Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Jib Kopatha

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
JKopatha.jpg
Jib Kopatha
Data i miejsce śmierci: 0 ABY
Rasa: Bothanin
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Brązowe
Jib Kopatha był Bothaninem żyjącym podczas galaktycznej wojny domowej. Był właścicielem stacji Void i handlarzem informacji. Zginął w 0 ABY z ręki Dartha Vadera.

Biografia

Historia Jiba przed 0 ABY jest w większości nieznana. Wiadomo tylko, że wszedł w posiadanie stacji Void i dorobił się pokaźnego majątku dzięki handlowi informacjami. Imperium przymykało oko na jego działalność, gdyż samo korzystało z jego usług.

Pięć miesięcy po bitwie o Yavin na pokład stacji Void, niespodziewanie przybył Darth Vader. Kopatha był bardzo zaskoczony przybyciem Sitha. Jąkał się i próbował tłumaczyć, że nie spodziewał się jego wizyty, na co zirytowany Sith zaczął go dusić Mocą. Kilku wiernych Kopatha'ie strażników zaatakowało lorda, lecz ten błyskawicznie odparł ich ciosy, a samych obezwładnił.

Następnie zaczął mówić Bothaninowi, że jest bardzo rozczarowany brakiem nowych, przydatnych informacji z jego strony. Polecił mu znaleźć bazę rebeliantów, którzy zniszczyli Gwiazdę Śmierci. Zapowiedział, że za niedługo przyleci ponownie i chce mieć jakieś użyteczne dane. W przeciwnym razie, Jiba spotkają poważne konsekwencje.

Kopatha starał się spełnić żądania Vadera, lecz nie miał pojęcia jak znaleźć bazę rebeliantów, gdyż ci bardzo dobrze maskowali swoją działalność. Z pomocą przyszła mu jednak Sheel Odala - przemytniczka, która miała u niego dług. W zamian za informacje o rebeliantach, zażądała umorzenia długu. Kopatha zgodził się.

Sheel opowiedziała mu wtedy o Hanie Solo, który akurat przyleciał na pokład stacji Void, a który współpracował z rebeliantami. Po niedługim czasie Jib pojmał go i zaczął torturować, aby wydobyć z niego informacje. Sheel zaś otrzymała od niego broń Hana i jego statek.

Przesłuchania kapitana Solo trwało dłuższą chwilę i nie przynosiło efektów. Gdy Kopatha nie był w stanie wydobyć z niego żadnych informacji, zdecydował się w końcu, że odda go Vader'owi, gdy tylko ten przybędzie. Już zamierzał opuścić celę, gdy nagle przez przewody wentylacyjne wpadli do pomieszczenia Chewbacca, który cały czas czekał przy statku i Sheel Odala, która dręczona wyrzutami sumienia zdecydowała się pomóc Hanowi.

"Ostrzegałem cię, abyś mnie nie zawiódł."[1]

Kopatha zaczął uciekać z celi i wzywać pomocy. Doszło do strzelaniny między strażnikami Jiba, a Hanem i jego przyjaciółmi. Zdołali oni uciec z pokładu stacji w swoich statkach, a potem w nadświetlną. Napotkali jednak wtedy już myśliwce TIE, które były częścią eskorty Dartha Vadera.

Lord Sithów przybył na pokład stacji chwilę po ucieczce Hana. Był wściekły na Kopathę, że ten nadal nie zapewnił mu żadnych przydatnych wiadomości. Bothanin odparł, że miał jeszcze chwilę wcześniej, w swoim więzieniu Rebelianta - kpt. Solo, lecz ten właśnie uciekł. Przekonywał lorda Sithów, że ciągle jest jeszcze szansa, na złapanie uciekiniera, lecz Vader stracił już cierpliwość i w gniewie odciął głowę Bothanina kończąc jego żywot.

Przypisy

  1. "I warned you not to fail me." - Układ idioty, część 2

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!