Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Ground Armored Tank

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
GAT.jpg
GAT
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Ground Armored Tank
Producent: Baktoid Armor Workshop
Rodzaj: Czołg repulsorowy
Specyfikacja techniczna
Prędkość w atmosferze: 130 km/h
Uzbrojenie:
Różne
Cena:
  • 17,500 cr (nowy)[1]
  • 11,000 cr (używany)[1]
Przynależność:Ground Armored Tank, w skrócie GAT był lekką maszyną bojową. Była produkowana na zlecenie Intergalaktycznego Klanu Bankowego, pierwotnie do ochrony majątku Klanu, zaś od 22 BBY na rzecz armii Konfederacji Niezależnych Systemów.

Wygląd i charakterystyka

Uzbrojenie pojazdu było dość skromne, składało się z dwóch działek laserowych o niewielkiej mocy i dwóch wyrzutni pocisków rakietowych, zawierających 24 pociski, rozmieszczonych po obu stronach pojazdu. Z tego powodu nie miał on większych szans w bezpośrednim starciu z innymi jednostkami tego typu. Czołg nie posiadał załogi i był sterowany przez zintegrowany "mózg" droida, przez co nie był w stanie wykonywać skomplikowanych manewrów strategicznych. Wyposażono go za to w doskonały zespół czterech repulsorów, dzięki czemu potrafił dostać się tam, gdzie większość pojazdów tej klasy nie była w stanie. GAT dysponował ponadto dużą prędkością i zwrotnością, dzięki czemu był idealny do szybkich akcji bojowych i zwiadu. Niestety kosztem owej szybkości, czołg posiadał bardzo słabe opancerzenie, przez co był narażony na wrogie ataki praktycznie z każdej strony.

Historia

Droidy GAT zostały opracowane przez firmę Baktoid Armor Workshop na zlecenie Intergalaktycznego Klanu Bankowego, który potrzebował skutecznej ochrony dla swojego majątku. Po przystąpieniu Klanu do Konfederacji Niezależnych Systemów oraz wybuchu wojen klonów, maszyny tego typu weszły w skład nowo powstałej armii Separatystów. Na samym początku wojny wzięły udział w serii bitew, znanych pod nazwą kryzys Mrocznego Żniwiarza. Jako lekkie jednostki, idealnie sprawdzały się w szybkich rajdach na tereny wroga, wraz z platformami STAP. Jednakże ich największa zaleta stała się ich słabością, kiedy Republika Galaktyczna opracowała nowe pojazdy bojowe, takie jak czołgi TX-130 czy AT-XT, które z łatwością radziły sobie ze słabo opancerzonymi przeciwnikami. W późniejszych etapach wojny, GAT zostały zastąpione przez bardziej skuteczne LM-432 oraz bojowe tri-droidy Octuptarra, w wyniku czego ich dalsza produkcja została wstrzymana, a pozostałe jednostki skierowano do rezerwy.

Po zakończeniu wojen klonów oraz śmierci członków Rady Separatystów, wydano rozkaz dezaktywacji wszystkich droidów armii Konfederacji, w tym także ocalałym do tej pory czołgom GAT, po czym nakazano je zezłomować i zakazano ich dalszej produkcji.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!