Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Gwarrk

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gwarrk.png
Gwarrk
Rasa: Rishii
Kolor oczu: Żółte
Przynależność: Republika Galaktyczna
Gwarrk był przedstawicielem rasy Rishii żyjącym na planecie Rishi w końcowym okresie istnienia Republiki Galaktycznej. Wśród swojej ludności pełnił funkcję wodza.

Biografia

W czasie wojen klonów, około roku 22 BBY ludność planety Rishi została zaatakowana przez Konfederację Niezależnych Systemów, gdyż tej brakowało eksonu do zasilania broni sonicznej. Gwarrk oraz inni mieszkańcy potrzebowali minerału do produkcji żywności w okresie zimowym, dlatego nie mogli pozwolić by kontrolę nad surowcem utrzymali Separatyści. W związku z tym zwrócili się o pomoc do Republiki Galaktycznej, by ta przysłała tam wojska klonów. Ich prośba została spełniona co zaowocowało rozpoczęciem bitwy.

Początkowo na Rishi zostali przysłani tylko żołnierze-klony bez dowództwa Jedi. Gwarrk przez wzgląd na pełnioną przez siebie funkcję zorganizował ofensywę i poprowadził klony do ataku na jeden z ośrodków wydobycia eksonu, znajdującego się w pewnym wąwozie. Specyfika terenu i liczna przewaga wojsk Konfederacji spowodowały, że republikanie ponosili znaczne straty.

Walka trwała, gdy nieoczekiwanie klony zaczęły się wycofywać. Widząc to wódz zapytał kto wydał taki rozkaz. Odpowiedział mu mistrz Jedi Kit Fisto, który oznajmił, że Rishii nie powinien wysyłać armii Republiki w pole, gdyż miała ona czekać na przybycie swojego dowódcy, a do tego czasu chronić obywateli planety.

W rozmowę mężczyzn wtrącił się dowodzący klonami komandor, który poinformował generała Jedi o znaczącej przewadze wroga. Gwarrk dodał od siebie, że zdobycie kopalń to kluczowy punkt do wyzwolenia planety, po czym zaproponował kolejny atak. Słysząc to, Fisto stwierdził, że masowe natarcie nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Zamiast tego obyślił plan mniej rzucający się w oczy. Jedi wybrał najlepszego strzelca wśród klonów, po czym przy pomocy jego wsparcia w pojedynkę ruszył na wojska Separatystów.

Taktyka generała Republiki okazała się skuteczna, dlatego z czasem klony oraz miejscowa ludność dowodzona przez Gwarrka zdecydowali się ruszyć do ataku. W czasie podróży na miejsce walk, Fisto zdążył pokonać wszystkich Separatystów znajdujących się na zewnątrz kopalni. Gdy jednak spróbował wejść do środka, został powalony przez działo soniczne. Z pomocą ruszyły klony, które dzięki kanonierkom LAAT/i zlikwidowały nowe zagrożenie. Gwarrk przybył na miejsce z republikańskimi oddziałami, po czym pogratulował mistrzowi Jedi odniesionego zwycięstwa, bitwa bowiem została wygrana. Rishii nazwał Nautolanina wielkim przywódcą, lecz ten odparł mu, że tylko potężny umysł i praca zespołowa doprowadziły do tego zwycięstwa.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!