Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Freyyr

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Freyyr.jpg
Freyyr
Miejsce pochodzenia: Kashyyyk
Rasa: Wookiee
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Brązowe
Freyyr to pochodzący z Kashyyyka Wookiee i wódz Rwookrrorro. Miał dwóch synów: Zaalbara i Chuundara.

Biografia

W bliżej nieokreślonym czasie Freyyr został wodzem wioski. Swe stanowisko piastował jeszcze jakiś czas po wygnaniu jednego z synów Zaalbara. Jakiś czas później jego drugi potomek, Chuundar, sprzymierzył się z Korporacją Czerka, by sprzedawać im mieszkańców wioski jako niewolników. Młody Wookiee wygnał ojca do krainy cieni, a sam mianował się nowym wodzem.

W 3956 BBY na planetę przybył pozbawiony pamięci Revan oraz jego przyjaciele, w tym brat Chuundara, Zaalbar. Wszyscy podczas pobytu w Rwookrrorro zostali zaprowadzeni przed oblicze nowego wodza wioski, który chciał ich zaszantażować. Nie zabił swojego brata jednak musieli wykonać zadanie. Polegało ono na zejściu do krainy cieni i zabiciu żyjącego tam wygnańca, którym był Freyyr.

Po drodze Revan i jego towarzysz napotkali żyjącego w swojej pustelni Jolee'ego Bindo, rycerza Jedi. Z jego pomocą szukali również Gwiezdnej Mapy, która znajdowała się w głębinach puszczy Kashyyyka. Po drodze odnaleźli Freyyra, którego mieli zabić. Początkowo Jolee, który znał Wookiee'ego chciał porozmawiać jednak ten nie pamiętał rycerza Jedi. Ostatecznie udało się dogadać z byłym wodzem wioski. Po usłyszeniu prawdziwej historii Freyyra Revan odstąpił od zabicia go i zdecydował się pomóc w odnalezieniu legendarnego ostrza Baccy.

Podczas poszukiwań zostali zaatakowani przez jednego terentateka, jednak szybko się z nim rozprawili. W skórze zabitego zwierzęcia znaleźli obiekt poszukiwań Freyyra, ostrze Baccy. Po zdobyciu cennego artefaktu wygnany Wookiee wrócił do Rwookrrorro, by odzyskać utraconą władzę. Po powrocie do sali tronowej wywiązała się sprzeczka między Chuundarem, a jego ojcem, który chciał odebrać synowi zaszczytną funkcję. Kłótnia przerodziła się w bitwę między młodym Wookieem i pracownikami Korporacji Czerka, a jego ojcem, Zaalbarem, Revanem i towarzyszami Jedi. Potyczka zakończyła się zwycięstwem tych drugich, co w konsekwencji przerodziło się w powstanie, które miało zrzucić niewolnicze jarzmo Czerki.

Freyyr rządził Rwookrrorro jeszcze przez bliżej nieokreślony czas, po czym oddał władzę Zaalbarowi.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!