco wzmacniać siłę tarcz i dzięki temu dłużej przetrwać w obliczu zmasowanego ataku wroga. Zrezygnowano natomiast ze skomplikowanych systemów dokowania zewnętrznych jednostek. Ta wersja okrętu wyposażona była jedynie w pojedynczy prom szturmowy. Uzbrojenie artyleryjskie wersji drugiej było nieco zredukowane w porównaniu z wariantem stworzonym poza zakładami Rendili. Większa dostępność nowszej technologii pozwoliła jednak na zainstalowanie mocniejszego uzbrojenia najniższej klasy, skutecznego w zwalczaniu kanonierek czy uzbrojonych transportowców.

Historia

Przyszłość nowej fregaty szturmowej zapowiadała się obiecująco i jednostki te dość dynamicznie działały we wczesnych etapach galaktycznej wojny domowej. Wkrótce jednak władze Rendili StarDrive zorientowały się w sytuacji i przeprowadziły wewnętrzną czystkę, uśmiercając bądź wtrącając do więzienia większość spośród sympatyzujących z Sojuszem spiskowców. Tylko niektórzy z członków oryginalnego zespołu projektowego zdołali uciec i jedynie oni, na dużo mniejszą już skalę, pracowali nad modyfikowaniem drednotów do standardu Mk.II. W rezultacie w Sojuszu znacznie popularniejsza od fregaty Mk.II stała się wersja Mk.I.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!