Gial Ackbar/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: pododawać przypisy i najlepiej cały artykuł od nowa.

Gial Ackbar
Data i miejsce narodzin: 44 BBY
Data i miejsce śmierci: 29 ABY
Miejsce pochodzenia: Kalamar
Rasa: Kalamarianin
Wzrost: 180 cm
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Pomarańczowe
Kolor skóry: Ciemno-pomarańczowa
Przynależność:
Profesja: Admirał




Gial Ackbar był kalamariańskim dowódcą wojskowym Sojuszu Rebeliantów, a później Nowej Republiki.

Ackbar był uważany za jednego z najzdolniejszych strategów i taktyków w służbie Sojuszu Rebeliantów, a następnie Nowej Republiki. Nie brał udziału w rozgrywkach politycznych i nie żywił do większości polityków specjalnego szacunku. Nie podobały mu się szczególnie wewnętrzne intrygi toczone w chwilach, w których najważniejsze było wspólne działanie przeciw wrogowi. Był również przeciwny korzystaniu z pomocy przemytników oraz korsarzy. Jego siostrzenica, Jesmin Ackbar była pilotką w Eskadrze Widm.

Biografia

Ackbar należał do wodnej rasy Kalamarian. Po zabraniu z rodzinnej planety przez kilka lat był osobistym służącym wielkiego moffa Imperium - Tarkina, co pozwoliło mu poznać doktryny wojsk imperialnych.

Po uwolnieniu przez rebeliantów szybko został głównodowodzącym Floty Sojuszu. Czuwał nad całością działania kosmicznych sił zbrojnych, opracował standardowe taktyki bojowe stosowane przez okręty Sojuszu, z jego inicjatywy zbudowano także myśliwiec szturmowy typu B-wing. W czasie bitwy o Endor dowodził atakiem na drugą Gwiazdę Śmierci z pokładu swojego okrętu flagowego Home One. Po zwycięstwie został głównodowodzącym floty Nowej Republiki, brał też osobisty udział w kilku kampaniach przeciw pozostałościom Imperium. Odszedł na emeryturę po podpisaniu traktatu pokojowego z Resztkami Imperium.

Kiedy nastąpiła inwazja Yuuzhan, zrezygnował z emerytury, aby zaplanować zasadzkę przeciwko Yuuzhanom w Głębokim Jądrze. Plan ten powiódł się, przynosząc Sojuszowi Galaktycznemu zwycięstwo pod Ebaq IX. Do końca wojny pozostawał on w swoim domu na planecie Mon Calamari i zmarł śmiercią naturalną na krótko przed rozstrzygnięciem konfliktu.

Niedługo potem dla uczczenia jego pamięci jego imieniem nazwano jeden z republikańskich okrętów kosmicznych.

Jednym z bardziej znaczących osiągnięć Ackbara było pokonanie w walce dwóch imperialnych Wielkich Admirałów. Pierwszym z nich był Peccati Syn który okazał się od niego gorszym dowódcą. Drugim z nich był natomiast był Wielki Admirał Thrawn który okazał się być dużo lepszym od niego strategiem i bynajmniej nie został pokonany z powodów talentów Kalamarianina.

Ackbar wymyślił również manewr: "Cięcie Ackbara". Aby wykonać go dobrze należało wlecieć statkiem (najlepiej krążownikiem) między dwie wrogie jednostki. Kiedy nieprzyjaciele zaczynali ostrzał "nasz" okręt wylatywał. Zanim kapitanowie ostrzeliwujących statków dali rozkaz przerwania ognia oba okręty (przeciwnika) ponosiły ciężkie straty (chociażby utrata tarcz).

Bitwa o Endor

To pułapka!
— Podczas bitwy o Endor.

Admirał uczestniczył w Bitwie o Endor. Dzięki jego staraniom Gwiazda Śmierci została zniszczona, a Imperium pokonane.

Ciekawostki

  • Admirał podbił serca fanów kwestią To pułapka (ang. It's a trap!). Cytat ten jest jednym z najczęściej parodiowanych cytatów z Gwiezdnych wojen.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Giala Ackbara.
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0). Jej historię i autorów możesz obejrzeć pod tym adresem.