Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Izvoshra

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Izvsohra
Twórca/Twórcy Qymaen jai Sheelal
Przywódca/Przywódcy Qymaen jai Sheelal
Wybitni członkowie Bentilais san Sk'ar
Lokacja/Lokacje Kalee
Przynależność Qymaen jai SheelalIzvoshra to grupa ośmiu kaleeshańskich wojowników, stworzona przez Qymaena jai Sheelala podczas wojny z Hukami. Nazwa izvoshra oznaczała w języku kaleeshańskim "moją elitę".

Historia

Choć Izvoshra nie została oficjalnie powołana aż do pielgrzymki Sheelala na Abesmi po śmierci Kummar, to wielu z jej członków walczyło wcześniej u jego boku. Jednego z nich powołał po swojej podróży, gdy rozbił się w pobliżu Grendaju. Mężczyzna ten prawdopodobnie pochodził z tej samej rasy wojowników, co Ronderu lij Kummar. Członkiem Izvoshry został też Bentilais san Sk'ar, rewolucyjny przywódca pochodzący z drugiej półkuli Kalee. Wśród elity znaleźli się łowcy, szowinistyczni wojskowi, a także były członek bandytów Muja. Zostali wybrani przez Grievousa za swoje umiejętności bojowe, przebiegłość i oddanie dla Kalee. Było ich ośmiu, ponieważ liczbę tą Kaleeshanie uważali za świętą. Jako znak lojalności wobec swojego dowódcy, nosili zawoje na głowę i płaszcze ze znakami mumuu[1][2].

Kaleeshanie należący do Izvoshry otrzymali tytuł chana; każdy z nich był odpowiedzialny za jedną z ośmiu dywizji w armii, zwanych chanatami. Większość planowania militarnego zostawiali jednak dla baatarów, a sami koncentrowali się na wykonywaniu specjalnych zadań dla swojego dowódcy. Do ich obowiązków należało ponadto chronienie Grievousa przed zabójcami i osobami rzucającymi mu wyzwanie.[2]

Razem z Izvoshrą, Grievous przeprowadził skuteczną ofensywę i podbił wiele planet należących do Yam'rii. Po zbezczeszczeniu miejsc pochówku Kaleeshan na Obenie, Izvoshra zebrała się, by ruszyć na planetę i zemścić się. Jednak na statku, którym lecieli, przedstawiciele Klanu Bankowego zainstalowali bombę jonową. W wybuchu zginęli wszyscy członkowie Izvoshry, prócz Grievousa i Sk'ara[2].

Dziedzictwo

Gdy generał stał się cyborgiem walczącym po stronie Konfederacji Niezależnych Systemów, jego starą elitę zastąpiły zbudowane wcześniej droidy IG-100 MagnaGuard. Grievous wyszkolił ich w sztukach walki, lecz szybko zdał sobie sprawę, że nie zastąpią jego dawnych żołnierzy. Kaleeshanin dał im peleryny podobne do tych, które nosili chanowie, lecz nie wiadomo, czy był to rodzaj hołdu, czy kpina.[1]

Podczas wojen klonów, gdy Grievous przybył na Nelvaan, uderzyło go podobieństwo między jego ludem, a zamieszkującymi tam Nelvaanami. Generał postanowił uczynić wojowników swoją nową elitą i zwabił ich, podając się za postać z legend. Przebywająca na Nelvaanie Unia Technokratyczna pochwyciła ich i rozpoczęła serię eksperymentów, zmieniając rdzennych mieszkańców w cyborgi. Plany Separatystów zostały jednak pokrzyżowane przez Anakina Skywalkera[3][4][5].

Mimo śmierci niemal wszystkich chanów, instytucja Izvoshry przetrwała na Kalee. Przyjęcie do jej grona Kaleeshanie uważali za ważny krok na drodze do boskości.[2]

Ciekawostki

  • W The Story of General Grievous: Lord of War znajduje się zdanie: "Każdy z elity był chanem odpowiedzialnym za jego lub jej własną brygadę (...)."[6]. Sugeruje to, że co najmniej jednym chanem była kobieta.
  • Encyklopedia postaci z nowego kanonu implikuje istnienie Izvoshry również w najnowszej wersji historii, podając, że Grievous na Kalee zawsze podróżował z grupą ochroniarzy. Nazwa grupy ani jej historia nie są jednak podane.

Linki zewnętrzne

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!