Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Joruus C'baoth

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Joruus C'baoth.jpg
Joruus C'baoth
Data i miejsce śmierci: 9 ABY
Miejsce pochodzenia: Wayland
Rasa: Człowiek-klon
Wzrost: 190 cm
Kolor włosów: Siwe
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Profesja: Mroczny Jedi
Joruus C'baoth to szalony Mroczny Jedi, klon mistrza Jedi Jorusa C'baotha, który odegrał znaczącą rolę podczas kampanii Thrawna.

Historia

Powstanie

Joruus powstał za sprawą Palpatine'a, z materiału genetycznego pobranego od Jorusa C'baotha na krótko przed wylotem Outbound Flight. Został wyhodowany w komorach Spaarti w przyspieszonym trybie, co tłumaczyło jego szaleństwo - do którego miał również pewne predyspozycje odziedziczone po swoim pierwowzorze.

W pewnym momencie Imperator polecił C'baothowi pilnować góry Tantiss na Waylandzie. Pozostający w odosobnieniu C'baoth zaczął być coraz bardziej niestabilny psychicznie. Przypisywał sobie pokonanie "oryginalnego strażnika" Góry, chociaż prawdopodobnie to on sam nim był; zniszczenie linii klonującej Imperatora[źródło?], a później to, że nie jest klonem. Jego życiowym celem było założenie Zakonu Mrocznych Jedi, a także panowanie nad wszystkimi rasami[źródło?]. Swój plan zaczął wprowadzać w życie na Waylandzie, gdzie stłumił bunty i został samozwańczym władcą wszystkich trzech ras zamieszkujących planetę.

Sojusz z Thrawnem

Joruus.

W 9 ABY wielki admirał Thrawn odnalazł Wayland i namówił strażnika skarbca do pomocy przy odbudowie Imperium Galaktycznego. Joruus najpierw chciał po prostu zabić przybyszów, jak wielu innych przed nimi, jednak Thrawn i Pellaeon ocaleli dzięki isalamirom. Mroczny Jedi przystał w końcu na propozycję Trahwna, który w zamian obiecał mu Jedi do wyszkolenia i przeciągnięcia na ciemną stronę Mocy - Luke'a Skywalkera i Leię Solo wraz z jej nienarodzonymi jeszcze dziećmi.

Joruus zaczął wspierać siły Thrawna, zwiększając ich koordynację w walce, a także stanowiąc kluczowe ogniwo w planie zdobycia Ukio. Równocześnie przygotowano plan zwabienia w jego ręce Luke'a - Wywiad Imperialny rozpuścił pogłoski o ocalałym z Czystki Jedi mistrzu przebywającym na planecie Jomark. Zainstalowano Joruusa na tej planecie, a wkrótce przybył tam Luke, który szukał kogoś, kto pomoże mu lepiej poznać Moc. Przez pewien czas Luke wysłuchiwał jego szkoleń, które wydawały mu się dziwne i sprzeczne z tym, co słyszał od Kenobiego i Yody. Nie występował jednak przeciwko swojemu nowemu "mistrzowi", aż na Jomark przybyła Mara Jade, szukając pomocy w uwolnieniu Talona Karrde. Joruus usiłował zabić byłą Ręke Imperatora, jednak Luke i Mara pokonali go ostatecznie i odlecieli z planety. Luke miał nadzieję, że wróci i przeciągnie C'baotha na jasną stronę Mocy.

Wkrótce współpraca Thrawna i Joruusa przestała się dobrze układać. Thrawn mimo kilku prób nie zdołał złapać obiecanych Jedi, a szaleństwo C'baotha zwiększało się z każdym dniem. W końcu zaczął wmawiać sobie, że to on stanie na czele odrodzonego Imperium, a pomóc mu miał w tym fakt, że coraz większą część jego sił stanowiły klony - ich umysły było mu dużo łatwiej kontrolować. C'baoth zaczął ignorować polecenia Thrawna, co skłoniło tamtego do przygotowania planów pozbycia się coraz bardziej nieprzewidywalnego szalonego Jedi.

Wkrótce Joruus podjął działania, by z dłoni, którą Luke stracił w pojedynku z Vaderem w 3 ABY, stworzyć jego klona. Udało mu się to dzięki przejęciu na pewien czas kontroli nad umysłem Pellaeona i usunięciu później jego wspomnień. W ten sposób powstał Luuke Skywalker, który różnił się od pierwowzoru tym, że był silnie rozchwiany emocjonalnie, całkowicie pozbawiony własnej woli i wykorzystywał Ciemną Stronę Mocy.

Śmierć

Thrawn wkrótce podjął decyzję o odesłaniu Joruusa na Wayland - w fortecy w górze Tantiss zainstalowano do tego czasu Isalmiry, których obecność miała uchronić hodowane w przyspieszonym trybie klony od szaleństwa, a także sprawić, że baza stanie się dla Mrocznego Jedi rodzajem więzienia. Po drodze C'baoth przejął jednak kontrolę nad umysłem generała Covella i zdołał zapisać mu w pamięci rozkazy zainstalowania ładunków wybuchowych w instalacjach Isalmirów.

Wkrótce na Waylandzie pojawił się Skywalker wraz z towarzyszami. Joruus spotkał się z nimi w sali tronowej, a następnie uruchomił zdalny detonator, uśmiercając Isalmiry i przywracając sobie możliwość korzystania z Mocy. Luke stoczył pojedynek z własnym klonem, którego udało się w końcu pokonać Marze Jade - dzięki czemu uznała, że wypełniła ostatni rozkaz Palpatine'a, który brzmiał Zabij Skywalkera!. Rozwścieczony C'baoth postanowił wszystkich zabić, a później sklonować Marę i zrobić z niej swoją uczennicę. Próbując osiągnąć swój cel, zwalił na nich część sklepienia swojej sali tronowej. Ucierpiała tylko Mara, w dodatku nieznacznie. Pomogła jej Leia, a Luke, który nie mógł się uwolnić, gdyż był przygnieciony, spuścił z uwięzi vornskry należące do Talona Karrde. Odwróciły one uwagę C'baotha, dzięki czemu Mara Jade zdołała go przebić swoim mieczem świetlnym. Mroczny Jedi zginął w eksplozji Ciemnej Strony.

Ciekawostki

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!