Geonosjański blaster soniczny

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Geonosjański blaster soniczny
Podstawowe dane
Model: Blaster dźwiękowy
Cechy charakterystyczne
Pojemność: 30 strzałów
Zasięg:
  • 15 m (optymalna ustawienie)
  • 40 m (maksimum)
Właściciele
Właściciele: Geonosjańscy wojownicy
Przynależność: Konfederacja Niezależnych Systemów



Geonosjański blaster soniczny, zwany też blasterem dźwiękowym, był bronią soniczną, wykorzystywaną przez geonosjańskich wojowników.

Charakterystyka

… Właśnie odkryłam, że nie powinno się blokować ich miotaczy mieczem świetlnym.
— Mistrzyni Tohno podczas bitwy o Zaadję.[1]
Geonosjański blaster soniczny – widok z boku.

Blastery tego typu były przystosowane do wystrzeliwania skondensowanego boltu energii dźwiękowej, która przyjmowała postać zielonej kuli. W momencie wystrzału broń wydawała nieregularne buczenie. Geonosjański blaster soniczny był dostosowany do trzymania przez Geonosjan, pozostając nieporęcznym dla innych istot, jak na przykład ludzie. [2]

Pocisk energii dźwiękowej, wystrzeliwany przez tego typu blastery, był niebezpieczny zarówno dla żywych organizmów, jak i dla martwej materii. Po zetknięciu z żywą istotą powodował jej natychmiastową śmierć poprzez porażenie organów wewnętrznych, natomiast po trafieniu w nieożywioną materię wywoływał eksplozję lub pęknięcie przedmiotu wskutek rezonansu. Wystrzelony przez ten blaster pocisk był niemal niemożliwy do zablokowania mieczem świetlnym. Taka próba wywoływała implozję, która odrzucała użytkownika miecza na pewną odległość, a miecz wyłączała[1].

Źródłem amunicji do broni sonicznej był ekson. Złoża tego minerału znajdowały się na planecie Rishi. [3]

Historia

Pogoniliśmy ich, generale. Wkrótce zabezpieczymy kopalnię.
— Klon-komandor do Kita Fisto podczas bitwy o Rishi.[3]
Klon pustynny, trafiony ładunkiem sonicznym podczas drugiej bitwy o Geonosis.

Pierwszym znanym przypadkiem użycia geonosjańskich blasterów sonicznych byłam stoczona w 22 BBY bitwa o Geonosis, podczas której mieszkańcy planety wspierali droidy bojowe w walce przeciwko Jedi na Arenie Petranaki, a następnie w boju przeciw Armii Republiki na pustyni. Starcie zakończyło się klęską Konfederacji Niezależnych Systemów.

Następnie blastery te wykorzystywane były we wszystkich starciach wojen klonów, w których brali udział wojownicy geonosjańscy. Wkrótce po zajęciu przez WAR Geonosis jej mieszkańcy założyli ruch oporu, który po pewnym czasie zdołał odbić planetę, co doprowadziło do jej ponownego oblężenia. Po zaciętych walkach, w których obie strony konfliktu poniosły dotkliwe straty, ojczyzna Geonosjan ponownie znalazła się pod kontrolą Republiki Galaktycznej.

Mistrzyni Tohno po próbie zablokowania ładunku sonicznego mieczem świetlnym.

W 21 BBY Konfederacji zaczęło brakować eksonu, niezbędnego do produkcji amunicji dla miotaczy sonicznych. Fakt ten zmusił oddziały Geonosja do przypuszczenia inwazji na Rishi, podczas której Konfederaci starli się z klonami z Kompanii Zielonej 41 Elitarnego Legionu, dowodzonych przez Kita Fisto i asystującego mu komandora. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Republiki, co znacząco wpłynęło na osłabienie udziału Geonosjan w wojnie. W tym samym roku grupa Geonosjan znajdowała się w fabryce droidów na Zaadji. W osiemnastym miesiącu wojen klonów 3 Armia Klonów pod dowództwem Obi-Wana Kenobiego, Anakina Skywalkera i klona-komandora obległa fabrykę, co było dywersją dla mistrzyni Tohno. Starła się ona ze strażnikami geonosjańskimi, podczas czego odkryła, iż blokowanie ładunków sonicznych mieczem świetlnym jest niebezpieczne. Jedi zniszczyła fabrykę, przypłacając to życiem.

Przypisy

Źródła