Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Home One/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

LottDodZrodla.png
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Homeone.jpg
Home One
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Mon Calamari Shipyards
Model: MC80
Rodzaj: Krążownik
Specyfikacja techniczna
Długość: 3200 m
Hipernapęd: Klasy 1
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 5402
Pasażerowie: 1200
Ładowność: 20 000 t
Przynależność:Home One (Dom Jeden, Baza Jeden) to unikalny krążownik kalamariański MC80, okręt flagowy admirała Ackbara podczas galaktycznej wojny domowej i za czasów Nowej Republiki.

Charakterystyka

MC-80 Home One to jeden z pierwszych liniowców Mon Calamari przebudowanych na okręt wojenny, jak również jeden z największych. Od 'standardowego' MC80 różni się przede wszystkim ponad dwuipółkrotnie większymi rozmiarami, jak również wyposażeniem i uzbrojeniem. Jednostka ta od początku przeznaczona była na okręt flagowy floty Rebelii i taką pełniła rolę, aż do zastąpienia przez MC90 Defiance (nie mylić z krążownikiem MC80 o tej samej nazwie, pełniącym służbę mniej więcej równolegle z Home One).

Home One została specjalnie dostosowana do specyficznych zadań, jakie stawiano przed nią jako flagowcem admirała Ackbara. Posiadała najlepiej spośród wszystkich jednostek Floty wyposażone centrum bojowe i ośrodek dowodzenia, porównywalne w zasadzie tylko z tymi spotykanymi w najbardziej rozbudowanych bazach planetarnych. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania było to, że w przypadku ewentualnej konieczności ucieczki, centrum nie musiało być w szybkim tempie demontowane celem ewakuacji: po prostu cały okręt miał być jak najlepiej chroniony i, zgodnie z rebeliancką doktryną walk w przestrzeni, unikać starć z przeważającym i/lub zdolnym wezwać silne posiłki przeciwnikiem.

Na pokładach Home One bazować mogło do 10 dywizjonów myśliwców - siła porównywalna, jeżeli nie większa od tego, co przenosi na pokładach imperialny SSD. Oczywiście rzadko zdarzało się, żeby hangary były całkowicie zapełnione - większość bazowanych maszyn nie należała bezpośrednio do okrętu ani nawet do skrzydeł obrony floty, ale była główną siłą uderzeniową Rebelii podległą Dowództwu Lotnictwa Myśliwskiego - i jako taka rozsyłaną w rozmaite części galaktyki do rozmaitych zadań.

Home One pełnił rolę okrętu flagowego przez wiele lat. Niemal zawsze działał w składzie floty Rebelii, w związku z tym stosunkowo rzadko uczestniczył w większych walkach. Jako okręt dowodzenia wziął udział w bitwie o Endor, a następnie w miarę reorientowania doktryny wojennej świeżo powstałej Nowej Republiki, coraz częściej zaczął pojawiać się w walce, z reguły w misjach wymagających silnej obecności dużych jednostek, jako okręt flagowy Ackbara. Spośród licznych spotkań i potyczek, wymienić można chociażby bitwę o Coruscant, Bilbringi itp. Jak wspomniano wyżej, krótko po kryzysie związanym z powrotem Thrawna admirał Ackbar przesiadł się na świeżo zbudowany MC90, Home One zaś jeszcze przez pewien czas pełnił zwykłe zadania ciężkiego krążownika.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!