Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Intervention

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Interwencja na Maramere.jpg
Intervention
Podstawowe dane
Producent: Kuat Drive Yards
Model: Gwiezdny Niszczyciel typu Venator
Rodzaj: Gwiezdny Niszczyciel
Specyfikacja techniczna
Długość: 1137 m
Wysokość: 268 m
Przyspieszenie maksymalne: 3000 G
Prędkość w atmosferze: 975 km/h
Hipernapęd: Klasy 1 (zapasowy klasy 15)
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 7 400
Pasażerowie: 2 000 żołnierzy
Ładowność: 20 00 t
Cena: 59 000 000 cr
Rola: Bojowy
Właściciele:
Przynależność:Intervention (Interwencja) to gwiezdny niszczyciel typu Venator. Jego załoga uratowała Obi-Wana Kenobiego i Anakina Skywalkera podczas misji na Maramere. Następnie Interwencja brała udział w bitwie o Boz Pity, gdzie została bardzo poważnie uszkodzona.

Historia

Misja na Maramere

"Konfederacja wycofała się do strefy Dalekich Rubieży. Siły republikańskie zaczęły tam oblegać kilka kluczowych światów. Alderaan ma tam całkiem sporo systemów pod opieką i muszę sam ocenić sytuację."
Senator Bail Organa, wyjaśniający powody swojego wyjazdu w strefę wojenną.[1]

Ponieważ kampanie wojen klonów przeniosły się na Zewnętrzne Rubieże, gdzie Alderaan miał wiele systemów pod opieką, senator Bail Organa postanowił wyruszyć w tamte rejony. Przydzielono mu eskortę klonów i niszczyciel Interwencja. Pierwszym celem podróży była planeta Maramere, gdzie Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi usiłowali zapobiec morderstwu. Kiedy Interwencja wkroczył do systemu, Jedi walczyli z droidami-sępami. Z hangaru Venatora wyleciały myśliwce, które pomogły Kenobiemu i Skywalkerowi w dokończeniu potyczki. Dzięki danym, uzyskanym przez obu Jedi, Republikanie odkryli zgrupowanie sił Konfederacji na Boz Pity. Po przybyciu na pokład Interwencji członków Rady Jedi, Venator wyruszył do wrogiego systemu.

Bitwa o Boz Pity

Interwencja tuż po rozbiciu się na Boz Pity.
"Wokół Boz Pity utworzono blokadę. Ponad sto ciężkich jednostek bojowych."
Ki-Adi-Mundi, przedstawiający liczebność jednostek Separatystów na orbicie Boz Pity.[2]

Po dokonaniu narady wojennej Jedi postanowili, że Interwencja będzie pilotowana przez Anakina Skywalkera. Młody Jedi miał wyjść z nadprzestrzeni pomiędzy statkami wroga, a planetą. Po wykonaniu tego zadania, Eskadra Złotych zaatakowała statki Konfederacji. Tymczasem Interwencja dostała się w strefę przyciągania planety. Dzięki pilotażowi Skywalkera okręt rozbił się, ulegając poważnym uszkodzeniom, jednak załoga przeżyła. Żołnierze ze statku ruszyli do walki z wrogiem, którą po kilku godzinach wygrali. Po wygranej bitwie, uszkodzony niszczyciel został najprawdopodobniej została zezłomowany.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!