Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Garven Dreis/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Garven Dreis.jpg
Garven Dreis
Data i miejsce śmierci: 0 BBY, Układ Yavin
Miejsce pochodzenia: Virujansi[1]
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowe[2]
Kolor oczu: Brązowe[3]
Przynależność:
Garven Dreis był pilotem Sojuszu dla Przywrócenia Republiki i dowódcą Eskadry Czerwonych podczas bitwy o Yavin.

Biografia

Powstanie Rebelii

Tuż po powstaniu Sojuszu, Garven dołączył do niego, ponieważ polityka prowadzona przez Imperium Galaktyczne mu nie odpowiadała. Był bardzo dobrym i doświadczonym pilotem więc powierzono mu dowództwo nad Eskadrą Czerwonych. Eskadra składała się z myśliwców typu X-wing. Pełnił służbę w bazie na Dantooine, a następnie, razem w resztą dowództwa Sojuszu, przeniósł się na Yavin 4.

Bitwa o Yavin

Garven, Luke Skywalker i Biggs Darklighter w hangarze na Yavin 4.

W 0 BBY, księżniczka Leia Organa wykradła plany Gwiazdy Śmierci. Gdy plany dotarły do bazy Rebeliantów na Yavin 4 i Sojusz poznał słaby punkt stacji, opracowano ryzykowny plan zniszczenia Gwiazdy. Dwie eskadry: Czerwonych Garvena i Złotych Jona Vandera miała dostać się do specjalnego szybu prowadzącego do głównego reaktora stacji. W wyznaczonym momencie, któryś z pilotów miał odpalić torpedę protonową, która poleci do reaktora, zniszczy go, co spowoduje wybuch stacji bojowej.

Gdy obydwie eskadry zbliżyły się tylko do Gwiazdy Śmierci napotkały ogień z dział znajdujących się na stacji. Momentalnie pojawiły się także myśliwce. Garven nie brał udziału w bezpośredniej walce z myśliwcami, lecz skupił się na głównym celu. Od razu wleciał do szybu i zmierzał w kierunku reaktora. Osłaniał go Vander i Tiree z Eskadry Złotych. Obydwoje, którzy go ubezpieczali zostali zestrzeleni przez Dartha Vadera. Mimo braku osłony przed przeciwnikiem, Garven doleciał do celu i wystrzelił torpedy. Jego strzał był jednak niecelny i przeleciał po powierzchni wlotu. Po wyjściu z szybu jego myśliwiec został trafiony i rozbił się o powierzchnię Gwiazdy Śmierci.

Ciekawostki

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!