Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Jabba: Zdradzony

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jabba Zdradzony en.jpg
Jabba: Zdradzony
Jabba the Hutt: Betrayal
Scenariusz: Jim Woodring
Ilustracje: Art Wetherell
Kolory: Pamela Rambo
Tusz: Monty Sheldon
Litery: Steve Dutro
Redakcja: Ryder Windham
Ilustracja na okładce: Mark Harrison
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
20 lutego 1996
Wydanie polskie: Egmont Polska
16 października 2010
(w SWK 10/2010)
Przekład: Jarosław Grzędowicz
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Jabba
Zeszyt/Tom: 4 z 4
Poprzedni: Jabba the Hutt: The Dynasty Trap
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 5 BBY


Jabba: Zdradzony (Jabba the Hutt: Betrayal) to 32-stronicowy komiks będący czwartym zeszytem mini-serii Jabba. W USA ukazał się nakładem Dark Horse Comics 20 lutego 1996 roku. W Polsce swoją premierę miał 16 października 2010 roku nakładem Egmont Polska w dwudziestym szóstym numerze Star Wars Komiks.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Everyone hopes to get a big break someday, move up to the top seat in their line of work. But when that line of work is intergalactic crime, you've got to make your own breaks. Bib Fortuna, Jabba's loyal lieutenant, has plotted a slave revolt against the Hutt. We've seen how Jabba handles negotiations -- now we'll see how he handles Betrayal. (Dark Horse Comics, 1996)
Wydanie polskie
Znany z obu filmowych trylogii Jabba Desilijic Tiure pochodził z nadzwyczaj inteligentnej i długowiecznej rasy Huttów. Podobnie jak liczni jego pobratymcy, był szefem organizacji przestępczej. Wielu nastawało na jego życie, starał się więc otaczać wyłącznie zaufanymi istotami. Za swojego najwierniejszego zausznika uważał Biba Fortunę, Twi'leka. (Egmont Polska, 2010)

Streszczenie

Po długiej podróży, Jabba Desilijic Tiure i Bib Fortuna wracają na Tatooine. Podczas lądowania Hutt wspomina swoje osiągnięcia, po czym stwierdza, że żadnego skarbu zrabowanego w tych przygodach nie oddałby za swój dom. Gdy towarzysze znajdują się już we wnętrzu posiadłości, Jabba rozkazuje Twi'lekowi, by skontrolował czy wszystkie przedmioty pozostały na swoim miejscu.

Zgodnie z rozkazem, Fortuna opuszcza salę tronową, lecz zamiast inspekcji dobytku swego pana, udaje się na spotkanie z Nivekiem. Po krótkim przywitaniu dochodzi do rozmowy, w której Twi'lek wypytuje ilu ludzi udało się zebrać do zamachu na Jabbę. W odpowiedzi słyszy, że zgłosiło się sześciu ochotników. Ta informacja zadowala Biba, dlatego rozkazuje zorganizowanie z nimi spotkania. Jego życzenie zostaje natychmiast spełnione, gdyż Nivek zebrał zamachowców już wcześniej. W rozmowie z konspiratorami, majordomus przedstawia plan mający na celu ogłuszenie Jabby i późniejsze wydobycie z niego wszelkich ważnych informacji. Po tonie jego głosu, spiskowcy domyślają się jaką nienawiścią Twi'lek darzy swojego pana.

Po ustaleniu wszystkich szczegółów, Fortuna oznajmia, że wraca do sali tronowej, a gdy nadejdzie właściwy moment, da sygnał do rozpoczęcia operacji. Zgodnie ze swoimi słowami, Bib udaje się na spotkanie z Jabbą, lecz ku swojemu zaskoczeniu jest świadkiem biesiady swego pana z Mirambą i Gru'umem Ropple'em. W rozmowie z kobietą, Hutt przechwala się swoimi dokonaniami z przeszłości. Gdy tylko Fortuna zostaje zauważony, Jabba rozkazuje mu zorganizowanie większej ilości napojów i jedzenia. Zgodnie z rozkazem, Twi'lek zleca podjęcie odpowiednich działań innym sługom, po czym ponownie udaje się na spotkanie z Nivekiem. Gdy tylko mężczyzna odnajduje swojego towarzysza, żąda by ten dał mu swój blaster. Zachowanie majordomusa wzbudza podejrzenia u Niveka, lecz ten wyjaśnia mu, że napotkał pewne trudności, które w łatwy sposób wyeliminuje.

Zgodnie ze swoimi słowami, wraca na salę tronową, gdzie proponuje Ropple'owi odwieszenie jego płaszcza. Gość Jabby prosi Twi'leka by się nie fatygował, lecz ten nalega. Gdy tylko Bib podnosi okrycie, z jego wnętrza wypada blaster, który wcześniej wziął od Niveka. Widząc, że jego zasady zostały złamane, Hutt rozkazuje aresztowanie Gru'uma i Miramby. Po schwytaniu zdrajców, Jabba stwierdza, że nie powinien nikomu ufać oraz że nadszedł czas na jego drzemkę.

Widząc w tym swoją szansę, Fortuna udaje się do zamachowców i informuje ich o rozpoczęciu zamachu. Podczas marszu do sali tronowej, jeden ze spiskowców zatrzymuje się na chwilę, po czym przez przypadek podsłuchuje rozmowę Miramby i Ropple'a siedzących w areszcie. Więźniowie postanawiają rozpocząć swój plan mający na celu zabójstwo Hutta. W pewnej chwili konspirator Fortuny dostrzega jak z wnętrza Miramby, która okazuje się być droidem, wyłaniają się freckery. Znając zagrożenie płynące ze strony tych istot, zamachowiec udaje się w pośpiechu do swojego przywódcy. W rozmowie z Bibem mężczyzna wyjaśnia zaistniałą sytuację. Jak na potwierdzenie jego słów z sali tronowej Jabby zaczynają dochodzić krzyki.

Gdy niedoszli zamachowcy wchodzą do pomieszczenia są świadkami ataku freckerów. Wiedząc, że martwy Hutt się do niczego nie przyda, Fortuna rozkazuje swoim ludziom, by atakowali zabójców Ropple'a. Rozpoczyna się wyrównana walka, którą po jakimś czasie wygrywają obrońcy Jabby. Po ustabilizowaniu sytuacji, Twi'lek udaje się do aresztu gdzie nawiązuje krótką rozmowę z Gru'umem. Podczas konwersacji, majordomus zarzuca więźniowi zepsucie jego planów oraz obiecuje mu długie tortury i śmierć w jamie sarlacca. Po zakończeniu wypowiedzi, sługa Jabby wraca do swojego pana i wyjaśnia skąd wzięli się zabójcy. Słysząc to, Hutt mówi, że nigdy nie ufał Fortunie, lecz jego dzisiejsze poświęcenie zostanie docenione.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Modele droidów

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
1996, 20 lutego USA 761568951783 Dark Horse Comics 32 stron Druk (miękka) 2,50 USD
2010, 16 października
(w SWK 10/2010)
Polska 9771899488262 Egmont Polska 32 strony Druk (miękka) 5,90 PLN

Recenzje

Linki zewnętrzne


Jabba
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!