Generator cienia masy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Ten artykuł dotyczy technologii. Zobacz też: Generator Cienia Masy - superbroń skonstruowaną przez Bao-Dura.

Generator cienia masy lub emiter studni grawitacyjnej to urządzenie symulujące efekty grawitacyjne wywoływane przez planetę, gwiazdę lub inne ciało niebieskie o znaczącej masie celem uniemożliwienia podróżowania w nadprzestrzeni.

Charakterystyka

Urządzenia te nie wytwarzały pola grawitacyjnego, ani nie były w stanie przyciągać czy odpychać innych jednostek. Ich rolą było emitowanie fal, które symulowały cień grawitacyjny ciała niebieskiego - takiego, które uniemożliwiałoby podróż w nadprzestrzeni i groziło tragiczną w skutkach kolizją. Oszukane przez ten system czujniki statków kosmicznych reagowały na wejście w taki "obszar grawitacji" awaryjnym odcięciem hipernapędu, co w najlepszym razie skutkowało awaryjnym wyjściem podróżującej w nadprzestrzeni jednostki do zwykłej przestrzeni, a w najgorszym mogło doprowadzić do katastrofalnego w skutkach przeciążenia lub zniszczenia systemów napędu i sterowania statku. Te same czujniki i wbudowane na stałe systemy blokujące uniemożliwiały wejście w nadprzestrzeń statkom, które będąc w rzeczywistej przestrzeni znalazły się w polu oddziaływania takich generatorów.

Generator pola grawitacyjnego był więc bardzo skuteczną bronią przechwytującą. Po raz pierwszy na większą skalę sprzęt ten został wykorzystany przez Imperium Galaktyczne na krążownikach typu Immobilizer, chociaż stare zapisy donoszą o incydentalnym pojawianiu się podobnych wynalazków nawet wiele tysięcy lat wcześniej, jeszcze za czasów Starej Republiki. Stosowane były głównie w czasie napadów na konwoje, bądź do niszczenia flot, które przeceniły swoje możliwości. W czasie kampanii Thrawna, w bitwie o Coruscant zostały wykorzystane do dokładniejszego wyjścia z nadprzestrzeni Gwiezdnych Niszczycieli.

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.