Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


GC-1000

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
GC-1000
Data i miejsce narodzin: 32 BBY[1]
Data i miejsce śmierci: 5 ABY, Mindor
Miejsce pochodzenia: Kamino
Rasa: Ludzki klon
Wzrost: 183 cm[2]
Kolor włosów: Siwe
Kolor oczu: Brązowe[1]
Kolor skóry: Jasny
Przynależność:
GC-1000, znany również jako Klick, był klonem Jango Fetta, walczącym dla Republiki Galaktycznej w trakcie wojen klonów. Po ich zakończeniu pozostał na służbie Imperium, któremu był wierny aż do bitwy o Endor, kiedy to przeszedł pod komendę Cronala. W trakcie ataku Nowej Republiki na kwaterę Shadowspawna uznał za swojego prawowitego dowódcę Luke'a Skywalkera i ogłosił rozejm pomiędzy wrogimi stronami. Zginął wraz z pozostałymi ciemnymi szturmowcami, gdy Blackhole spowodował przebicie ich ciał przez topiskałę już po zakończeniu właściwej walki.

Biografia

Mężczyzna brał udział w wojnach klonów od ich początku do zakończenia, wliczając w to bitwę o Geonosis, co uważał za powód do dumy. Wywodził się ze żłobka klonów TP 1000 na Kamino, dlatego też podczas wojny jeden z Jedi nadał mu pseudonim Klick, oznaczający kilometr.

Klon brał udział w wykonywaniu rozkazu 66 i kontynuował swoją służbę w Imperium aż do czasu bitwy o Endor, kiedy to był dowódcą eskadry. Gdy po bitwie wśród imperialnych zaczęły rozchodzić się słuchy o Shadowspawnie, admirał Kraven, jeden z watażków, którzy starali się zdobyć dla siebie nieco władzy w rozbitym Imperium, mianował go pułkownikiem, po czym wysłał go i jego myśliwce w celu zlikwidowania lorda. Cronal pokazał jednak kody, które rzekomo dostał od samego Palpatine'a, i oznajmił, że Imperator wybrał go na swojego sługę. Rzekł, że jego zadaniem jest pilnowanie tronu Imperium, dopóki nie zjawi się następca Palpatine'a. Shadowspawn opowiedział mu też zmyśloną przez siebie historię, według której podczas bitwy o Endor Vader najpierw zabił swojego mistrza, po czym w ramach zemsty został pokonany przez Luke'a Skywalkera, prawowitego następcę tronu. Żołnierz uwierzył w to, obejrzał też holofilm, powstały dzięki Shadowspawnowi, opowiadający tę historię, i uznał go za wspaniały. Podjął służbę u Cronala jako ciemny szturmowiec w randze pułkownika, mając nadzieję, że dożyje panowania Skywalkera. Dowodził eskadrami TIE Defenderów, atakujących planety Nowej Republiki i porywających jeńców do Ośrodka Sortowania Cronala. Wziął udział również w ataku na fałszywą Corellian Queen, który okazał się być zasadzką przygotowaną przez Nową Republikę. Dzięki śledzeniu uciekających pilotów, wśród których znalazł się GC-1000, Republika odkryła położenie bazy Shadowspawna na Mindorze. Gdy Klick tam przybył, stawił się przed obliczem swojego lorda, oczekując nagany. Ku swojemu zdziwieniu stwierdził, że Cronal chciał, by wykryto jego kryjówkę. Powiedział również klonowi, że należy przegrać bitwę, gdyż tylko w taki sposób można mianować Luke'a Skywalkera Imperatorem.

Podczas bitwy, która się wywiązała, szturmowiec przypadkiem przerwał transfer ducha Cronala do ciała Luke'a Skywalkera, dekoncentrując go informacją o ataku sił Republiki na Mroczną Bazę. Blackhole kazał mu wysłać do walki wszystkie jednostki i za wszelką cenę bronić Ośrodka Elekcyjnego. Pułkownik postanowił osobiście dowodzić kompanią żołnierzy wyznaczonych do obrony. Chwilę później Cronal rozkazał mu zapieczętować Ośrodek i strzelać do każdego, kto próbowałby go opuścić. Klick pobiegł przez Ośrodek Sortowania, gdzie w wyniku bombardowania Republiki zapanowała panika. Klon kazał wszystkim paść na ziemię, a części szturmowców zostać na miejscu i zastrzelić każdego, kto by nie wykonał tego rozkazu. Resztę kompanii poprowadził do drzwi do Ośrodka Elekcyjnego, które kazał uszczelnić. Po chwili z drzwi zaczęła się wyłaniać zielona klinga miecza świetlnego. Mężczyzna skojarzył ją z Lukiem Skywalkerem i zabronił strzelać bez rozkazu. Rzeczywiście, gdy fragment drzwi został wycięty, w otworze ukazał się Luke. Pułkownik uklęknął i nazwał go Imperatorem, każąc pozostałym szturmowcom również oddać mu hołd. Opowiedział Luke'owi o holofilmie Shadowspawna, nazywając go arcydziełem. Jedi był zdziwiony zachowaniem mężczyzny, ale kazał mu zatroszczyć się o niewolników Cronala. Pułkownik sądził, że chodzi mu o to, aby ich zastrzelić, lecz Luke szybko wytłumaczył mu, że mówił dosłownie. Polecił mu też, aby rozkazał wszystkim siłom poddać się Nowej Republice. Żołnierz nie zrozumiał tych rozkazów, ale zgodził się je zastosować. Nieco później Luke awansował go do rangi marszałka i przekazał mu dowodzenie nad siłami Imperium w układzie Taspan.

Od razu po otrzymaniu awansu GC-1000 wdrożył w życie polecenia Jedi, nakazując wyłączyć systemy zagłuszające komunikację i generatory studni grawitacyjnych oraz wydając siłom Imperium rozkaz kapitulacji. Następnie miał zająć się pomocą przy ewakuacji cywilów z niszczejącego układu. Przedtem jednak poinformował o rozejmie Mandalorian walczących w Mrocznej Bazie, która została wcześniej wystrzelona ponad powierzchnię Mindora, i przekazał im prośbę o współudział w ewakuacji, demonstrując przy okazji swoją znajomość mando'a. Kiedy tylko akcja ewakuacyjna się rozpoczęła, Klick wraz z kompanią szturmowców wsiadł na pokład Millennium Falcona i wraz z Hanem Solo poleciał do Pieczary Mrocznego Tronu, gdzie Cronal poprzez ciało Kara Vastora próbował pozyskać dla swojego ducha ciało Lei Organy. Tam też marszałek otrzymał rozkaz zastrzelenia Vastora, gdyby próbował zabić Luke'a lub jego siostrę. Kiedy jednak Blackhole opuścił ciało mężczyzny, podziałał na topiskałę zawartą w pancerzach szturmowców. Wyrosło z nich mnóstwo igieł, przebijających ciała żołnierzy, niszczących ich organy i doprowadzających ich do szaleństwa, a w ostateczności do śmierci. Los ten spotkał między innymi Klicka.

Wygląd i osobowość

Jako że był klonem Jango Fetta, szturmowiec dzielił z nim genotyp i, co za tym idzie, również wygląd. Podczas służby u Cronala miał już jednak siwe włosy, a na lewej części jego twarzy widniała blizna po oparzeniu. Nie miał też lewego ucha. Wykazywał niewzruszone posłuszeństwo względem rozkazów (nawet, gdyby oznaczały jego śmierć) oraz oddanie sprawie, jaką przedstawił mu Shadowspawn.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!