Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Jadłodajnia Dexa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jadłodajnia Dexa.

Jadłodajnia Dexa (Dex's Diner) była barem prowadzonym przez Dextera Jettstera. Mieściła się w CoCo Town, handlowej dzielnicy Coruscant. Właścicielowi w prowadzeniu interesu pomagały dwie kelnerki: WA-7 oraz Hermione Bagwa.

Jadłodajnia mieściła się w niewielkim budynku o matowych oknach i pomalowanych jaskrawą, metaliczną farbą ścianach. Nazwę zapisano na szyldzie w egzotycznym piśmie.

Wnętrze lokalu było dość typowe dla niższych poziomów planety-miasta: loże usytuowane były pod ścianami, pośrodku zaś ustawiono pięć małych, czteroosobowych okrągłych stolików z wysokimi stołkami. Znajdował się tam także kontuar, częściowo otoczony stolikami.

Historia

Okno do kuchni.
Początkowo była to mała kawiarnia, prowadzona przez Didi i Astri Oddo. Później została zakupiona i odnowiona przez Dextera Jettstera, który urządził ją w nostalgicznym stylu, popularnym w czasach złotej ery Republiki. Mimo że właściciel stosował różne przekręty związane z działalnością Jadłodajni, miała ona wielu gości. Przychodzili tam zarówno zwykli przechodnie, jak i ludzie zmęczeni pracą: piloci frachtowców czy pracownicy portu. Jadłodajnia była popularna, gdyż znajdowała się w dzielnicy klasy robotniczej, a mimo to była czysta, dobrze oświetlona i serwowała smaczne oraz tanie posiłki, a okres oczekiwania na dania nie był długi. Z racji tego że jedzenie było zwyczajne, stanowiło dla wielu miłą odmianę od dziwacznych modnych dań, serwowanych na wyższych poziomach Coruscant. W Jadłodajni podawano również świetne napoje, takie jak ardees czy świeżo przyrządzone soki w filiżankach. Odwiedzający mogli swobodnie dyskutować o polityce, sportach, bieżących wydarzeniach czy po prostu plotkować.

Do jadłodajni zaglądał również Obi-Wan Kenobi, który przyjaźnił się z jej właścicielem. Kiedy mistrz Jedi szukał informacji na temat zatrutej strzały, która zabiła niedoszłego mordercę Amidali, zwrócił się właśnie do Dextera, który dał mu wyczerpujące odpowiedzi na dręczące go pytania.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Logo Jadłodajni u Dexa.

Artyści pracujący przy Ataku klonów obmyślili wygląd Jadłodajni Dextera, inspirując się estetyką spelun[1], którymi było w latach 50. XX wieku wiele amerykańskich restauracji. Jej wnętrze ma wiele elementów, które przypominają kiepskiej jakości bary widziane w American Graffiti ("Mel's Drive-In"). Była to jedna z niewielu lokacji, które zostały skonstruowane na planie, a nie w komputerze - cyfrowo dodano jedynie ruch uliczny widoczny za oknem oraz wielu klientów Jadłodajni.[2]

Kilka komputerowych modeli pilotów ścigaczy z Mrocznego widma postanowiono wykorzystać tutaj ponownie, modyfikując ich i tworząc z nich klientów baru. Są to: Dug zwany Sebocą (bazujący na Sebulbie), Aleen Bogg Tyrell (oryginalnie Ratts Tyerell), Nuknoganin Slyther Bushforb (Ark "Bumpy" Roose) i Triffianin o imieniu Ony Bobbisia (Ebe Endocott). Planowano też stworzenie postaci na bazie Marsa Guo (o imieniu NJ Opuh), ale ostatecznie nie wykreowano go.[2]

W Lego Star Wars

W pierwszej części gry Lego Star Wars, jadłodajnia jest swego rodzaju bazą, w której gracz wybiera misje, ogląda swoje modele pojazdów i dokupuje kolejne części, czy dokupuje dodatki urozmaicające rozgrywkę.

Przypisy

  1. W oryginale użyto słowa greasy-spoon: "speluna (mały barek, w który sprzedaje się tanią, kiepsko przyrządzoną żywność)" - wg dict.pl
  2. 2,0 2,1 Star Wars Databank

Zobacz też

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!