Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Platforma Obronna Golan II SpaceGun

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Golan II)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Golan2.png
Platforma Obronna Golan II SpaceGun
Podstawowe dane
Producent: Golan Construction Corporation
Specyfikacja techniczna
Długość: 2 km
Silniki: Brak
Uzbrojenie:
  • 2 powójne ciężkie turbolasery
  • 19 pojedynczych turbolaserów
  • co najmniej 5 wyrzutni rakiet (zależnie od wersji)
Załoga: 550
Pasażerowie: 220 żołnierzy
Różne
Rola: Platforma obronna


Platforma Obronna Golan II SpaceGun (zwana również w skrócie Golan II) to wersja rozwojowa platformy typu Golan I. Produkowana przez Golan Construction Corporation podczas galaktycznej wojny domowej.

Charakterystyka

Platforma typu Golan I była wielkim sukcesem jako stacja chroniąca małe bezbronne (lub słabo uzbrojone) placówki i instalacje. Z czasem jednak okazała się ona zbyt słaba, gdyż agresorzy przeprowadzali ataki większymi siłami. Zdecydowano się wtedy ulepszyć i przystosować Golana I do przeciwstawiania się silniejszym przeciwnikom. Tak powstała platforma typu Golan II.

Golan II widziana z daleka była łudząco podobna do poprzedniczki. Im bliżej jednak na nią spoglądano widać było wiele zmian. Pozostał moduł główny i iglica stabilizacyjna, ale mostek dowodzenia nie znajdował się już bezpośrednio na powierzchni modułu głównego tylko na specjalnej wieży widokowej. Dawało to znacznie lepsze pole widzenia, a to z kolei pozwalało na efektywne dowodzenie jednostkami. Świadczyło to o tym, że stacja była już typowo przygotowana na walkę z potężnymi siłami. Ponadto zainstalowano dwa potężne podwójne turbolasery (w sąsiedztwie mostka) i cztery mniejsze moduły strzeleckie rozmieszczone na krańcach modułu centralnego (na każdym z nich po dwa pojedyncze turbolasery). Wloty hangaru otrzymały lepszą ochronę (w postaci 4 turbolaserów). Przy podstawie iglicy, tak jak wcześniej pozostały 3 turbolasery chroniące stację od spodu. Niestety, skomplikowany kształt powstałej platformy spowodował, że ostrzał nie był już tak efektywny jak w przypadku Golan I, gdyż zakres strzału wielu turblaserów się zmniejszył. Poza tym, Golan II został wyposażony w co najmniej 5 wyrzutni rakiet. Oprócz uzbrojenia znacznej poprawie uległo opancerzenie (o 50%) i osłony (dwukrotnie).

Zastosowania

Platformy typu Golan II były stosowane przez Imperium jako placówki celne. Wszyscy posiadacze zaś używali ich wszędzie tam, gdzie konieczna była ochrona większa niż ta, jaką mogla zapewnić platforma Golan I. Platformy te chroniły m. in. stocznie imperialne na Bilbringi. Były również znane przypadki stosowania tych stacji przez Rebeliantów. Jedną z nich była Sentinel, która chroniła orbitalną bazę Kothlis II.

Następcą tych stacji była platforma typu Golan III

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!