Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Geonosjański insekt mózgowy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Insekt mozgowy.jpg
Geonosjański insekt mózgowy
Planeta pochodzenia: Geonosis
Kolor skóry: Żółto-zielonyGeonosjański insekt mózgowy to zwierzę pochodzące z Geonosis. Wykluwał się z jajeczek, znoszonych przez geonosjańską królową Karinę Wielką. Posiadał zdolności telepatyczne. Myśli swojej ofiary podporządkowywał Karinie Wielkiej.

Opis

Charakterystyka

Karina Wielka - matka insektów.

Przed wyczuciem potencjalnej ofiary insekt znajdował się w okrągłych jajeczkach w kolorze żółtozielonym. Kiedy jajeczko znalazło się blisko innego organizmu (mogła to być zarówno żywa, jak i martwa istota), pękało, uwalniając insekt w tym samym kolorze, o kształcie glisty i długości około 25-30 cm. Zdolności insekta (umiejętności telepatyczne) mogły wykazywać, iż jest on istotą inteligentną lub półinteligentką. Były to jednak domysły, nie potwierdzone dowodami.

Insekty z pochodziły z Geonosis (ich jajeczka znosiła Karina Wielka), więc idealnie dostosowały się do suchego, upalnego klimatu. Skrajne zimno powodowało ich śmierć.

Sposób działania

Insekt ukrywał się w jajeczku do momentu wyczucia potencjalnej ofiary. W chwili kontaktu jajeczko pękało, a insekt zaczynał pełzać w kierunku głowy ofiary. Po dotarciu do celu przepełzał dookoła twarzy i wnikał wewnątrz głowy przez nos. Następna faza procesu wywoływała u ofiary chwilowe odwrócenie gałek ocznych i jednorazowe konwulsje. Po chwili wygląd podbitego przez insekt organizmu wracał do normy, jednak jego myśli były całkowicie podporządkowane geonosjańskiej królowej Karinie Wielkiej.

Historia

Druga bitwa o Geonosis

Teraz zobaczycie jak moje dziecko wstępuje w waszego Jedi.
— Karina Wielka o geonosjańskim insekcie mózgowym.[1]
Geonosjańscy zombie, ożywieni insektem.

Kiedy Geonosis została ponownie zajęta przez Wielką Armię Republiki, arcyksiążę Poggle Mniejszy wraz z niewielkim oddziałem droidów uciekł do świątyni Progate. W ślad za nim podążyli Luminara Unduli i klon Buzz. Żołnierz został zabity, a Jedi porwana przez podwładnych Poggle’'a. Dowiedzieli się o tym Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker, którzy wyruszyli towarzyszce na ratunek. Razem z nimi wyruszyli komandor Cody i oddział jego żołnierzy. Kiedy dotarli do katakumb pod świątynią, zostali zaatakowani przez geonosjańskich wojowników zombie, którzy mogli funkcjonować dzięki geonosjańskim insektom mózgowym. Po krótkiej walce republikanie zdołali uciec przeciwnikom. Po pewnym czasie dotarli do Sali, gdzie znajdowała się Karina Wielka. Tam Jedi poznali sekret Geonosjan, dotyczący insektów. Po krótkiej potyczce katakumby zawaliły się, a Jedi i klony opuścili świątynię wraz z aresztowanym Poggle'em Mniejszym. Obi-Wan żałował, że nie złapali żadnego insekta do analizy. Uznano, że wszystkie zostały pogrzebane pod świątynią wraz z Kariną.

TB-73

Pewnie klony zaraziły się tym na Geonosis.
— Barriss Offee po odkryciu przyczyny buntu klonów.[1]
Scythe, zarażony insektem mózgowym.

Założenia Jedi były jednak błędne. Całkiem spora grupa jajeczek insektów przetrwała. Jedno ze zwierząt wniknęło w Scythe'a, podporządkowując jego myśli Karinie Wielkiej. Zarażony żołnierz wraz z całym swoim oddziałem, Ahsoką Tano i Barissą Offee został wysłany na Ord Cestus.

Klon wniósł na statek cały plecak jajeczek insektów. W trakcie lotu zaraził towarzyszy, między innymi sierżanta Trapa oraz szeregowców Oxa, Havoca, Pulsara i Edge'a. Niewładający swoimi myślami żołnierze zabili pilotów TB-73, po czym ruszyli zabić Jedi. Ich atak nie powiódł się, a w jego wyniku zginął Trap. Padawanki rozwiązały zagadkę dziwnego zachowania klonów, po czym się rozdzieliły. Barrissa Offee została złapana przez klony i zarażona insektem. Tymczasem Ahsoka nawiązała połączenie z Anakinem Skywalkerem i przedstawiła mu sytuację. Po jakimś czasie jej mistrz odpowiedział, aby młoda Jedi podkręciła system chłodniczy, gdyż geonosjańskie insekty mózgowe źle znosiły zimno. Pomimo przeszkód (padawanka została zaatakowana przez zakażoną Barrissę Offee) Ahsoka wypełniła misję. Insekty nie wytrzymały niskiej temperatury. TB-73 został przejęty przez załogę stacji medycznej. Po jakimś czasie wszyscy ocaleli pasażerowie fregaty wrócili do służby. Analiza martwych insektów pozwoliła Republikanom wyjaśnić przyczynę niedawnej utraty Geonosis.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!