Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


John Knoll

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

John Knoll jest specjalistą od efektów wizualnych. Pracuje dla Industrial Light & Magic. Jest jednym z głównych twórców programu Photoshop (razem z bratem Thomasem Knollem).

Pracował przy wielu filmach, takich jak Willow, Polowanie na Czerwony Październik, Mission Impossible, Star Trek: First Contact, Star Trek: Generations, trzy części Piratów z Karaibów i kilka innych.

Knoll był także grafikiem przy filmie Głębia (The Abyss), który przyniósł dziesiątą statuetkę Oscara dla ILM. John Knoll współpracował z Lucasem przy Gwiezdnych wojnach - zarówno przy prequelach jak i przy edycji specjalnej.

John Knoll jest pomysłodawcą i producentem wykonawczym filmu Łotr 1 w reżyserii Garetha Edwardsa, pierwszego obrazu z serii Anthology.[1]

Ciekawostki

  • W 2005 roku ukazała się książka Creating the Worlds of Star Wars: 365 Days na temat tworzenia krajobrazów Gwiezdnych wojen. Jej współautorem jest J.W. Rinzler.
  • John Knoll pojawiał się na ekranie w kilku filmach przy których pracował. W Mrocznym widmie był pilotem Bravo 4 o imieniu Rya Kirsch, Był też jedną z osób niosących flagi przed wyścigiem ścigaczy na Tatooine. W Mission Impossible wcielił się w pasażera w pociągu w tunelu, a w Zemście Sithów był pilotem statku gaśniczego.
  • John Knoll jest także współtwórcą postaci Dasha Rendara.

Przypisy

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!