Gildia Kupiecka

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Logo Gildii Kupieckiej

Gildia Kupiecka[1] to potężna i wpływowa organizacja handlowa. W czasach upadku Republiki Galaktycznej na jej czele stała Shu Mai. Gildia była jedną z korporacji handlowych pod sztandarami Republiki, jednak w 22 BBY dołączyła do Konfederacji Niezależnych Systemów, której przewodniczył hrabia Dooku.

Historia

Gildia Kupiecka była potężną organizacją - dzięki dostępowi do wielu materiałów i surowców, które stanowiły podstawę funkcjonowania galaktyki, miała ogromne wpływy na wielu planetach i wśród dużej liczby wysoko postawionych urzędników i polityków. Z jednej strony Gildia inwestowała duże sumy pieniędzy w nowe technologie, jednocześnie przeznaczając pewien kapitał na łapówki. Korporacja była znacznie krytykowana za zmuszanie mniejszych firm i organizacji (najróżniejszymi sposobami) do przyłączenia się. Gildia posiadała także swoje własne siły zbrojne, podobnie jak kilka innych największych organizacji handlowych (np. Federacja Handlowa).

Korporacja posiadała wystarczające środki, by móc wykupywać całe planety. Tak też stało się z Castell, rodzinnym światem niejakiej Shu Mai. Gossamka oddała się wtedy pracy dla Gildii, gdzie doszła do stanowiska kierowniczego. W końcu odkupiła planetę od Gildii, ale zamiast zwrócić świat swym rodakom, zagarnęła go dla siebie. To postępowanie bardzo spodobało się szefostwu Gildii, a Shu Mai otworzyła sobie drogę do awansu. W końcu sama została prezydentem tej organizacji.

W 22 BBY ułożyła plan odłączenia się Ansionu i pobliskich układów z Republiki, lecz zawiódł on na wskutek interwencji czterech Jedi - Obi-Wana Kenobiego, Anakina Skywalkera, Luminary Unduli i Barrissy Ofee. Shu Mai nie chciała się w sprawę angażować otwarcie.

Nieco później na planecie Geonosis miała miejsce narada pomiędzy Dooku a przedstawicielami najważniejszych korporacji handlowych w galaktyce. Wspólnie ustalili zawiązanie Konfederacji Niezależnych Systemów, stawiając sobie za cel uniezależnienie od Republiki i wolny handel. Shu Mai wiedziała że będzie to postrzegane przez Republikę jako zdrada, ale chęć zysków była zbyt wielka, by mogła pozwolić sobie na wycofanie się. Zgodziła się więc w tajemnicy wesprzeć Separatystów swoimi siłami zbrojnymi - droidami bojowymi i okrętami kosmicznymi. Maszyny wojenne Gildii, przypominające z budowy pająki, zostały wykorzystane już w pierwszym starciu z Republiką, podczas bitwy o Geonosis.

Rozpoczęły się krwawe wojny klonów, które trwały przez następne trzy lata. Zakończyły się one ostatecznie zwycięstwem Republiki, która dzięki manipulacjom Wielkiego Kanclerza (a w rzeczywistości Mrocznego Lorda Sithów) została przekształcona w Pierwsze Galaktyczne Imperium. Uczeń Dartha Sidiousa, Vader, został krótko po zakończeniu wojny wysłany na Mustafar, by zgładzić ostatnich przywódców Konfederacji. Wykonał swoją misję.

Wraz ze śmiercią Shu Mai Gildia Kupiecka przestała istnieć. Jej resztki zostały wchłonięte przez Imperium Galaktyczne.

Armia

Ciekawostki

  • W Ataku klonów (podczas sceny narady Separatystów) termin Gildia Kupiecka został użyty w ogólnym kontekście wszystkich organizacji chcących przyłączyć się do Konfederacji, a nie w określeniu konkretnej organizacji, rządzonej przez Shu Mai. Ponadto artyści z ILM zaprojektowali dla Gildii statek kosmiczny, jednak w ostatecznej wersji filmu nie został on pokazany.[2]

Przypisy

  1. ang. Commerce Guild, w innych tłumaczeniach także Gildia Komercyjna lub Gildia Handlowa
  2. Zakładka Behind the Scenes w haśle Commerce Guild w Star Wars Databank.

Źródła