Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Jorin Sol

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jorin.jpg
Jorin Sol
Data i miejsce śmierci: 0 BBY, Rebel One
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Brazowe
Kolor skóry: Jasny
Przynależność: Sojusz dla Przywrócenia Republiki
Profesja: Naukowiec
Jorin Sol był matematykiem i jednym z Rebeliantów. W 0 BBY Jorin został pojmany przez Dartha Vadera. Został poddany praniu mózgu, co doprowadziło do kilku wypadków, w których atakował Rebeliantów. W ostatnich chwilach życia uratował jednak załogę Rebel One przed śmiercią z rąk Imperium Galaktycznego.

Biografia

Jorin został porwany przez Tala Hesza na planecie Jabiim, kiedy towarzyszył Lei Organie i Luke'owi Skywalkerowi. Następnie Hesz zaprowadził go przed oblicze Dartha Vadera. Torturował on chłopaka na planecie Kalist VI, chcąc wydobyć z niego potrzebne informacje na temat floty Rebelii. Po nieudanym przesłuchaniu imperialni zrobili mu pranie mózgu i wydali mu rozkaz zabicia Deeny Shan. Sol został odbity przez Rebeliantów nad planetą Thila, gdy leciał znów na Kalist VI.

Jorin atakuje Deenę

Po uwolnieniu wysłano go na kurację. Pilnowanie go Luke Skywalker powierzył pijanej Deenie Shan. Kiedy kobieta weszła do sali z Jorinem, zobaczyła rozbite szkło, zniszczone droidy i rozlaną wodę. Ze strachu nie wszczęła alarmu i została zaatakowana przez Sola, który chciał ją udusić metalową linką. W pewnym momencie przestał i powiedział Deenie o rozkazie zabicia jej.

Jakiś czas później był przesłuchiwany przez Wedge'a Antillesa i Tungo Li. Opowiadał im o niewoli u Imperium.

Nieco później Sol przebywał z Lukiem Skywalkerem i Leią Organą na mostku Rebel One. W pewnej chwili zaczął strzelać do załogi. Został jednak powstrzymany przez Luke'a. Wyjaśnił mu, że to przez przeprogramowany przez Imperium mózg. Skywalker wyniósł ranną Leię do centrum medycznego.

W tym czasie na zewnątrz trwała bitwa pomiędzy siłami Rebelii i Imperium. Jorin wpadł do pokoju kontrolnego. Zastał tam dowódcę Rebel One, Tungo Li. Powiedział mu, że statek nie może skoczyć w nadprzestrzeń, bo wszystkie szlaki są obstawione przez wroga. Zasugerował Tungo, że jedynym wyjściem jest losowy skok. Dowódca powątpiewał początkowo w lojalność Sola i jego plan. Kiedy jednak matematyk ochronił Ti przed zawalającym się sufitem, dowódca pozwolił mu działać. Jorin został sam na mostku. Pomimo wewnętrznego rozdarcia wstukał koordynaty i włączył silnik nadprzestrzenny. Chwilę później zginął jednak w wybuchu na statku.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!